Semavi Eyice Hayatını Kaybetti

0

Amasra Tarihi’nin Yazarı Semavi Eyice Hayatını Kaybetti

Küçük Amasra Tarihi ve Eski Eserleri kitabıyla Amasra’nın ilk ve en önemli tarihsel dönemlerine ışık tutmuş yazar Prof. Dr. Semavi EYİCE tedavi gördüğü Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde organ yetmezliği dolayısıyla hayatını kaybetmiştir. Yazarımıza Allah’tan rahmet kederli ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

Semavi Eyice’nin Biyografisi

Amasralı olan Eyice,1923 yılında İstanbul’da doğdu. Dedesi çocuklarını okutmak için İstanbul’a yerleşmişti. İlköğrenimini Kadıköy’deki Fransız okullarında yaptı. 1943 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi.

Prof. Dr. Semavi Eyice, II. Dünya savaşının en şiddetli günlerinde Almanya’da gitti. 1944/1945 yıllarında Viyana ve Berlin Üniversitelerinde iki sömestr eğitim gördü. 1945 yılının ortalarında yurda dönerek İstanbul Üniversitesinde öğrenimine devam etti. 1948’de Sanat Tarihi kürsüsünden “İstanbul Minareleri” teziyle mezun oldu ve Asistan olarak akademik çalışmalarına başladı. 1952 yılında Side’deki arkeolojik kazılar hakkındaki teziyle Doçent, 1964’te “Zaviyeler” teziyle Profesör oldu. 1963 yılında Edebiyat Fakültesi’nde kurulan ayrı bir Bizans Sanatı Tarihi Kürsüsü’nde 1964 yılında başladığı Bölüm Başkanlığı görevini, emekli olduğu 1991 yılına kadar sürdürdü.

“Bizans ve Osmanlı Sanatı” denildiğinde Türkiye’de akla gelen birkaç otoriteden biri olan Sanat tarihçisi Eyice; yurt içinde ve dışında konferanslar verip, kongre ve toplantılarda bildiriler sundu. İlk yazısının yayınlandığı 1946 yılından günümüze gelinceye kadar Türkçe ve yabancı dillerde olmak üzere 15 kitap, 500 den fazla bilimsel makale ve araştırması basıldı.

Amasra Semavi Eyice Söyleşisi ve  Anıtının Açılışından Fotoğraflar

 

Galata ve Kulesi, Karadağ (Binbir kilise) ve Karaman Çevresinde Arkeolojik İncelemeler, Bizans Devrinde Boğaziçi, Son Devir Bizans Mimarisi, Türkiye’de Bizans Sanatı, Atatürk ve Pietro Canonica, Ayasofya, İstanbul Minareleri, Eski İstanbul’dan Notlar, Tarih Boyunca İstanbul, Bursa, Fotoğraflarla Fatih Anıtları (M.Tunay-B.Tanman’la), Istanbul Petit Guide, İstanbul: City of Domes, Semavi Eyice Armağanı: İstanbul Yazıları, Küçük Amasra Tarihi ve Eski Eserler Klavuzu gibi eserleri bulunmaktadır.

Onun için; Prof. Dr. Yıldız Demiriz “Kimse İstanbul’u onun kadar iyi bilemez” diyor.

Öğrencilerinden Dr. Feridun Özgümüş de “O, gerçek bir profesör” diye tanımlıyor.

Eserleri hakkında bir bibliyografya hazırlayan Prof. Dr Mahmut Şakiroğlu ise 80 yaşının üzerinde ve gözlerinden rahatsız olmasına rağmen “Bugün bile aynı enerjiyle çalışıyor, beni sık sık arıyor ve yeni çıkan yayınları soruyor, bu yaşında dahi ondan eser bekleyebiliriz” diyor.

Habertürk’ Teke Tek Programı’na Konuk Olan Semavi Eyice’nin Videosu

28 Mayıs 2018 |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe