Amasra Ulaşım

0

Amasra’ya Ulaşım

 

KARAYOLU ULAŞIMI

Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu;  batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak)-Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E–80 Otoyolu ile E–5 Karayoluna ulaşmakta, doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ile İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Bartın’dan komşu iller Kastamonu, Zonguldak ve Karabük ile Ankara, İstanbul ve İzmir illerimize düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır.

DENİZYOLU ULAŞIMI

Bartın’da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın Limanı aynı zamanda yolcu giriş-çıkış kapısıdır.

Denizyolları İşletmesince, 1978–1979 yılları arasında haftada bir gün karşılıklı olarak uygulamaya konulan İstanbul-Ereğli-Zonguldak-Bartın feribot seferlerinin yeniden başlatılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

İlde, ulusal ticari limanlar olarak hizmet veren Bartın, Amasra ve Kurucaşile limanları ile Tekkeönü Balıkçı Barınağı Yat Limanı olarak geliştirilebilir niteliktedir.

HAVA VE DEMİRYOLU ULAŞIMI

İlimize en yakın havalimanı 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) beldesindedir.  Ankara-Zonguldak demiryolu hattı da yine Saltukova’da son bulmaktadır.

16 Haziran 2013 |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe