Amasra

Amasra, Bartın ilinin kültürel ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan, mavisi ve yeşiliyle peri masallarını aratmayan huzur dolu bir ilçesidir.  

Resmi olarak Belediye ve Maliyeye kayıtlı 2023-2024  sezonu Günlük Kiralık Ev Fiyatları 500-3400 TL arasında değişmektedir. 29 Farklı daireden istediğiniz daireyi yorumlarına bakarak seçebilirsiniz.

Amasra’da Görülmesi Gereken 11 Yer Neresidir ?

 • Amasra Kalesi UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesi icerisinde bulunan Amasra Kalesi Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Cenevizler ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerinde Amasra Kalesi onarım görmüş ve bazı bölümleri yenilenmiştir…
 • Amasra Müzesi 1884 yılında Deniz lisesi olarak inşa edilen bina, 1976 yılında Aamsra Müzesi olarak Kültür Bakanlığına verilmiştir. Müze’de Arkeolojik ve etnografik 4 bölüm bulunmaktadır…
 • Tarihi Çekiciler Çarşısı Yüzyıllardır devam eden ağaç oymacılığı el sanatları Amasra’nın Tarihi Çekiciler Çarşısı’nda halen sürdürülüyor. Dükkanlar tekne ve gemilere ahşap yedek parça yaparak başlayan sanat yerini farklı el işlerine devretmiştir…
 • Boztepe’den Tavşan Adası Manzarası Boztepe Adası’nın Doğusunda bulunan “Ağlayan Ağaç” denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayan bir selvi ağacıdır. Ağlayan Ağaç topladığı nemi ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur damlası olarak…
 • Fatih Camisi Dönemin tüm yapı özelliklerini taşıyan yapının Narthex (İlk Cemaat) bölümü ile Ambon (Apsis) çıkıntısı sonradan mekâna katılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın savaşmadan kazandığı bu küçük şehir için Fatih Camisinde kılıçlı hutbeye çıkılmaktadır…
 • Çakraz Tatil Köyü ve Plaji Eşsiz güzellikteki sahil Filipin adalarındaki kumsallarını aratmamaktadır, masmavi denizle birleşen Çakraz sahili bölgenin bakir yerlerindendir… Eşsiz doğal ve kültürel güzelliğini halen korumakta olan Çakraz kesinlikle görülmeli…
 • Küçük Kilise Şaphel’e 23 farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Mendirek’ten (Yat limanı) Tarihi kale merdivenlerini tırmanarak, kale içi mahallesinin Kemer Köprü bölgesine uzanan Kale İçi mahallesinde yer alır…
 • Amasra Kalesinden ve Bakacaktan Amasra Manzarası Fatih Sultan Mehmet Han Lalasına şöyle seslenir “Lala lala Çeşhm-i Cihan Bu Mu Ola?” yani dünyanın gözbebeği burasımıdır der… Gerek kaleden gerekse Bartın-Amasra Antik yolu üzerinden Amasra Panoraması harikadır.
 • Direkli Kaya Amasra Küçük Liman bölgesinde bulunan Direkli Kaya yazin denize girebileceğiniz ve güneşlenebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir bölgedir.
 • Barış Akarsu’nun mezarını ziyaret etmeyi unutmayın. 4 Temmuz 2007’de hayatını kaybeden Barış Akarsu’nun naaşı  şehir mezarlığında bulunmaktadır.
 • Kuşkayası yol Anıtı, Amasra-Bartın eski yolu üzerinde bulunan Roma Dönemine antik yol üzerinde bulunan dinlenme alanıdır (Anıtta Roma askeri ve Kartal figürü görülebilmektedir.

Yakın Çevredeki Plajlar – Koylar ve Tatil Beldeleri

Amasra’nın çevresindeki 100km alan eşsiz koyları, el değmemiş plajları, yemyeşil ormanları, milli parkları, şelaleleri ve daha bir çok kültürel, ekolojik ve doğal alanlarıyla geniş kapsamlı bir tatil fırsatı sunmaktadır.

amasra-cevre-haritasi

 • Meşhur Bartın Evleri, Tarihi Şadırvan anıtı, Türbeleri, Çağlayanı ile Bartın merkez.
 • Altın Sarısı Kumsalı, şirin balık lokantalarıyla Çakraz Tatil Köyü ve Çakraz Plajı ve Çakraz Otelleri
 • Geniş plajı, dağları, yürüyüş yolları ve yemyeşil doğasıyla İnkumu beldesi.
 • Ulukaya şelalesi, yürüyüş yolları ve doğal köy hayatıyla Ulus.
 • Mağaraları, şelaleleri, Treking alanları ve kanyonlarıyla Küre Dağları Milli Parkı.
 • Dönüş yolunda UNESCO Dünya Mirası Safranbolu şehrine uğramayı unutmayın.

