bartin-irmagi-parthenios-1.jpg
bartin-irmagi-parthenios-2.jpgbartin-irmagi-parthenios-3.jpgbartin-irmagi-parthenios-4.jpg

Bartın Irmağı (Parthenios)

Bartın Irmağı (Parthenios) işletmesi km uzaklıktadır. Harita uygulamalarıyla ulaşmak için 74000 Bartın/Bartın Province, Turkey koordinatlarını doğrudan kullanabiliriniz.

Yorum puanı :

1 yorum

Antik Kentler 'te listelendi.


İletişime geç Listeleme Sahibi

İletişime geç Listeleme Sahibi

Bunu almak için listeleme, aşağıdaki formu doldurup listeleme sahibiyle iletişime geçin.

Açıklamalar

“PARTHENİA”dan Bartın’a dönüşen adın kaynağı “PARTHENİOS” dur. Bartın Irmağının antik çağdaki adı olan Parthenios; Yunan mitolojisinde, Tanrıların Babası Okenaus’un çocukları olan yüzlerce tanrıdan birisi ve “Sular Tanrısı”dır. “Sular İlahı veya Muhteşem Akan Su” anlamlarına gelir. Bir başka anlamı da tanrıça Athena’nın bir sıfatı olan “Genç Bakire” veya Genç kızlar için koro türküleri”dir.

Antik çağda, Parthenios adı verilen Bartın Irmağının kenarında kurulan Bartın Kenti’nin PARTHENİA adıyla anıldığı ve zamanla Bartın’a dönüştüğü yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır.

Kente adını veren Parthenios, Ünlü ozan Homeros’un İlyada Destanı’nda ve Amasyalı Strabon’un bir eserinde de yer bulmuştur.

Ünlü ozan Homeros, Truva Savaşını anlattığı İlyada Destanı’nda; Truva kentini korumak için Anadolu’dan gelen cengâverlere Parthenios Irmağı’nın suladığı ülkeden de yiğitlerin katıldığından söz eder. Bartın ve yöresi, “Gelmişler yaban katırlarıyla ünlü Enetlerin yurdundan, Kytoros’ta, Sesamos’ta otururlar, Parthenios Irmağı çevresinde kurmuşlardır ünlü saraylarını, Kentleri Kromna, Aigialos, yüksek Erythinoi’dur.” Destansı dizeleriyle anlatılır. (İlyada Destanı V. Bölüm, 576).

İlyada Destanı’nda sözü edilen antik kentelerden; Sesamos Amasra, Kromna Kurucaşile, Erythinoi Çakraz yakınlarında bir bölge ve Parthenios Irmağı kıyısında sarayların kurulduğu yer de şimdiki Bartın’dır.

22 Ekim 2013

çok güzeldi ırmak kenarında yürümüştük çilek festivali zamanında hem konserdesiniz hem ırmak kenarına ferah bir ortamda bartın küçük ve görülesi bir mekan…

Yorum gönder

Yorumunuzu eklemek için lütfen Oturum aç yada Kayıt ol.

tr_TRTürkçe