Amasra’daki Yürüyüş Geniş Yankı Uyandırdı!

1

amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (45)

Amasra’da 5 Haziran Dünya Çevre Gününde gerçekleştirilen yürüyüş ve 300’den fazla Amasra esnafının kepenk kapatması medyada geniş yankı uyandırdı.

Hürriyet Gazetesi Haberi

“Yeşilin incisinde insan zinciri” başlığıyla duyurdu.

Haberin devamı…

“Yeşilin incisinde insan zinciri” 

 Özel bir şirket tarafından kurulması planlanan santrale karşı oluşturulan Bartın Platformu öncülüğünde 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen insan zinciri etkinliği ilçe merkezindeki Amasra Kalesi mevkisi ile santralin kurulacağı Tarlaağzı köyü mevkisinde eş zamanlı başladı.

Yoğun sağanak altında yapılan eylemde vatandaşlar, santral karşıtı afiş, pankart ve dövizler taşıyarak slogan attı.

Yaklaşık 4 kilometrelik mesafede gerçekleştirilen eylem sırasında jandarma ve trafik ekipleri güvenlik tedbiri alırken, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran ile İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok ve Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız da olayı takip etti. Bu arada, balıkçı tekneleri de Küçük Liman mevkisinde tur atarak eyleme destek verdi.

FATİH SULTAN MEHMET’İN CENNETİ AMASRA

Tarihçilere göre 13. yüzyılda Cenevizliler tarafından ele geçirilen Amasra’ya sefer düzenleyen Fatih Sultan Mehmet, şehre hakim bir tepeye geldiğinde karşılaştığı manzaranın güzelliğinden çok etkilenir ve “Lala, lala!, çeşm-i cihan (dünyanın gözü) bu m’ola?” der. Bunun üzerine kaleye haber gönderilir ve kale komutanı karşı koymadan şehrin anahtarını Fatih Sultan Mehmet’e teslim eder.

 

 SÖZCÜ GAZETESİ 

Sözcü gazetesinin 5 haziran günü Amasra’da gerçekleştirilen yürüyüşle ilgili haberi,

“Amasra’da termik santrale karşı çıkan 300 esnaf kepenk kapattı. Halk insan zinciri oluşturdu.

amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (57)

Bartın Platformu tarafından Amasra’nın Tarlaağazı Köyü’ne yapılacak termik santrale tepki amacıyla insan zinciri eylemi düzenlendi. Sefa Park’ta toplanan vatandaşlar Amasra Kalesi’nden el ele tutuşmaya başladı. Amasra Belediye Başkanı CHP’li Emin Timur’un da destek verdiği eyleme katılan bin kişi, Amasra-Bartın yolu arasında 1 kilometrelik mesafede el ele tutuşarak, uzun bir insan zinciri oluşturdu. Vatandaşlar, ‘Termik santral istemiyoruz’, ‘Santrali yaptırmayacağız’ sloganı attılar. Şirketin galeri açma çalışmalarında görev alan Çinliler ise eylemi meraklı gözlerle izleyerek, cep telefonlarına kaydettiler. Şiddetli yağmura rağmen oluşturulan insan zincirinde zaman zaman Bartın-Amasra yolunda aksamalar meydana geldi.

Eylem nedeniyle Amasra yolu üzerinde çok sayıda jandarma ve polis görev aldı. Eyleme balıkçı tekneleride denizden katılarak destek verdi. 2 saat süren eylemin ardından vatandaşlar dağıldı.”

amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (40)

 

  RADİKAL GAZETESİ‘nin haberi

Termik santrale karşı ‘insan zinciri’ eylemi

“BARTIN – Özel bir şirket tarafından kurulması planlanan santrale karşı oluşturulan Bartın Platformu öncülüğünde 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen insan zinciri etkinliği ilçe merkezindeki Amasra Kalesi mevkisi ile santralin kurulacağı Tarlaağzı köyü mevkisinde eş zamanlı başladı.

Yoğun sağanak altında yapılan eylemde vatandaşlar, santral karşıtı afiş, pankart ve dövizler taşıyarak slogan attı.

Yaklaşık 4 kilometrelik mesafede gerçekleştirilen eylem sırasında jandarma ve trafik ekipleri güvenlik tedbiri alırken, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran ile İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok ve Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız da olayı takip etti.

Bu arada, balıkçı tekneleri de Küçük Liman mevkisinde tur atarak eyleme destek verdi. ”

ATV ANA HABERLERİNDE AMASRA TERMİK SANTRAL EYLEMİ

 

 

5 Haziran 2014 Amasra Termik Santral Eylemi İle İlgili Fotoğraflar

amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (71) 1G4A3773 1G4A3785 1G4A3933 1G4A3942 1G4A3950 1G4A4035 amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (1) amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (7) amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (22) amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (56) amasra-termik-santral-mucadelesi-2014-haziran (57)

06 Haziran 2014 |

1 üzerinde düşündüm “Amasra’daki Yürüyüş Geniş Yankı Uyandırdı!

  1. Erdim kaya dedi ki:

    ÇED raporu onaylanmış inanılmaz bir olay gerçekten bu cenneti yıkmak istiyorlar devletin gözü paradan başka bir şeyi görmüyor peki bu gelecek paralar üretilen elektirik halka yansıyor mu ? hayır! yine onlar zenginleşiyor yine yine….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe