Amasra’da Nereler Gezilir (Fotoğraflı)

1

Tarihi Çekiciler Çarşısı

Amasra hatırası bir şeyler satın almak istiyorsanız Çekiciler Çarşısına mutlaka uğramalısınız. Yöreye özgü el sanatlarının yapılıp satıldığı dükkanlarda siz de kendinize uygun bir şeyler satın alabilirsiniz. Tel kırma çeşitleri, kanaviçe örtüler, el oyması ağaç işleri, ahşap süs eşyaları gibi çeşitli ağaç işlemelerinden ve el dokuma kumaşlarından yapılmış süs ve eşyalarına kadar ihtiyacınıza uygun birçok ürünler bulmanız mümkündür.

amasra-cekiciler-carsisi-urunu amasra-cekiciler kuskayasi-amasra

Galla Pazarı

Adını kendi ürünlerini satan kadınlarımızdan almıştır. Kadınlarımız kendi yetiştirdikleri fasulye, domates, salatalık, biber, çilek, lahana gibi taze sebze ve meyveleriyle taze süt, yoğurt, tereyağı gibi ürünleri kurulan pazarlarda satarlar.

amasra-galla-pazari-9 amasra-galla-pazari-13 amasra-galla-pazari-3

(Fotoğraflar : Yıldırım İncealemdaroğlu )

GÜRCÜOLUK MAĞARASI
Mağara, Çakraz-KargacIk koyu yakınlarında, Amasra’ya 15 km uzaklıktadır. İlk girişte geniş ve yüksek tavanlı bir oda bağlantısı olan, 20’den fazla odalardan oluşur. Gürcüoluk Mağarası, görünümleri son derece güzel ve ilginç sarkıt ve dikitlerle kaplıdır.

Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra – Bartın (Eski) karayolu üzerinde, Amasra’ya 4 km. uzaklıktadır. Roma imparatoru Tiberius Claudius Cermonious zamanında Bitinya-Pontus valiliğine atanan Galius Julius Aguilla tarafından imparatorun anısına yaptırılmıştır. Eser duvara oyma olarak işlenmiş Roma askeri ve Kartal olarak tasarlanmıştır.

amasra-kuskayasi-yol-aniti amasra-kuskayasi-yol-aniyi amasra-tarihi-anit-fotograflari

 

Amasra Müzesi

1884 yılında Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan fakat yarım kalan bahriye okulu 1975 yılında bakanlık tarafından alınarak tamamlanmış 1982 yılında da Amasra Müzesi olarak faaliyete geçirilmiştir. Helenistik, roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği 2 arkeolojik ve 2 Etnografik teşhir salonu bulunmaktadır. 2016 yılında restore edilen Amasra müzesi binası ve bahçesinde lazer gösterileriyle eser tanıtımları yapılmaktadır.

amasra-muzesi amasra-muzesi-5 amasra-muzesi-1

Amasra Kalesi

Kale Roma döneminde yapılmış, Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlılar döneminde büyük onarımlar görmüştür. Sormagir ve Zindan kalesi adında iki ana kütleden oluşmaktadır. Kalenin kuzeydoğu kesiminde Büyükliman Kapısı, batısında küçükliman kapısı, güneyinde zindan Kapısı bulunmaktadır. Boztepe’deki Sormagir kalesi “Kemere” denilen köprüyle Amasra’ya bağlanır. Kalenin tepesinden Amasra’nın güzelliklerini, doğasını, tarihin kokusunu içinizde hissederek seyredebilirsiniz.

amasra-kale-eski amasra-kalesi2 amasra-kalesi-3

Küçük Kilise

İçkale kesiminde, eski bir küçük kilise iken 15. yy’da mescide dönüştürülmüştür. 9. yy’da Bizanslılar tarafından yapılmıştır.

amasra-küçük-kilise-chapel-2 amasra-küçük-kilise-chapel-4 amasra-küçük-kilise-chapel-1

Edhem Ağa Konağı

Edhem Ağa, Karadağ’dan Amasra’ya gelerek 1864’te kömür ocağı açarak ailesi içinde 1887 yılında Türk ampiri denilen uslupta Küçük Liman kıyısında üç katlı bir konak yaptırmıştır.

edhem-aga-konagi-amasra-1 edhem-aga-konagi-amasra-2 amasra-edhem-aga-konağı

FATİH CAMİSİ
Amasra kalesi içinde 9. yy’da yapılmış bir Bizans kilisesidir. Amasra’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi sırasında camiye dönüştürülmüştür. Cami imamı Fatih Sultan Mehmet Han’ın kiliseyi ele geçirmesinden bu yana hutbeyi kılıçla okutmaktadır.

amasra-kilicli-hutbe amasra-fatih-camisi-3 fatih-camisi-amasra-fotograflari

Bedesten Bölgesi

Roma döneminde yapılmış büyük bir bazilikadır. Eski pazar yeri olarakta söylenebilir.

amasra-bedesten-1-500x336 amasra-bedesten-bolgesi amasra-bedesten-2-500x320

Piri Reis Amasra'da
Amasra Merkez Sel'i Atlattı
19 Ağustos 2016 |

Amasra’da Nereler Gezilir (Fotoğraflı)” hakkında 1 yorum.

  1. Deniz Çelik dedi ki:

    Teşekkürler liste görülmesi gereken heryeri gezdik, amasra gerçekten harika bir yer umarım çevre koylarla daha iyi bağlantı içerisinde daha güzel daha yeşil bir yer halinde ilerlemeye devam eder

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × 5 =

Amasra.com.tr İletişim & İlan & Reklam & Soru – Amasra Gezi Rehberiniz.