Bu Koyları Denizden Dolaşmak İçin Amasra’da Özel Yat-Tekne Kiralayın!

Ne Satın Alınır?

Amasra’da özel olarak üretilen Butik Elbiseler’i Görmeden denemeden ayrılmayın!.

Yöremizde satın alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi meşhur Balık Tavası‘dır. Amasra’da üretilen sac tavalar bölgedeki tüm restoranlarda kullanılan tavalarla aynıdır. Özel yakma işleminden sonra kullanmanız tavsiye edilir (Satın aldığınızda ilk kullanım talimatını mutlaka sorunuz)

Yöresel şimşir kaşık, baharatlık, el işi yakma anahtarlık, isimlik , Bartın tel kırması, tepsiler, masaj aletleri, nihale vb. Kuşkayası Hediyelik Eşya’dan uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Tekne Turlarıyla Koylara ve Plajlara Yolculuk

Özel tekne kiralayarak koylara yada el değmemiş plajlara yolculuğa çıkabilirsiniz, mangal yapabilir, balık tutabilir ve mehtap turlarına katılabilirsiniz. Sevgilinize özel tekliflerinizi masmavi denizin ortasında yapabilirsiniz…

Plajlar ve Koylar

Bartın’ın ormanlık yamaçlarla denize ulaşan 60 kilometrelik sahil şeridi olağan üstü doğal güzellikler sergilemektedir. Bartın plajlarından İnkumu, Amasra Büyük Liman ve Çakraz kumsalları sosyal donatılarıyla deniz turizminin en önemli merkezleridir Bu plajların yanı sıra Batı’dan Doğu’ya doğru Akçakoca (Mavi Bayraklı Plaj), Kızılkum, Hatipler,Tarlaağzı , Mugada , Güzelcehisar,Bozköy, Akkonak, Göçgün , Karaman (Çambu) ve Tekkeönü (Kurucaşile)Plajları yer almaktadır.

Amasra Tatili İçin En Uygun Zaman

Yılın 12 ayı tatil severleri ağırlayabilecek turizm potansiyeline sahiptir. Havanın tadını çıkartmak, Karadeniz’in yeşilliklerinde dinlenmek, akşam yemeğinde Balığı ve Salatası‘nın eşsiz lezzetini tatmak istiyorsanız en iyi zaman Mart-Nisan-Mayıs aylarıdır. Şehirin çevresinde denize girmeyi düşünüyorsanız en iyi aylar Temmuz-Ağustos-Eylül aylarıdır. İsterseniz merkezdeki plajları tercih edebilir isterseniz uygun fiyatlara özel yat kiralayıp çevre koyları ve tatil merkezlerini (Çakraz, İnkumu, Felengit, Bozköy) ziyaret edebilirsiniz.

Genel Özellikler

Amasra’lı rahmetli şarkıcı Barış Akarsu‘nun naaşı şehir mezarlığında bulunmaktadır. Gezinizde Barış Akarsu’nun mezarını ziyarete gidebilirsiniz. 

Temmuz Ayında düzenlenen Barış Akarsu Festivali (yeni adıyla Temmuz Günleri Festivali)’ne katılabilirsiniz. 1 ay boyunca etkinliklerin hiç bitmediği, hergün konserden, belgesele bir çok ücretsiz aktivitenin düzenlendiği festivalin merkezi Kültür Parkıdır.

Çocuklu Aileler İçin Amasra Uygun mudur ?

Çocuklu aileler için gayet uygun bir tatil mekanıdır. Yaz aylarında Büyük Liman ve Küçük Liman bölgelerinde bulunan plajlarda rahatça çocuğunuzu yüzdürebilirsiniz. Gün batımından sonra Yat Limanı‘nda kurulan çocuk oyun alanlarında bolca vakit geçirmektedir. 

Çocuklu ailelerin konaklamasında çocuklar için ücret genellikle alınmamaktadır. Eğer Apart evde kalmayı düşünüyorsanız çocuğunuza istediğiniz yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Yürüme Zorluğu Çeken Yaşlı ve Engelli Vatandaşlarımız İçin Amasra Uygun Bir Yerdir

Görme ve yürüme engelli vatandaşlarımız yada yürüme zorluğu çeken kişiler için hazırladığımız engelliler için Amasra sayfasını ziyaret edebilirsiniz. .

Evcil Hayvanlar İçin Otel ve Pansiyon mevcut mudur ?

Evinizin en değerli varlıklarını evde bırakıp tatile çıkmak olmaz! Sizin için en iyi ve uygun fiyatlı evcil hayvanlarla konaklayabileceğiniz yerleri listeledik!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe