Blog

İstanbul – Amasra yolculuğunda görülmesi gereken yerler

0
amasra-kumsal-apart-pasiyon-ada-apart46

İstanbul’dan Amasra’ya seyahat etmek, Batı Karadeniz’in doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini keşfetmek için eşsiz bir fırsattır. Bu yolculuk, çiftler veya aileler için keyifli bir macera olabilir. Yolculuk süresi, seçilen ulaşım yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, otobüsle seyahat etmek yaklaşık 6-10 saat sürebilirken, özel araçla bu süre trafik durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Yol Güzergahı Üzerinde Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul’dan Amasra’ya giderken, yolculuğunuzu zenginleştirecek birkaç dikkat çekici durak bulunmaktadır:

 1. Safranbolu: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi kent, iyi korunmuş Osmanlı dönemi evleri ve dar sokakları ile ünlüdür. Safranbolu, Amasra yolculuğunuz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir duraktır.
 2. Bartın: Amasra’ya varmadan önce uğrayabileceğiniz Bartın, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile bilinir. Bartın Nehri boyunca yürüyüş yapabilir, şehrin tarihi atmosferini soluyabilirsiniz.
 3. Küre Dağları Milli Parkı: Eğer rotanıza biraz daha macera katmak isterseniz, Küre Dağları Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu milli park, zengin biyolojik çeşitliliği ve etkileyici doğal güzellikleri ile dikkat çeker.

Konaklama Önerisi: Kumsal Apart

Amasra’da konaklama konusunda, lüks ve fiyat performansı açısından öne çıkan yerlerden biri www.kumsalapart.com.tr adresinde bulunan Kumsal Apart’tır. Denize sıfır konumu, konforlu odaları ve kaliteli hizmeti ile bu tesis, Amasra’da unutulmaz bir konaklama deneyimi sunar. Ailenizle veya sevgilinizle huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz Kumsal Apart, Amasra’nın doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek için ideal bir başlangıç noktasıdır.

amasra-kumsal-apart-pasiyon-ada-apart38

Amasra Kumsal Apart by Ada

Yolculuğunuz sırasında ve Amasra’da vakit geçirirken, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve yerel lezzetleri keşfetmeyi unutmayın. Amasra, ziyaretçilerine deniz, doğa ve tarih üçlemesinin eşsiz bir birleşimini sunar.

02 Nisan 2024 |

31 Mart 2024 Amasra Belediye Seçimi Sonuçları

0

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen seçimin sonucunda Recai Çakır, yeniden Amasra Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Kendisini ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 • RECAİ ÇAKIR CHP %46,24 1.822 oy 
 • AHMET REİSAKP %43,15 1.700 oy 
 • ALİ YILDIRIMDEVA Partisi %7,31 288 oy 
 • ALİ YALÇINZAFER %1,45 57 oy

01 Nisan 2024 |

Amasra’da Güneşli Bir Haftasonu 23 & 24 Şubat

0
amasra-kumsal-apart-pasiyon-ada-apart20

23 ve 24 Şubat: Güneşli Günler Geliyor

23 ve 24 Şubat tarihlerinde Amasra’da hava açık ve güneşli olacak, bu günler şehrin doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek için ideal. Sıcaklıkların 9°C ile 16°C arasında değişeceği bu dönemde, deniz kenarında yürüyüşler ve açık hava etkinlikleri için mükemmel koşullar sunuyor.

Konaklama Önerisi

Bu güneşli günlerde, deniz manzarasının tadını çıkartmak için Kumsal Apart‘ı tercih edebilirsiniz. Denize yakınlığı ve konforlu odaları ile bilinen Kumsal Apart, Amasra’da huzurlu ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek. Rezervasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, önceden harekete geçmek iyi bir fikir olabilir.

16 Şubat 2024 |

Amasra’da Gezilecek 13 Yer (Fotoğraflı)

8

2024 Amasra’da gezilmesi gereken tarihi ve doğal mekanları içeren Kent Haritası’nı ücretsiz indiriniz.

1.Büyük Liman Plajı Caddesi (Turgut Işık Caddesi)

Amasra’nın Büyük Liman’da bulunan plajını boydan boyaya yürüyerek farklı açılardan güzel manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu cadde üzerinde bulunan Kuşkayası Hediyelik Eşya dükkanından yöreye özgü el işçiliğiyle hazırlanmış ürünlerden satın alabilirsiniz.

Büyük Liman Plajına en yakın konaklama yeri için www.kumsalapart.com.tr‘ye göz atabilirsiniz.

 

2.Kadınlar Pazarı (Amasra – Merkez)

Adını kendi ürünlerini satan kadınlarımızdan almıştır. Kadınlarımız kendi yetiştirdikleri fasulye, domates, salatalık, biber, çilek, lahana gibi taze sebze ve meyveleriyle taze süt, yoğurt, tereyağı gibi ürünleri kurulan pazarlarda satarlar. Galla Pazarı Bartın merkezinde bulunmaktadır ve Salı-Cuma günleri açıktır. Amasra merkezinde benzer bir pazar Belediye Binasının hemen yanında yaz boyunca açık olmakla birlikte en çok çeşit Salı-Cuma günü sergilenmektedir.

 

 

3.Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra – Bartın (Eski) karayolu üzerinde, Amasra’ya 4 km. uzaklıktadır. Roma imparatoru Tiberius Claudius Cermonious zamanında Bitinya-Pontus valiliğine atanan Galius Julius Aguilla tarafından imparatorun anısına yaptırılmıştır. Eser duvara oyma olarak işlenmiş Roma askeri ve Kartal olarak tasarlanmıştır.

 

4.Amasra Müzesi

1884 yılında Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan fakat yarım kalan bahriye okulu 1975 yılında bakanlık tarafından alınarak tamamlanmış 1982 yılında da Amasra Müzesi olarak faaliyete geçirilmiştir. Helenistik, roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği 2 arkeolojik ve 2 Etnografik teşhir salonu bulunmaktadır. 2016 yılında restore edilen Amasra müzesi binası ve bahçesinde lazer gösterileriyle eser tanıtımları yapılmaktadır.

  

5.Amasra Kalesi

Kale Roma döneminde yapılmış, Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlılar döneminde büyük onarımlar görmüştür. Sormagir ve Zindan kalesi adında iki ana kütleden oluşmaktadır. Kalenin kuzeydoğu kesiminde Büyükliman Kapısı, batısında küçükliman kapısı, güneyinde zindan Kapısı bulunmaktadır. Boztepe’deki Sormagir kalesi “Kemere” denilen köprüyle Amasra’ya bağlanır. Kalenin tepesinden Amasra’nın güzelliklerini, doğasını, tarihin kokusunu içinizde hissederek seyredebilirsiniz.

6.Küçük Kilise

İçkale kesiminde, eski bir küçük kilise iken 15. yy’da mescide dönüştürülmüştür. 9. yy’da Bizanslılar tarafından yapılmıştır.

  

7.Cenova Şatosu

Amasra Kalesi içinde bulunan Cenova Şatosu harabe konumundadır. Osmanlı Döneminin ilk yıllarında aktif olarak Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. Şato giriş kapısında Cenova ailelerine ait armalar yer almaktadır.

8.Edhem Ağa Konağı

Edhem Ağa, Karadağ’dan Amasra’ya gelerek 1864’te kömür ocağı açarak ailesi içinde 1887 yılında Türk ampiri denilen uslupta Küçük Liman kıyısında üç katlı bir konak yaptırmıştır.

  

9.Fatih Camisi
Amasra kalesi içinde 9. yy’da yapılmış bir Bizans kilisesidir. Amasra’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi sırasında camiye dönüştürülmüştür. Cami imamı Fatih Sultan Mehmet Han’ın kiliseyi ele geçirmesinden bu yana hutbeyi kılıçla okutmaktadır.

  

10.Bedesten Bölgesi

Roma döneminde yapılmış büyük bir bazilikadır. Eski pazar yeri olarakta söylenebilir.

  

11.Tekke Tepe Türbesi

Eski bir ada olan bu tepecik, Eski Amasra mezarlığının ortasında dua ve dilek noktasıydı. Başka kentlerdeki “Hıdırlık” lar gibi Amasra’nın kutsalı da burada bir nakşibendi dergahı, çevresinde de şeyhlerin ve dervişlerin mezarlıkları vardır.

Tekke vakfının mütevellileri ve şeyhleri, babadan oğula Alemdaroğulları ailesindendi…

12.Barış Akarsu’nun Mezarı

Rahmetli Amasra’lı Şarkıcı Barış Akarsu‘nun mezarı. Mezarlığa yol tarifi için linke tıklayınız.

13.Kemere Köprüsü

Amasra’nın en eski yapılarından birisidir. Köprü yığma taş tekniği ile Roma döneminde inşa edilmiştir. Bu köprünün üzerinde Tavşan Adası’nı arka fona alarak fotoğraf çektirmeyi unutmayın!

Bu köprünün En iyi manzarasına sahip Apart’ı kiralamak için Amasra Ruhi Palas‘a göz atmanızı öneririz

13.Boztepe Bölgesi ve Eşsiz Amasra Manzarası

Amasra’nın en güzel manzaralarından birisine sahiptir bu bölge daha doğrusu ada. Boztepe Adası’na Roma Döneminde inşa edilen tarihi Kemere Köprüsü’nden geçebilirsiniz. Adanın çevresi UNESCO dünya mirası adayı surlarla çevrilidir. Köprüyü geçtikten sonra Kuzey (Sağ taraf) a doğru dik bir yamaçtan tepeye çıkabilir Amasra tavşan adası ve Küçük liman bölgesinin panoramik manzarasını yakalayabilirsiniz.

14.Çekiciler Çarşısı

Amasra hatırası bir şeyler satın almak istiyorsanız Çekiciler Çarşısına uğrayabilirsiniz. Çin malları ve ara sıra yöreye özgü el sanatlarının yapılıp satıldığı dükkanlarda siz de kendinize uygun bir şeyler satın alabilirsiniz. Tel kırma çeşitleri, kanaviçe örtüler, el oyması ağaç işleri, ahşap süs eşyaları gibi çeşitli ağaç işlemelerinden ve el dokuma kumaşlarından yapılmış süs ve eşyalarına kadar ihtiyacınıza uygun birçok ürünler bulmanız mümkündür.

  

15 Şubat 2024 |

Amasra’da Sevgililer Günü Kaçamağı

0

Amasra, Karadeniz’in incisi, tarih ve doğanın iç içe geçtiği, romantik bir kaçamak için mükemmel bir seçenek sunar. Sevgililer Günü’nü unutulmaz kılmak isteyen çiftler için hazırladığımız blogda, Amasra’nın gükeşfedilecek zellikleri, lezzet durakları ve konaklama alternatifleri üzerine detayları paylaşacağız. İşte başlıklar ve içerik önerileri:

Amasra’nın Romantik Köşeleri: Gezilecek Yerler

Amasra, dar sokakları, tarihi kaleleri ve muhteşem doğası ile çiftlere romantik anlar yaşatır. Bir gününüzü şu yerleri keşfetmeye ayırabilirsiniz:

 • Amasra Kalesi: Şehrin tarihini hissedebileceğiniz, muhteşem manzaralara sahip bir durak.
 • Bakacak Noktası Yeri: Amasra’nın eşsiz güzelliğini kuş bakışı görebileceğiniz, fotoğraf tutkunları için ideal bir nokta.
 • Kumsal & Boztepe Yolu: Elele yürüyüş yapabileceğiniz, romantik anlar için birebir bir yol.
 • Çekiciler Çarşısı: El yapımı hediyelikler ve yöresel ürünler alabileceğiniz, renkli bir pazar.

Amasra Lezzet Durakları: Balık ve Salata

Amasra denildiğinde akla gelen lezzetlerden olan Amasra salatası ve taze balıklar, sevgilinizle romantik bir akşam yemeği için mükemmeldir. Denize nazır, şirin bir restoranda, el ele bu lezzetleri tatmanızı öneririm. Canlı Balık Restoran ya da Marina Cafe, manzara ve lezzetin buluştuğu, önerilebilecek mekanlardan birkaçıdır.

Amasra Konaklama Tavsiyeleri: Romantik Deniz Manzaralı Odalar

Sevgililer Günü’nü unutulmaz kılan detaylardan biri de, kaliteli ve romantik bir konaklama deneyimidir. Amasra’da, deniz manzaralı, konforlu ve romantik bir atmosfere sahip odalarıyla dikkat çeken yerler:

 • Hostel Amasra: Merkezi konumu ve konforlu odalarıyla, çiftler için ideal bir seçenek sunar. Sevgililer gününde, kaliteli temiz ve uygun fiyatlı odalar. Web sitesi: hostelamasra.com.tr
 • Kumsal Apart: Sahile birkaç adım uzaklıkta, harika deniz manzaralı odalarıyla öne çıkar. Sakin ve huzurlu bir konaklama için mükemmel bir tercih. Web sitesi: kumsalapart.com.tr
 • Ruhi Palas: Romantik bir manzara ve unutulmaz bir tatil için. www.ruhipalace.com.tr

Amasra’da geçireceğiniz Sevgililer Günü, doğanın, tarihin ve lezzetin harmanlandığı unutulmaz anlara sahne olacak. Bu önerilerle hazırlayacağınız blog, okuyucularınıza romantik bir kaçamağın kapılarını aralayacak.

10 Şubat 2024 |

Amasra Otobüs Durağı (Amasra Seyahat)

2
amasra-kiralik-otobus

Amasra-Bartın Seyahat İletişim Telefon Numaraları

Amasra’dan Bartın’a veya Bartın’dan Amasra’ya gitmeyi düşünüyorsanız e özel aracınız yoksa kullanabileceğiniz dolmuş durakları iletişim numaraları.

Amasra seyahat araçları 15-25 kişiliktir ve her yarım saatte bir (yaz tatili boyunca) veya dolunca kalkmaktadır. Kışınsa otobüs her saatte bir hareket etmektedir.

Eğer özel aracınız yoksa Bartın-Amasra dolmuşlarına Bartın Eski Terminal’inden binebilirsiniz. 

Fiyatı

Kişi başı fiya 50TL-70tl arasında.

Son Dolmuş Saati

Kışın son araba saat 22:00 da Yazın 24:00’da (emin olmak için lütfen iletişime geçip sorunuz) ≈

Bartın’dan Amasra’ya Seyahat Tünel Yolundan 18dk. sürmektedir.

Belirli saatlerde (Sabah 8-10 Arası) araç bazı köylere ulaşım için eski yoldan gitmektedir bu durumda yolculuk süreniz 27dk. kadar çıkabilir.

Amasra Seyahat Minibüs Durağı İletişim Telefon Numarası:

Amasra Durağı Numarası:   +90 378 315 11 63

Bartın Durağı Numarası :    +90 378 228 63 11

Harita Konumu

Amasra Müzesi’nin yanında konumlanmaktadır

05 Aralık 2023 |

Amasra’nın Merkezindeki Yepyeni Konaklama Deneyimi Amasra Hostel

0
hostel-01-oda-gorunumu

Hostel Amasra

Amasra’nın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için mükemmel bir başlangıç yapmak için heyecanla açılışını yaptığımız işletmemizi sizlere tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Amasra’nın merkezinde, doğanın muhteşem manzarası eşliğinde özel tasarlanmış odalara sahip işletmemiz, toplamda dokuz kişiye kadar konaklama imkanı sunuyor. İşte sizlere yeni konaklama seçeneğimiz hakkında daha fazla bilgi

 

Eşsiz Konum

İşletmemiz, Amasra’nın merkezinde yer alıyor ve tarihi ve doğal güzelliklere kolayca erişim sağlıyor. Antik limanı, tarihi surları ve müzeleri ziyaret etmek isterseniz, sadece birkaç adım uzaktasınız. Ayrıca, doğa severler için harika yürüyüş parkurları ve manzaraları da bulunmaktadır.

Özel Tasarım Odalar

İşletmemizdeki her oda özenle tasarlanmıştır ve misafirlerimize evlerinde gibi hissetmeleri için her türlü konfor ve olanak sunar. Odalarımızda klima, düz ekran TV, ücretsiz hızlı Wi-Fi, çay kahve seti, terlik, tek kullanımlık şampuan ve konforlu yataklar gibi modern olanaklar bulunmaktadır. Doğa manzaralı odalarımızın balkonları, çevrenin güzelliklerini doyasıya yaşamanız için mükemmel birer noktadır.

Lezzetli Restoranlar

İşletmemiz, Amasra’nın en iyi restoranlarına sadece birkaç adım uzaklıktadır. Bu restoranlar, yöresel lezzetler ve deniz ürünleriyle ünlüdür. Konaklamanız sırasında bu harika restoranlarda kendinizi gastronomi şölenine çıkarabilirsiniz.

Aktiviteler ve Geziler

Amasra’nın güzelliklerini keşfetmek isteyen misafirlerimiz için çeşitli aktiviteler ve geziler düzenlemekten mutluluk duyarız. Tekne turları, doğa yürüyüşleri ve tarihi mekanları ziyaret etmek için rehberli turlar gibi seçenekler sunuyoruz.

Rezervasyon Yapın ve Doğanın Tadını Çıkarın

Amasra’nın merkezindeki işletmemizde konaklamayı seçtiğinizde, doğanın sakinliği ve güzelliği içinde huzurlu bir tatil geçireceksiniz. Biz, sizin için en iyi konaklama deneyimini sunmak için buradayız. İşletmemizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız ve Amasra’nın büyüleyici doğal manzaralarının keyfini çıkarmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Doğanın sakinliği ve tarihi güzelliklerle çevrili bu konaklama deneyimini kaçırmayın. Sizi Amasra’nın eşsiz atmosferine davet ediyoruz!

23 Eylül 2023 |

Su Perisi Heykeli

1

Amasra Müze Müdürlüğü başkanlığında, Kum Mahallesi’nde gerçekleştirilen temizlik, tarihi yapıların ortaya çıkarılması ve alanın belirlenmesine yönelik sondaj çalışmaları devam ediyor.

Sondaj ekipleri, en son sondaj bölgesinde, yerin 3 metre derinliğinde muhtemelen Milattan Sonra 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen bir “su perisi heykeli”ne rastladı. Heykel, Müze Müdürlüğü görevlileri tarafından özenle koruma altına alındı.

Amasra Müze Müdürü Zübeyde Kuru, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bedesten olarak bilinen bölgenin turistik bir cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların hızla sürdüğünü belirtti. Kuru, temizlik ve sondaj çalışmalarının büyük bir özenle devam ettiğini ve bölgede önemli bulgular elde ettiklerini vurguladı.

 

Ayrıca, Amasra Kalesi’nde de temizlik çalışmalarının başlayacağını dile getiren Kuru, bu çalışmaların önemine değinerek, kalede bulunan bitkilerin taşların aralanmasına neden olduğunu ve görsel kaynakları bozduğunu ifade etti. Bu sorunu çözmek amacıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen bir firma aracılığıyla mekanik temizlik çalışmalarının başlayacağını ve ardından ilaçlı temizlik işlemlerine geçileceğini söyledi.

Kuru, bu çalışmaların 3 aşamalı bir plan dahilinde gerçekleştirildiğini de ekledi.

Heykelle ilgili bilgi veren Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı ise sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunarak, “Bartın, Amasra, Gymnasium kazılarımızda, MS 2. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen ve Nymphe olarak adlandırılan, 1.53 cm yüksekliğindeki heykel ortaya çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

10 Eylül 2023 |

Bozköy Plajı (Çakraz)

6

Tertemiz bir kumsal, hiç bir betonarme binanın olmaması, denizin temizliği, yemyeşil doğanın tadı ve ufak büfeler.

Çakraz’a 1km uzaklıkta Amasra’ya 14 km uzaklıkta bulunan sahil. Batı Karadeniz bölgesinde görülmeye değer kumsallarından birisidir.

Bozköy Plajından Fotoğraflar (Amasra’nın en güzel plajı!)

Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: 5-7 TL & Ücretsiz (Sezona Göre Değişmektedir)

Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor ama ücretli

Amasra Merkeze Uzaklık: 14km

Temizlik Seviyesi: Çok Temiz

Market: Ufak büfeler, bulunuyor(Atıştırmalık yiyecekler ve alkollü-alkolsüz içecekler)

Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Evet, ücretli

Bozköy Plajı’na Nasıl Ulaşırım

Özel Aracınızla:Amasra-Doğu Karadeniz Otoyolunu takip ederken, Çakraz Tatil Köyüne Gelmeden 1km önce yol ayrımından ayrılmanız gerekiyor.

Otobüsle: Amasra Çakraz duaürağından Çakraz Otobüsleriyle yol üzerinde inerek plaja yürüyeiblirsiniz yada otostop çekebilirsiniz.

Bozköy Plajı – Harita Konumu

Bozköy’de Konaklamak İçin

Gören pansiyon‘a göz atabilirsiniz. Bozköy plajına yürüme mesafesindedir.

Plaj Hakkındaki Yorumlar

Tekne turuyla gittiğimi berrak ve tertemiz plaj kesinlikle tavsiye edebiliriz.

İnkumu ve Amasra plajları arasında en çok beğendiğimiz yerlerden…

Amasra’dan sonra gittiğimiz en iyi en temiz plajlardan birisidir çok sakin oluyor ve açık deniz olduğu için hiç bir mikroptan korkmadan yüzebiliyoruz ayrıca su seviyesinin kumsal kenarlarında düşük olması da gayet iyi… 

Amasra çakraz kurucaşile üçlüsü tatilimizde en beğendiğimiz yerlerden birisiydi bozköy tertemiz kumsalı ve eşsiz doğası bayıldık en uzun zaman geçirdiğimiz sahil kenarı bölgelerinden birisiydi…

Güzel yer fena değil ama girişte 3 tl ücret aldılar halk plajının ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum.

 

29 Ağustos 2023 |

Huzurun Adresi: “Stres atacağınız eşsiz bir tatil” Ruhi Palas

0
ada-apart-kale-1

Amasra’nın huzur dolu atmosferinde, Karadeniz’in eşsiz manzarası eşliğinde unutulmaz bir tatil için sizleri apart dairemize davet ediyoruz. Doğanın güzelliği ile iç içe, sessizliğin tadını çıkarabileceğiniz bu dairemizde, kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Denize sıfır konumu ve balkonunda seyredebileceğiniz muhteşem manzarasıyla, hayatınızın en güzel anılarına tanıklık edeceksiniz. Amasra’nın tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile bütünleşen bu tatil deneyimini kaçırmayın.

Adres: Kaleiçi, Kuledibi Sk. No:46, 74300 Amasra/Bartın, Türkiye
Telefon: +90 850 309 7450
internet sitesi: www.ruhipalace.com.tr
25 Ağustos 2023 |

Bayram Tatili Başladı

0

Amasra’ya Ankara ve İstanbul öncelikli olmak üzeri Bayram Tatili İçin turist akını yaşandı.

Amasra’da bulunan otel, pansiyon ve belediye kayıtlı resmi Apart Daireler %100 doluluk oranıyla turizm sezonuna giriş yaptı.

Amasra.com.tr ekibi olarak Bayramını kutlar, sizlere  Amasra’da iyi tatiller dileriz.

26 Haziran 2023 |

Amasra’nın ilk Hosteli Açıldı

0
amasra-hostel-oda-1-362

Amasra’da hostel tarzında hizmet veren, sosyalleşmeyi ön planda tutan bir konseptle açılan Hostel Amasra her yaştan ziyaretçileri bekliyor.

Adres: Kum, Dereyanı Sk. No:1/A Kat:3 Daire:4, 74300 Karadeniz/Bartın, Türkiye

Odalar modern tasarım ve balonlarıyla ön plana çıkıyor.

Odaların detayları ve fiyat bilgileri için www.hostelamasra.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Açılışa özel indiirmli fiyatlardan yararlanmak için hemen göz atın!

13 Haziran 2023 |

Amasra.com.tr’de 5 Farklı Dilde Yayınlanmaya Başaldı

0

Amasra.com.tr Artık İngilizce, Rusca, Almanca, Arapça ve İspanyolca Olarak Yayınlanıyor. Amasra’daki oteller, pansiyonlar ve günlük kiralık dairelerin yanı sıra kent haritası gibi farklı hizmetleri sunana www.amasra.com.tr internet adresimiz artık 5 farklı dilde yayınlanmaya başladı.

Amasra – Ihr Reise- und Werbeführer – Amasra.com.tr

Amasra – Your Travel Guide – Amasra.com.tr

Amasra – دليل السفر والترويج – Amasra.com.tr

Amasra – Tu guía de viajes y promociones – Amasra.com.tr

Amasra — Ваш гид по путешествиям и продвижению — Amasra.com.tr

03 Haziran 2023 |

İnkumu

14

inkumu-kumsal-sahil-plaj

İnkumu’na Hangi Sezonda Gidilir ? Neler Yapılabilir

İnkumu tatili için en uygun aylar Mayıs – Kasım arasıdır. Eşsiz güzellikteki plajından gün batımını seyretmek, yemyeşil bitki örtüsüyle sizi çevreleyen dağların ve denizin esintisini hissetmek için kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir İnkumu.

Deniz Sezonu (Yaz Sezonu)

Temmuz – Ağustos ayı denize girmek ve güneşlenmek için en uygun zamandır. Yaz aylarında İnkumu turizmi oldukça canlıdır, restoranlar, barlar ve oteller genellikle Bartın halkı olmak üzere birçok doğa ve eğlence sever tarafından dolup taşar.

Doğa  Yürüyüşü – Balık & Salata Sezonu

Nisan – Haziran ve Eylül – Kasım  ayları balık sezonu ve doğa yürüyüşleri için uygun dönemlerdir. Gelmeden önce doğa yürüyüşü için lütfen hava durumunu kontrol ediniz. 

İnkumu’nda Konaklama

inkumu-konaklama

İnkumu Otelleri listesi ve fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayın.

İnkumu Pansiyonları listesi ve fiyatları.

Yaz sezonunda sezonda kişi başı ortalama konaklama fiyatları 400TL ile2250TL arasında değişmektedir.

İnkumu Plajı Yüzmek İçin Uygun mu ?

Bartın – İnkumu plajı Batı Karadeniz bölgesinin en güzel ve en uzun plajlarından birisidir. Genelde Bartın’lı ailelerin yazlığı olarak bilinen İnkumu beldesini yaz aylarında yerli ve yabancı bir çok turist ziyaret etmektedir. Plaj yaz aylarında oldukça kalabalık olur ama genişliği sayesinde M2’ye düşün kişi sayısı daima Amasra ve Çakraz plajlarından daha azdır. Liman bulunmaması ve plajı direk açık denizle teması sayesinde deniz suyuda oldukça temizdir.

Yeme & İçme

İnkumu plajı çevresinde bulunan Balık Restoranlarında açık büfe kahvaltı yapabilir yada akşam yemeğinizi yine bu restoranlarda yiyebilirsiniz. Beldedeki konaklama yerlerinin çoğu tam pansiyon olarak çalışmaktadır, iletişime geçerek yemek konsunda bilgi alabilirsiniz.

Gece Eğlencesi & Etkinlikler

İnkumu’nda bulunan Sunset Otel’in barında sabaha kadar eğlenebilirsiniz (Bar sadece yaz sezonu ve haftasonları açıktır). Kış sezonunda haftasonu eğlenceleri ve üniversite partileri düzenlenmektedir. Detaylı bilgiler için Sunset Otel İnkumu sayfamızı dolaşabilirsiniz.

İnkumu Fotoğrafları 

 

(Fotoğraflar: Kemal Onur ÖZMAN ve Fahri GÜNEY’e aittir)

Amasra’dan İnkumu’na Nasıl Gidilir ?

(Özel Araçla) Amasra – İnkumu Arası özel aracınızla sadece 45dk. sürmektedir.

(Minibüsle) Özel aracınız yoksa Amasra Seyahat Otobüsleriyle Bartın’a 35 TL’ye ulaşabilirsiniz. Bartın’dan da İnkumu’na 30dk. bir kalkan 20TL ücret karşılığında Bartın Belediyesi servislerine binebilirsiniz. (Fiyatlar yaklaşık olarak yazılmıştır, değişiklerlerden amasra.com.tr sorumlu değildir.)

Uydudan İnkumu Beldesinin Görünümü

30 Mayıs 2023 |

Amasra Ada Apart ve Amasra Ada Otel Arasındaki İsim Benzerliği

0
amasra-kumsal-apart-pasiyon-ada-apart31

Amasra Ada Apart ve Amasra Ada Otel Arasındaki İsim Benzerliği Müşteriler Tarafından Karıştırılıyor

Karadeniz’in incisi Amasra’da bulunan iki farklı işletme, isim benzerliği nedeniyle müşteriler tarafından karıştırılıyor. Amasra Ada Apart ve Amasra Ada Otel isimli işletmeler arasındaki isim benzerliği, özellikle online platformlarda müşterilerin doğru işletmeyi seçmelerini zorlaştırıyor.

Amasra Ada Apart, 1999 yılında Ruhi Özman tarafından kuruldu. Deniz manzaralı konumu ve temizliğiyle öne çıkan işletme, iç tasarımıyla da dikkat çekiyor. Amasra Ada Apart, müşterilerinden aldığı olumlu yorumlarla da tanınıyor. Özellikle deniz manzarasına sahip odaları, konuklarının büyük beğenisini kazanıyor.

Diğer taraftan Amasra Ada Otel(Eski adıyla Metin Otel, daha eski adıyla Cenova Otel) sadece 2 yıl önce kuruldu. Ancak isim benzerliği nedeniyle Amasra Ada Apart’a ait fotoğraflarla aratmalarda çıkıyor. İşletmenin müşterilerinden aldığı yorumlar, Amasra Ada Apart ile kıyaslanamayacak kadar düşük seviyede. Müşteriler, odaların temizliği, konforu ve manzarası hakkında olumsuz yorumlar yapıyorlar.

Amasra Ada Apart ve Amasra Ada Otel, özellikle online platformlarda birbirine karıştırılıyor. İsim benzerliği nedeniyle, müşteriler doğru işletmeyi seçmekte zorlanıyorlar. Bu nedenle, her iki İşletmenin müşterilerini bilgilendirici içeriklerle yönlendirmesi önemlidir bu nedenle “Ada Apart Pansiyon” sahipleri müşterilerini uyarıyor: “ Doğru yerden rezervasyon yaptığınıza emin olun”.

Amasra Ada Apart’ın müşterileri, işletmenin hak ettiği yeri bulmasına yardımcı olmak için deneyimlerini paylaşabilirler. Ayrıca, işletmelerin farklılıkları ve hizmet kaliteleri hakkında bilgilendirici içerikler paylaşarak müşterilerin doğru tercih yapmalarına yardımcı olmak da önemlidir.

Bu Nedenle Doğrudan Amasra Ada Apart’la iletişime geçmek için +90 505 511 45 07 numaradan ya da www.amasraadaapart.com‘dan ualşabilirsiniz.

 

06 Mayıs 2023 |

Engelli vatandaşlar için tatil bölgelerinde olması gereken kolaylıklar

0

 

Engelli dostu plajlar: Plajlarda engelli vatandaşlar için özel rampalar, duşlar ve tuvaletler olmalıdır. Plaj alanları engelli arabaları ve tekerlekli sandalyeler için uygun hale getirilmelidir.

 1. Engelli dostu konaklama seçenekleri: Engelli vatandaşlar için uygun konaklama seçenekleri sunulmalıdır. Bu konaklama yerleri özel olarak tasarlanmış engelli odaları, duşlar, tuvaletler ve rampalar gibi kolaylaştırıcı özellikler içermelidir.
 2. Engelli vatandaşlar için ulaşım seçenekleri: Tatil bölgelerinde engelli vatandaşlar için uygun ulaşım seçenekleri sunulmalıdır. Bu seçenekler arasında özel tasarlanmış araçlar, rampalar, asansörler ve engelli arabaları gibi araçlar yer alabilir.
 3. Engelli dostu restoranlar ve kafeler: Tatil bölgelerinde engelli vatandaşların rahatça yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri engelli dostu restoranlar ve kafeler olmalıdır. Bu alanlar engelli vatandaşların kolaylıkla gidebileceği şekilde tasarlanmalıdır.
 4. Engelli dostu turistik mekanlar: Tatil bölgelerinde engelli vatandaşlar için uygun turistik mekanlar bulunmalıdır. Bu alanlar özel rampalar, asansörler ve tuvaletler gibi kolaylaştırıcı özellikler içermelidir.
 5. Engelli dostu aktiviteler: Tatil bölgelerinde engelli vatandaşlar için uygun aktiviteler sunulmalıdır. Engelli vatandaşlar plajda yüzme, deniz bisikleti veya tekne turu yapabilme gibi aktivitelerden yararlanabilmelidir.

Tüm bu kolaylaştırıcı özelliklerin engelli vatandaşların tatil deneyimlerini daha rahat ve keyifli hale getireceği unutulmamalıdır.

03 Mayıs 2023 |

Çakraz (Amasra)

13

cakraz-tatil-koyu

Çakraz Tatil Köyü (Amasra)

Çakraz Amasra’ya bağlı bir tatil beldesidir.  Doğal koy olması nedeniyle eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Temiz ve berrak plajlarıyla Karadeniz bölgesinde denize girilebilecek en güzel yerlerden birisidir.

Deniz Sezonu

Çakraz’da deniz sezonu 20 Haziran’dan sonra açılmaktadır. Dilerseniz Çakraz merkezindeki plajda denize girebilir dilerseniz beldeye sadece 1,5km uzaklıkta olan Bozköy Plajında güneşin ve turkuaz mavisi suyun keyfini çıkartabilirsiniz.

Çakraz’da Nereler Gezilir ? Etkinlikler

-Çakraz tatil köyünün merkezinde bulunan mezarlıkta Roma Dönemine ait tarihi kalıntılara rastlayabilirsiniz ancak gerekli özen gösterilmemiş ve koruma altına alınmamıştır. Bölgede bulunan bazı değerli eserlerse Amasra Müzesi’nde sergilenmektedir.

-Bölgenin Doğu ve Batı kısımına doğru uzanan tepelerde yürüyüş yapabilir, gün doğumu ve batımını bu bölgelerden seyredebilirsiniz!

-Çakraz’dan bisiklet kiralayıp Amasra’ya yolculuk yapabilir ve daha çok kültürel ve tarihi mekanı ziyaret edebilirsiniz. Tekne Turuyla Amasra ve Tavşan Adası’na yolculuk yapabilirsiniz.

Çakraz’da Konaklama

Çakraz’da konaklama için yıldızlı otel bulunmamaktadır. İşletmeler motel ve apart ev tarzındadır .

Yaz aylarında Haziran-Eylül arası yükselişe geçen oda yatak fiyatları kişi başı ortalama 30-60 TL arasındır.

Erken rezervasyonlar ve ilkbahar indiriminden yararlanmak istiyorsanız oteller sayfasınadn iletişime geçerek istediğiniz mekanda yerinizi ayırtabilirsiniz.

Çakraz Otelleri Linkumu-konaklamaistesi

Çakraz Pansiyonları Listesi

 

Çakraz Fotoğrafları

Çakraz’da Nerede Ne Yenir ?

Amasra’dan sonra en güzel ve taze balıkları bulabileceğiniz, dilerseniz bu balıkların restoranlarda hazırlanıp tabağınıza kadar uygun fiyatlarda hazır bir şekilde gelmesini sağlayabileceğiniz bir çok mekan bulunmaktadır.

Çakraz’da bulunan otellerin bir çoğu restoran işletmeciliğiylede ön plana çıkmaktadır. Hatta bazı oteller konaklamadan çok restoranlarıyla meşhurdur! Ankara’dan Karabükten, Zonguldak’tan günü birlik balık & salata yemeğe gelen insanlara sıklıkla rastlanır.

Bu bölgede yemek yiyebileceğiniz en güzel restoranlar Alaaddin Motel & Restaurant yada Deniz Motel & Restoran‘dır.

Günlük Kiralık Daireler : Gören Apart Pansiyon (Çakraz – Bozköy)

Çakraz’a Nasıl Gidilir ? Mesafe Tablosu

Amasra’dan Çakraz’a nasıl gidilir?

Amasra’dan sonra Çakraz 16km 20 dakika sürmektedir.

Ankara’dan 340 km 3,5 saat sürmektedir.

Istanbul’dan 420km 4,5 saat sürmektedir.

02 Mayıs 2023 |

Amasra’da Engelliler İçin Konaklama Yerleri

1

Amasra Merkezinde Engelli Vatandaşlarımızın yada Yaşlı ve Yürüme zorluğu çeken Misafirlerimiz için Erişimi Kolay, Asansörlü veya Rampalı Konaklama Yerleri ve Restoranlar

Engelliler için en uygun Daire Amasra Ada Apart – Kumsal Şubesidir +90 378 606 07 90 (Binanın önüne kadar araçla gelebilirsiniz, Kumsala sıfır konumda ve merdivensiz giriş sağlanmaktadır.)

Amasra merkezinde engelliler için dolaşım olanakları orta düzeydedir.

Görülmesi gereken tarihi yerlere ulaşımda Kuşkayası Yol Anıtı hariç her hangi bir ulaşım problemi yoktur.  Amasra’nın panoramik görünümüne ulaşabileceğiniz boz tepe adasına ulaşım için oldukça zordur, patika yol, taşlar ve yol genişliği ulaşıma engel teşkil etmektedir.

Amasra Merkezinde Konaklama Olanağı

Engelliler için en uygun Apart Daireler  & Evler

 • Amasra Kale İçi Mahallesi  Ada Apart Pansiyon (4 Basamak) (1500- 2500 TL)*
 • Kumsal Apart Giriş Katı (1 Basamak) (1000- 2000 TL)*
 • Karadeniz Pansiyon (5 Basamak)

Amasra Pansiyon ve Otelleri

Amasra Restoranları

Engelli vatandaşlarımızın kolayca ulaşabilecekleri restoranlar

30 Nisan 2023 |

İnkumu Plajı

1

İnkumu Plajı Hakkında Açıklama & Fotoğraflar

İnkumu Plajı 2.5 kilometre uzunluğunda yeşilin ve mavinin buluştuğu Karadeniz’de saklı kalmış bir cennet bölgesidir. Amasra’dan 45dk sürüş uzaklığında bulunan bu sahilinde dilediğiniz tüm ihtiyaçları karşılayabileceğiniz restoran, otel, pansiyon ve market bulunmaktadır.

Plaja Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti

Ücretsiz (Belediyenin Hizmetinde)

Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor, ücretli

Amasra Merkeze Uzaklık: 31km

Su Temizlik Seviyesi: Temiz – Orta

Market, Restoran: Kaliteli restoranlar ve süper marketler bulunmaktadır.

Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Evet plaj konumuna göre ücretli yada ücretsiz olabilir (Belediyenin)

Kamp Alanı Var mı?

Evet inkumu’nda kamp yapabileceğiniz ücretli bölgeler vardır. Dilerseniz çadırda kiralayabilirsiniz.

İnkumu Plajından Fotoğraflar

 

30 Nisan 2023 |

Kraliçe Amastris’in şehrinde gizem dolu bir macera kitabı!

0

Tarık Demirkan’ın yazdığı, Yusuf Tansu Özel’in resimlediği Tarihî Konağın Gizemi, 11 ve üzeri yaş grubu için “Can Çocuk Yayınları” tarafından yayımlandı.

Tarık Demirkan, çocuklar için yazdığı ilk romanında, okurlarını Bartın ve Amasra’nın etkileyici coğrafyasında, gizem, tarih ve macerayla dolu bir yaz tatiline davet ederken, onları hem yakın hem de uzak tarihimizde esrarengiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Budapeşte’de yaşayan ikiz kardeşler Eda ve Seda, yaz tatilinde ilk kez babalarının doğup büyüdüğü Bartın’a giderler. Arzu Teyze’nin sıcacık konukseverliği, kuzenleri Berk ve Mutlu’yla tanışmanın keyfi ve kasabanın büyüleyiciliği, güzel günlerin müjdecisi gibidir. Aile büyüğü Zeynep Nine’yi ziyaret ettikleri ilk akşam, Zeynep Nine onlara hayatını geçirdiği, büyük dedelerinden kalma konağın hikâyesini anlatır. Hikâyeden büyülenen çocuklar, eski konağın da anlatacak bir öyküsü olduğunu ve milattan önce üçüncü yüzyıla kadar uzanan sırlar barındırdığını keşfetmek üzeredir.

Çocuklar can kulağıyla dinledikleri hikâyenin havasından kurtulup yapacak başka bir şey bulmak için çevreleriyle ilgilenmeye başlamışlardı ki, Eda’nın sesi duyuldu:

‘Zeynep Nine, eğer mümkünse biz o odada yatmak istiyoruz bu gece.’

Eda’nın bu sözleri üzerine odaya yeniden, belki öncekinden de derin bir sessizlik çöktü. Seda olup biteni izliyor, işin nereye varacağını kestirmeye çalışıyordu. Bu tür masallara inanmasa da, bu konağın esrarlı atmosferi ve Zeynep Nine’nin anlattıkları onu da etkilemişti. Ama kardeşinin verdiği kararın arkasında durması gerektiğini de iyi biliyordu. Artık neyse o olacaktı. Bu geceyi hiç tekin olmadığı söylenen o odada geçireceklerdi. Yalnız başlarına! Eda ikisi adına konuşmuştu.

13 Nisan 2023 |

Amasra’ya Yakın Plajların Listesi

0

Amasra'nın en güzel plajlarını keşfedin

Amasra, denizi ve kumu ile ünlüdür. Bu yazıda Amasra’nın en güzel plajları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1. Büyük Liman Plajı

Amasra merkezindeki en büyük plajdır. Plaj'a paralel uzanan bir çok otel ve pansiyonda konaklayarak rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2. Küçük Liman Plajı

Amasra'nın 2. plajıdır. Küçük bir koy içerisinde kalan plajdan çevresindeki Direkli Kaya ve Şantiye bölgelerine yüzebilirsiniz.

3. Çakraz Plajı

Amasra'ya 20dk. uzaklıktaki Plajdır. Açık deniz olduğu için dalgalıdır ancak en temiz kumsal ve sahillerden birisidir.

4. Bozköy Sahili

Amasra'ya 7km uzaklıkta bulunmaktadır. Eğer özel aracınız varsa görülmesi gereken doğal bir güzelliktir. Bölgenin en temiz ve en sakin plajlardan birisidir.

5.Güzelcehisar Plajı

Plaj ve doğa severlerin görmesi gereken harika bir yerdir Güzelcehisar. Amasra’ya 30km uzaklıktaki çok temiz ve 3 milyon yıllık lav kayalarına sahiplik yapan en iyi plajlardan birisidir. El değmemiş doğal yapısı ve kumsalıyla güzel ve temiz bir yerdir.

6.Gideros Plajı & Koyu

Go into the places only locals are familiar with. Visit little known hideouts and avenues that open the mind into what being a local is all about.

7.İnkumu Sahili

Go into the places only locals are familiar with. Visit little known hideouts and avenues that open the mind into what being a local is all about.

8. Akkonak Plajı

Go into the places only locals are familiar with. Visit little known hideouts and avenues that open the mind into what being a local is all about.

9. Felengit Koyu

Sadece yazın önerebileceğiniz bir Amasra koyu. En güzel yolculuk yöntemi Tekne Kiralamak.

10.Kapısuyu Plajı

Amasra'ya 1 saat uzaklıkta (Doğu tarafında bulunan Plaj)

11. Hatipler Plajı

Büyük bir kumsal ve harika bir doğa içerisindeki plajdır. Detaylar için linke tıklayabilirsiniz.

12. Mugada Plajı

Bartın Amasra Mugada Plajı Bölgede doğal güzelliğinden söz ettiren nadir yerlerden birisidir.

13. Tekkeönü Plajı (Kurucaşile)

Go into the places only locals are familiar with. Visit little known hideouts and avenues that open the mind into what being a local is all about.

14. Yeraltı Plajı (Kurucaşile)

Plaj Kurucaşile'nin 4 km Doğu'sunda Cide sınırı içerisinde yer alır. Sadece denizden ulaşılabilen plaja karadan hiç bir şekilde ulaşım yoktur.

15.Göçgün Kumsalı

Amasra’ya 35 dakika uzaklıktaki plajda güzel kamp alanları mevcuttur. Amasra merkezinde göremeyeceğiniz yeşil alanları Avara’da bulabilir, dilediğiniz gibi yayılabilir ve çadırınızı güzel kumsala 10m uzaklıktaki alana kurabilirsiniz

16. Tarlaağzı Plajı

Amasra merkezine aracınızla 15dk uzaklıktaki temiz ve berrak suyuyla turistleirn ilgisini çeken Tarlaağzı plajı.

17. Karaman Plajı (Kurucaşile)

Bartın Amasra Mugada Plajı Bölgede doğal güzelliğinden söz ettiren nadir yerlerden birisidir.

Paljların Harita Üzerindeki Konumları

22 Mart 2023 |

Taş Sacı – Lezzetli Yemekler İçin Doğal Taş

37

Meşhur Amasra Taş Sacı Satın Almak İçin 

Kil taşından imal edilen taş sacı tamamen doğal olup yemeklerinizin tadına tad katmaktadır. Sadece Amasra’da Çakmak – İş – Metal tarafından üretilen taş saclarının detaylı fotoğraflarına ve özelliklerine ulaşabilirsiniz. Sipariş ve kapıda ödeme yöntemleri için bizimle iletişime geçiniz +90 533 654 50 48.

Amasra Taş Sacı Fiyatları

Fiyatlarımız büyüklüğüne, ve kargo adresine göre değişmektedir ortalama 500TL civarındadır. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • 35 cm
 • 40 cm
 • 45 cm

olarak hizmetinize sunulmaktadır.

19 Mart 2023 |

Yedigöller Milli Parkı – Sessizliğin İçindeki Cennet

0

Yedi Göller Milli Parkı, ülkemizin en güzel milli parklarından biridir. Bu park, doğa tutkunları için büyük bir cennet sunar. Burada sessizlik, güzellik ve doğal yaşamın tadını çıkarabilirsiniz. Yedi Göller Milli Parkı’nda yapabileceğiniz çok sayıda aktivite vardır. Yürüyüş, dağ bisikleti, kamp yapma, piknik yapma, kuş gözlemleme ve fotoğrafçılık, sadece bazılarıdır.

Amasra’dan sadece 2 saatlik sürüş mesafesinde olan Bolu Yedi Göller Milli Parkı görülmeye değer harika bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Yedi Göller Milli Parkı, Türkiye’nin en güzel doğal alanlarından biridir. Bolu ilinin 30 km güneydoğusunda, Bolu Dağları’nın batı yamaçlarında yer almaktadır. Bu milli park, 1965 yılında kurulmuştur ve yaklaşık 18.000 hektarlık bir alanı kaplar. Yedi Göller Milli Parkı’nın adı, parktaki yedi gölden gelmektedir. Bu göller, büyüleyici güzellikleriyle doğa severlerin ilgisini çekmektedir.

SEO meta description: Yedi Göller Milli Parkı, Bolu Dağları’nın batı yamaçlarında yer alan 18.000 hektarlık bir doğal alanı kaplar. Parktaki yedi göl, doğa severlerin ilgisini çekmektedir. Bu makalede, Yedi Göller Milli Parkı’nın güzellikleri ve aktiviteler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yedi Göller Milli Parkı’nın Güzel Görüntüleri

Yedi Göller Milli Parkı, şaşırtıcı güzellikteki doğal manzaraları ile meşhurdur. Doğanın en güzel yanlarını keşfetmek için ideal bir yerdir. Milli parkta, suyu kristal berraklığında yedi göl bulunur. Bu göllerin adları sırayla; Seringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Göllerin etrafındaki yeşil ormanlar, ziyaretçilerin büyülenmesine neden olur.

Seringöl

Seringöl, Yedi Göller Milli Parkı’nın en küçük gölüdür. Ancak, muhteşem güzelliği ile dikkatleri üzerine çeker. Seringöl, yaklaşık 30 metre çapında ve 1 metre derinliğindedir. Gölün çevresindeki çam ormanları, ziyaretçilerin rahatlaması için ideal bir yerdir.

Nazlıgöl

Nazlıgöl, Yedi Göller Milli Parkı’nın en güzel göllerinden biridir. Yaklaşık 60 metre çapında ve 3 metre derinliğindedir. Gölün çevresinde

Yedi Göller Milli Parkı’nda Gezilecek Yerler

Yedi Göller Milli Parkı’nda gezilecek birçok yer vardır. Bunların başında, yedi ayrı göl gelmektedir. Göllerin her biri ayrı bir güzelliğe sahiptir ve mutlaka görülmesi gerekmektedir. Ayrıca, park içinde yer alan Gölyazı Köyü de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Köy, tarihi ve kültürel değerleriyle dikkat çekmektedir. Yürüyüş parkuru, bisiklet yolu ve piknik alanları da parkta gezilecek yerler arasındadır.

Fotoğraflar: Kemal Onur Ozman

07 Mart 2023 |

Amasra Küçük Liman Plajı (Antik Liman Bölgesi)

0

Amasra Küçük Liman: Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Unutulmaz Bir Deneyim

Amasra, Türkiye’nin Karadeniz kıyısında bulunan Bartın ilçesine bağlı tarihi ve turistik bir ilçedir. İlçenin tarihi dokusu ve doğal güzellikleri, turistlerin ilgisini çekmektedir. Amasra’nın küçük limanı da bu güzelliklerden biridir. Küçük ama etkileyici liman, Amasra’nın en önemli turistik mekanlarından biridir.

Amasra Küçük Liman’ın Tarihi ve Kültürel Değeri

Amasra Küçük Liman, tarihi ve kültürel değeriyle önemli bir yere sahiptir. Amasra’nın Osmanlı döneminde önemli bir liman kenti olduğu bilinmektedir. Küçük liman’nın da antik tarihi dönemlerden günümüze kadar kalmıştır. Liman, tarihi evler ve çarşılarıyla da dikkat çekmektedir. Limanın hemen yanında yer alan kalesi, Amasra’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Küçük liman ve çevresinde yer alan tarihi yapılar, ziyaretçilere adeta bir zaman yolculuğu yaşatmaktadır.

Amasra Küçük Liman’ın Doğal Güzellikleri

Amasra Küçük Liman, doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Limanın etrafı, yeşilin her tonuyla kaplıdır. Deniz, güneşin yansımasıyla adeta parıldamaktadır. Limanda yer alan tekneler ve balıkçı barınakları, limana ayrı bir güzellik katmaktadır. Limanın hemen yanındaki kayalıklar(Şantiye), denizin güzelliğini tamamlamaktadır. Limanda yürümek veya balık tutmak, doğayla iç içe bir deneyim yaşamak isteyenler için ideal bir seçenektir.

Amasra Küçük Liman’da Yapılabilecek Aktiviteler

Amasra Küçük Liman, ziyaretçiler için birçok aktivite seçeneği sunmaktadır. Limanda yer alan restoranlar, deniz manzarası eşliğinde lezzetli yemekler sunmaktadır. Limanda yürümek, balık tutmak veya tekne turu yapmak da mümkündür. Ayrıca, limanın hemen yanında yer alan Amasra Kalesi de gezilebilecek yerler arasındadır. Küçük liman ve çevresi, turistler için unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Plaj Hakkında Açıklama: Büyük Liman’dan sonra Amasra merkezinde bulunan 2. plajdır. Eski Antik Liman bölgesi olarakta anılır 1930-40 lı yıllara ait fotoğraflarda antik liman kalıntılaı belli olmaktadır.

 

Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: Ücretsiz

Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor – ücretli

Amasra Merkeze Uzaklık: Merkezde

Temizlik Seviyesi: Orta Seviye

Market, Restoran: İkiside var

Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Evet – ücretli

 

06 Mart 2023 |

Amasra Tekne Turu Fiyatları ve İletişim

2

Amasra’nın eşsiz deniz manzarası ve doğasının içerisinde özel tekne/yat turu yapmaya mı düşünüyorsunuz?  Detaylara ve iletişim numaralarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Gökdeniz 3 – İletişim 0538 328 64 01 veya 0531 409 09 67

Flipper 3 İletişim : 0546 568 77 56 veya 0544 562 32 83

 • Adres: Amasra Büyük Liman Girişi

[bookly-form]

Amasra Gezi Tekne Gezisi Etkinlikleri

 • Amasra’da Evlenme teklifleri için özel süsleme tasarımları,
 • Arkadaşlarınızla özel buluşma ve mangal keyfi,
 • Unutulmaz Amasra koylarına, adalarına ve plajlarına yolculuk.
 • Doğumgünü kutlamaları ve özel aile turları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Kişisel turlar,
 • Dalış Turları
 • Gezi rotaları hazırlanmış yerlere gruplu turlar…

Amasra Gezi Teknesi Kiralama Fiyatları

Teknelerin kiralanması saatlik olarak, gideceğiniz yere göre kullanılan yakıt ve kaptanın yetkisine göre değişiklik göstermektedir. Kısa turlar için ortalama 100TL ile 3000TL’lik özel turlara çıkılabilir. Detaylı bilgi için lütfen organizatörlerle iletişime geçiniz.

Flipper 3 

Adres: Amasra Büyük Liman Bölgesi. General Mithat Ceylan Caddesi, Amasra/Bartın TÜRKİYE

Gökdeniz 3 Yatı

Yazımızı okuyarak dilediğiniz tekneyi kiralayabilirsiniz. Amasra çevresindeki eşsiz plaj ve koyları çok uygun fiyatlara ailenizle yada dostlarınızda denizden dolaşın.  

Tanıtım Videosu

 

25 Ocak 2023 |

Amasra Kalesi

4

Amasra Kalesi – UNESCO Geçici Dünya Miras Listesindedir

Amasra Kalesi Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Cenevizler ve Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde ciddi onarımlar görmüştür.

Amasra’da 2 farklı kale bulunmaktadır. Birincisi Zindan Kalesi ikincisi ise Sormagir Kalesi’dir.

 Amasra Kalesi UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesine Eklendi

Dünya Miras Merkezi tarafından ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ adıyla 15.04.2013 tarihi itibariyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenmesi kararı alınmıştır.

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması kapsamında hazırlanan liste ve sözleşmeler doğrulrusunda bir varlığın Dünya Miras Listesi’ne alınabilmesi için söz konusu varlığın UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerden bir veya birkaçını karşılamasının yanında otantiklik, bütünlük ve iyi korunmuşluk gibi diğer koşulları da karşılaması ve içermesi gerekmektedir.
Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde 16.07.2013 tarihinde UNESCO tarafından onaylanan geçici listeye eklenmiştir.

Amasra Kalesinden Kış Fotoğrafları

Amasra Kalesinin Harita Konumu

Amasra merkezinde bulunmaktadır. Amasra’nın bir bölümü Kale İçerisinde halen gündelik yaşamlarına devam etmektedir.

16 Ocak 2023 |

Reklam & İletişim

0

Amasra.com.tr ‘ye otel, pansiyon, apart ev, restoran veya herhangi bir ticari işletmeniz için ilan vermeyi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amasra’nın en çok ziyare edilen interne sitesinde,  otel, pansiyon, restoran ilanlarınız için  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eksik bilgi düzenleme için bize Whatsapp ile ulaşabilirsiniz: +90 541 608 32 15

amasra.com.tr, inkumu.com ve cakraz.com.tr iletişim

Sosyal Ağlardan İletişim:

facebook-amasra twitter-amasra,

Neden Amasra.com.tr?

wwe.alexa.com’un dünya üzerindeki internet sitelerinin popülaritesine göre yaptığı sıralamada, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 yılında olduğu gibi 2023  yılında da Amasra ve çevresinin tanıtımında en çok ziyaret edilen internet sitesi.

Yıllık 2 milyonun üzerinde Amasra ile ilgili sayfa gösterimi…

3 Farklı interne sitesi www.inkumu.com, www.cakraz.com.tr ve www.amasra.com.tr

 

 

 

 

16 Ocak 2023 |

Amasra Turu Sırasında Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

0

Amasra, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bartın iline bağlı bir ilçedir. 3 bin yıllık geçmişe sahip olan ilçe
günümüzde hala el işleri ve balıkçılıkla uğraşan bir nüfusa sahiptir. Denizi sayesinde küçük bir liman
görevi gören şehir özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaretçi almaktadır. Yeşil
alanları, koyları, plajları, mağara ve şelaleleri ile olduğu kadar Amasra tarihi yerler de yerli ve yabancı
turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

Amasra Kenti ve Dağlar (Fotoğraf: amasra.com.tr)

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi, ilçenin ilgi gören tarihi yapıları arasında öne çıkmaktadır. İki kaleden oluşan tarihi
yapının Roma döneminde inşa edildiği bilinmektedir. 14 ve 15. yüzyılda Cenevizliler zamanında
restore edildiği düşünülmektedir. Yapının birbirine bağlanan kısımlarından biri Sormagir, diğeri de
Zindan Kalesi’dir. Bu yapılar Kemere isimli bir köprüyle birbirlerine bağlanmaktadır. Amasra Kalesi,
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil olduğu için yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi
görmektedir.

Kemere Köprüsü
Kemere Köprüsü, Amasra’nın en popüler tarihi ve sembolik yapılarından biridir. Yapının Roma
döneminden günümüze kadar geldiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle önemli bir yere sahip olan
köprü 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Köprünün geçmişte tekne
turlarının yapılmasına katkı sağladığı ancak bu faaliyetin su akıntısı nedeniyle yıkılma tehlikesi
geçirdiği için koruma altına alındığı bilinmektedir. Kemere Köprüsü günümüzde eşsiz bir manzara
sunmasıyla şehir halkı ve turistler tarafından ziyaret edilen yerler arasındadır.

Amasra Fatih Camii
Amasra Fatih Camii, 9. yüzyılda kilise olarak inşa ettirilen ettirilmiştir. Yapı Fatih Sultan Mehmet’in
Amasra’yı fethi sırasında cami haline getirilmiştir. Dini yapı bugüne kadar pek çok kez bakım ve
onarımdan geçmiştir. Amasra Fatih Camii, geçmişten günümüze varlığını koruyan tarihi eserlerden
biri olarak ilçede turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Kuşkayası Yol Anıtı
Kuşkayası Yol Anıtı’nın Amasra’da MS 41. yıllarda Roma imparatoru tarafından yaptırıldığı
bilinmektedir. Anıt kabartma bir şekilde inşa ettirilmiştir. Anıtta ayrıca İmparator Germanicus’un
krallığı için yaptırıldığını anlatan bir de kitabe yer almaktadır. Şehrin tarihi miraslarından biri olarak ilgi
gören yapı, aynı zamanda Anadolu’daki tek yol anıtı olmasıyla adını duyurmaktadır.

Küçük Kilise
Amasra’nın tarihi yapılarından biri olan Küçük Kilise 15. yüzyılda mescit haline getirilmiştir. 1930’da
kapatılan mimari eser 2002 yılında restore görerek Kültür ve Sanat Evi olarak hizmet vermeye
başlamıştır. Ahşap kapısı, pencereleri ve diğer yapısal özellikleriyle dikkat çeken tarihi yapı turistler
tarafından ilgi görmektedir.

Amasra Antik Tiyatro
Amasra Antik Tiyatro, ilçe merkezinde Aya Yorgi tepesinde yer almaktadır. Roma döneminde inşa
edilen antik tiyatro günümüze kadar bütünüyle gelmeyi başaramamış olsa da tarihi geçmişiyle adını
duyurmaktadır. MÖ 12. yüzyılda kurulan antik kentte 5 bin yıllık geçmişiyle ayakta kalan Amasra Antik
Tiyatro ilçede gezilecek tarihi yerler arasında ilgi görmektedir.

15 Kasım 2022 |

Amasra’da Maden Ocağı Patlaması, Geçmiş Olsun Amasra

0
Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Müessesesine bağlı maden ocağında eksi 300 kotunda bir patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre  grizu patlamasının olduğu bölgede 47 işçiden 12’si kurtarıldı. Sağlık bakanı Koca 28 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı.
Bartın Amasra İşletmesinde isimleri tespit edilen maden şehitlerinin isimleri belirlendi:
Ali Doğru, Aziz Köse Berkay Pınarcıoğlu Emrah Kaval Enes Aydın Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Gökhan Mercan, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz, Serkan Nakaş, Yener Saygın, Mehmet Kara, Rasim Bulut, Serhat Kahraman, Suat Demirkıran, Yasin Çelik, Emrah Kaya. Murat Ergün. Gürdal Sevenli
 Şehit madencilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun.

14 Ekim 2022 |

Amasra Taksi Durağı İletişim

2

Amasra Taksi Durakları Numaraları

Amasra’ın en iyi yoruma sahip taksicisi Turgut GÜNAY 7 kişilik aracıyla hizmetinizde.

İletişim:+90 532 520 34 74

AmasraBartın MerkezBartın Otogar Zonguldak Havalimanı‘na hızlı ve konforlu bir yolculuk için önerebiliriz. Amasra’da hızlı ve kaliteli hizmetin adresi.

Amasra Deniz Taksi Durağı

İletişim Telefon Numarası : 0 (378) 315 20 97

 

27 Eylül 2022 |

Amasra Kent Haritası

0

Amasra Kent Haritası Projesi

Amasra’ya gelen ziyaretçilere yol göstermek amacıyla hazırlanan Kent Haritası, Amasra kent merkezi ve çevresi hakkında bilgiler içermektedir.

Amasra Kent haritasında; Amasra’nın kısa tarihi, denize girilebilir plajlar, Amasra haritası ve önemli yerlerin açıklamalı konumları yer almaktadır.

Amasra Haritası, nereler gezilir, amasra hikayeleri, tarihi mekanlar ve plajlar yer almaktadır.

Projeye Destek Veren İşletmeler

Projede Emeği Geçenler

Kemal Onur Özman, Petra Havrdova, Magdalena Klaus, Berivan Karaldı, Gökhan Birsöz, Hüseyin Çoban.

Projede Kullanılan Kaynaklar;

 • Amasra’nın 3000 yılı – Necdet SAKAOĞLU
 • Küçük Amasra Tarihi ve Eski Eserleri Kılavuzu  – Semavi EYİCE
 • Amasra Kenti Örneğinde Tarihi Peyzaj Karakteri Değerlendirmesi – Kemal Onur ÖZMAN

Nereden Temin Edebilirsiniz?

Projeye destek veren tüm işletmelerden Amasra Kent Haritası‘nı temin edebilirsiniz.

08 Ağustos 2022 |

Kuşkayası Hediyelik Eşya – Amasra’da Ahşap ve Çini El İşi Ürünler

2

Amasra Tarihi Çekiciler çarşısında bulunan Kuşkayası hediyelik eşya dükkanı adresi ve telefon numarası.

 • Adres: Çekiciler çarşısı. NO:37 Amasra / Bartın
 • Telefon: Tunay Özman & Burak Soytürk- +90 505 511 45 07

Özellikleri: Amasra’da büyük liman plajına sıfır konumda Kuşkayası Hediyelik alışveriş yapabileceğiniz en uygun dükkandır. Amasra’nın merkezindeki atölyelerde ve köylerinde yapılan yerli ürünleri satın alabileceğiniz dükkanda Kütahya çinisinden, yüzlerce çeşit nargileye ve postlara kadar 1001 çeşit ürün bulunmaktadır…

Amasra Merkezine Yakınlık: Merkezde

Amasra Hediyelik Eşya

Amasra’ya geldiğinizde ailenize, arkadaşlarınıza veya sevgilinize hediye almadan dönmek olmaz. Amasra’da +20 yıllık hediyelik eşya & el oyması dükkanımıza bekliyoruz.

Amasra Plajına sıfır Konumda (Diamond Hotel Yanı) bulunan Kuşkayası Hediyelik Eşya’da Amasra yöresine özgü tel kırma ürünleri, el oymacılığyla hazırlanmış, baharat ve çerez takımları, deniz kabuklarından üretilmiş duvar saatleri, vazolar veya dekoratif ürünlerin yanı sıra bir çok çini ürünüde yer almaktadır.

Amasra Kuşkayası Hediyelik Nerededir ?

Amasra Büyük Liman Sahil yolunda indiğinizde Yelken Kulübü Karşısı, Büyük Liman Diamond Otel yanındayız!

Harita Konumu:

08 Ağustos 2022 |

Amasra Büyük Liman Plajı ve Mendirek

0

 Büyük Liman Plajı:

Amasra merkezindeki denize girilebilir en iyi en büyük plajdır. Yaz aylarında yoğun kullanım nedeniyle biraz kirlenmektedir. Temmuz başı ve eylül aylarında kısmen sakindir bir kumsalsakin bir yer istiyorsanız yakın koyları tercih etmenizi tavsiye ederiz.  (Örn. Çakraz, Bozköy, Akkonak, İnkumu)

 • Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor, ücretli
 • Amasra Merkeze Uzaklık: Merkezde
 • Temizlik Seviyesi: Orta Seviye
 • Market, Restoran: İkiside var
 • Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Evet, ücretli

Büyük Liman Plajı ve Bölgenin Konumu

Büyük Liman Plajı Hakkında Ek Bilgi

Amasra’nın ticari bakımdan en önemli bölgesidir. Kömür ihracatı buradan sağlanır (2000’li yılların başında kömür yükleme alanı kapatılmıştır) ve gelen turistik ve ticari gemiler burada demir atarlar. KAYRA (Karadeniz Yat Rallisi) nın da yarış esnasında uğradığı limanlardan birisidir.

Midye çıkartmak istiyorsanız dalga kıranların olduğu bölgede (Mendirek), istiridye çıkartmak istiyorsanız limanın uzantısında bulunan plajı kullanabilirsiniz.

Halk mendireği akşamları yürüyüş amacıyla kullanılır.

Mendireğin karşı kıyısında Amasra Sahil Güvenlik bulunmaktadır ve el sürülmemiş dalga kıranlarının altında büyük midyeler yatmaktadır. Midye uğruna oraya gitmek ne kadar iyi bir fikirdir bunu siz karar verin, askerler bir an arkanızda bitince şaşırmanızı istemem.

Her ne olursa olsun mendirek bir alternatiftir plajda denize girmekten sıkılır mendireğe gidersiniz, midye toplamaktan sıkılırsanız istiridye için plaja ya da güneşlenmek için farklı bir yere gidebilirsiniz. Amasra’nın en güzel özelliklerinden biri bulunduğunuz yerden sıkılırsanız alternatiflere kolayca ulaşabilmenizdir.

 

Büyük Liman Plajına sıfır konumdaki konaklama Yerleri

Büyük Liman’a sıfır konumda Amasra Northdoor Hotel, ya da kaliteli ve uygun bütçeli konaklama için orman ve deniz manzaralı Kumsal Suit Apart evler isizler için önerebiliriz.

 

07 Temmuz 2022 |

Barış Akarsu’nun filmi Kasım ayında izleyicilerle buluşuyor

0

2007 yılında geçirdiği trafik kazasında aramızdan ayrılan Amasra’lı genç müzisyen Barış Akarsu’nun hayatı beyazperde de hayat buluyor. ‘Barış Akarsu Merhaba’ filminin oyuncuları yapım şirketinde bir araya gelerek okuma provası yaptı.

Filmin çekimleri ise haziran ayının ilk haftası başladı ve yayına 2022 Kasım Ayında giriyor!

1979 yılında Amasra’da dünyaya gelen Akarsu arkadaşlarının ısrarı üzerine 2004 yılında Akademi Türkiye adlı yarışmaya katıldı. Yarışmada seyirciler tarafından büyük ilgi ve sevgiyle karşılandı. Rock ve Anadolu rock tarzında şarkılar seslendirdi. Daha sonra Star TV’de 2006 ve 2007 yıllarında Yalancı Yarim dizisinde Merve Sevi ile başrol oynadı. Film çekimleri için gittiği Bodrum’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Filmde Akarsu’yu ünlü oyuncu İsmail Ege Şaşmaz, babasını Hüseyin Avni Danyal, dedesini Metin Coşkun, Aslıhan Kapanşahin kız kardeşini, sevgilisini Aslı Bekiroğlu, Burak Satıbol yakın arkadaşını, Aytaç Uşun ise yakın arkadaşına hayat verecek…

24 Haziran 2022 |

Kemere Köprüsü

0

Kemere Köprüsü Zindan Adası ve Amasra’yı birbirine bağlayan Roma Köprüsüdür. Farklı dönemlerde restorasyon görsede halen sağlam bir şekilde ayaktadır. 2000’li yılların başına kadar alt tarafında tekne imalat/tamirat yerlerinin bulunduğu köprü daha sonra Küçük Liman Bölgesi’nde su akıntısını(temizliğini) sağlamak için açılmıştır.

2015’li yıllara kadar gelen süreçte su akıntısı yüzünden yıkılma tehlikesi geçiren köprü 2016 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Bu restorasyon sırasında sur içerisinden geçen 30cm çapındaki lağım borusu dışarıya alınarak köprü’nün batı kısmı işlevsiz hale getirilmiştir!

Köprü ve ada manzaralı konaklama için “Amasra Ada Apart-Ruhi Palas”ı öneriyoruz.

15 Mayıs 2022 |

Güzelcehisar Plajı – Ulaşım & Fotoğraflar

3

Plaj ve doğa severlerin görmesi gereken harika bir yerdir Güzelcehisar. Amasra’ya 30km uzaklıktaki çok temiz ve 3 milyon yıllık lav kayalarına sahiplik yapan en iyi plajlardan birisidir. El değmemiş doğal yapısı ve kumsalıyla güzel ve temiz bir yerdir.

Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: 5-20 TL (Yaz Sezonunda) – (Kışın ücretsiz)

Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor ama ücretli

Amasra Merkeze Uzaklık: 20-30km

Temizlik Seviyesi: Temiz

Market, Restoran, Otel: var

Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Evet,  ücretli

Güzelcehisar Plajından Fotoğraflar

Ulaşım Hakkında Bilgi:

Amasra’dan yaklaşık 45dk uzaklıkta bulunur. Özel aracınız yoksa yolculuğunuz biraz zor olabilir çünkü Bartın-Güzelcehisar arasında seyahat yapan dolmuşlar seyrek kalmaktadır hatta akşam saatlerinde kalkmamaktadır.

İnkumu Belediye Servisleri + Güzelcehisar’a ulaşım

Detaylı bilgi için İnkumu Durağıyla iletişime geçiniz. Güzelcehisar yolu İnkumu tepesinden ayrılmaktadır isterseniz İnkumu tepesine kadar belediye  servisleriyle gidebilir daha sonra köy minibüslerle Güzelcehisar köyüne ulaşabilirsiniz.

07 Mayıs 2022 |

Amasra – Bartın Su Kaçak Tespit & Tamir

0
amasra-mori-apart1

Amasra merkezde Denizer Ticaret son teknoloji ürünlerimizle evlerinizdeki su kaçağını tespit edip tamir ediyoruz. Su kaçağı ile ilgili bir şüpheniz varsa evinize zarar vermemesi ve bir an önce tamir edilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Telefon Numalarımız;

 • +90 535 232 9670    
 • +90 533 656 5188
25 Aralık 2021 |

Tekne’de Evlilik Teklifine Hazır mısınız?

0

Amasra’nın eşsiz sahillerinde unutulmaz bir evlilik teklifi ve arkadaşlarınızla organizasyon için bizimle iletişime geçiniz.

Teknede ve Yatta özel evlenme teklifi organizasyonu için iletişim numaraları.

Flipper 3 İletişim : 0546 568 77 56 veya 0544 562 32 83

Gökdeniz 3 – İletişim 0538 328 64 01 veya 0531 409 09 67

 

02 Haziran 2021 |

Amasra Dış Mekan Fotoğraf Çekimi

0

Amasra’da unutulmaz bir balayı ve hatıra fotoğrafları için Kemal Onur Ozman‘la iletişime geçebilirsiniz. 2021 bahar-yaz sezonunda Amasra’dayız.

IG: prague.portrait

Tel: (541-608-32-15)

12 Mart 2021 |

Amasra Düğün Fotoğrafçısı

0

Amasra Düğün Fotoğrafçısı – Amasra Dış Çekim Fotoğraf

Amasra’da profesyonel dış çekim fotoğrafları için, Kemal Onur Özman +90 541 608 32 15 numarasından ulaşabilirsiniz. 10 yıldan fazla yurt içi ve yurtdışı fotoğraf deneyimi ile 2021 sezonunda Amasra’dayız.

Örnek Çekimlerimiz için kemalonurozman.com

Amasra, Bartın, Çakraz, Kurucaşile, Gideros, Ulus, Pınarbaşı, Kastamonu’da özel düğün fotoğrafçısı, doğal ve orjinal fotoğraflar. Düğün hikayenizi biz oluşturalım…

Üniversite & Lise Mezuniyet Fotoğrafları

Mezuniyet çekimlerinizde arkadaşlarınızla grup oluşturup bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Rezervasyon ve Fiyatlarımız için hemen bizimle iletişime geçiniz;

tel:+90 541 608 32

Eğitim ve iş dolayısıyla Prag’ta bulunan ve yazın belirli  aylarda Amasra’da dış çekimler yapan (K.Onur Özman) ile de iletişime geçebilirsiniz (www.kemalonurozman.com)

10 Mart 2021 |

Amasra’da Balık & Yemek Siparişi

0

Amasra Ada Apart Kale ve Kumsal Daireler için balık siparişi önerileri. Siparişiniz adresinizi Ruhi Hoca Kale içi daire, Ruhi Hoca Kumsal Daireler (Yelken Kulubü Karşısı). Şeklinde yapabilirsiniz.

 • Martı Balık: (0378) 315 17 84 (Taze balık ve salata siparişi)
 • Carlos Midye & Balık: +90 536 433 18 73
 • Amasra Sofrası Ev yemekleri & Pide Çeşitleri: 0378 315 19 94
06 Şubat 2021 |

Amasra’da Uzun Süreli 1-5 Aylık Tatil Olanakları

0
ada-apart-pansiyon-4-mevsim

Son günlerde evden çalışma fırsatlarının artmasıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Karabük’te bulunan bir çok ofis çalışanı daha sakin huzurlu bir tatil yerinde konaklama fırsatları aratıyor.

Batı Karadeniz’in en güzel noktasında küçük bir tatil kasabasında (İhtiyacınız olan her şeyi bulunduran (marketler, restoran, pazar alışveriş etc.) uzun süreli 1-6 ay arasında tatil yapmak isterseniz bu listedeki Amasra Günlük Kiralık Evlerine göz atabilirsiniz.

Listedeki evlerde Wifi İnternet bağlantısı bulunmaktadır.

Amasra Ada Apart – Tarihi Kalede Unutulmaz Manzara

Amasra merkezinde Kale içersinde bulunan Ada Apart unutulmaz bir manzara ve 2+1 daire şeklinde hizmet veriyor.

Amasra Merkezde – Kumsal Daireler Plaja Sıfır Orman & Deniz Manzarası

Denize sıfır merkezi konumda, uygun fiyatlı 2-4 kişilik uzun süreli konaklama.

 

08 Eylül 2020 |

Güzelcehisar (Bartın)

4

guzelcehisar-koyu-lav-kayalariGüzelcehisar & Lav Kayaları

Dünya’da sadece 2 yerde bulunan (ABD ve Türkiye) milyonlarca yıl öncesinden kalan “Lav Kayaları”na sahiptir Güzelcehisar köyü evet yanlış okumadınız yani çok özel bir yerdir Güzelcehisar.İsmide bu güzelliğinden gelmektedir aslında. Doğal güzellikleri ve bazı bölgelerinde görülen akdeniz  iklimi, mandalina ve limon ağaçlarıyla Karadeniz’in yeşilliklerinin arasında Akdeniz havasını yaşatan eşsiz bir cennet.

Plaj & Kum & Güneş

Güzelcehisar Plajı

Doğal güzellikleri, temizliği ve küçük adasıyla görülmeye değer bir yer. Yüzme kolaylığı açısından sığ yerleri bulunmaktadır.

Güzelcehisar Konaklama Yerleri

Güzelcehisarda otel bulunmamaktadır, 2 farklı pansiyon ve özel çadır kurma alanları mevcuttur.

Fotoğraflar

[nggallery id=75]

Ankara’dan Güzelcehisar’a Ulaşım

Ankara’ya 284 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4 saat sürer özel aracınızla. Özel aracınız yoksa Ankara – Bartın otobüslerini kullanarak Bartın’a ulaşabilir daha sonra Güzelcehisara geçebilirsiniz.

Amasra’dan Güzelcehisara Ulaşım

Özel Aracınızla Ulaşım: Amasra merkezinden güzelcehisar 45dk. araç sürüş mesafesindedir. Amasra – Bartın – İnkumu yolunu takiben Güzelcehisar yol ayrımından sapmanız gerekiyor.

Dolmuşla Ulaşım: Amasra’dan direkt dolmuş bulunmamaktadır. Geçişi Bartın üzerinden yapabilirsiniz. Bartın’da bulunan dolmuş durağından Güzelcehisar’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

07 Eylül 2020 |

Amasra Aquapark 2020 Sezonu Açılıyor!

0

Geldiğimi son nokta itibariyle Amasra Koru Aquapark işletmesi Covid-19 virüsü ile alakalı olarak gereken tüm tedbirleri almış olup 29 Haziran Pazartesi yani Yarın Saat 11:00 de siz değerli misafirlerimize kapılarını açıyor…

Kişisel koruyucularınız olmadan bizlerin almış olduğu tedbirler sağlığımız için yeterli olmayıp sizlerinde anlayışı ile kazasız,belasız ve bol eğlenceli bir sezon için buluşuyoruz.

Tesisimize
MAYO,BİKİNİ VE HAŞEMA HARİCİNDE
Penye şort,penye tişört,kot şort,atlet ve bunlara benzer kişisel giysiler ile girilmemektedir.

Giriş Ücretleri:

2-11 yaş arası çocuklar 45 TL
11 yaş üzeri yetişkinler 55 TL

Havuz Açılış Saati :

11:00 – 19:00

Kaydırak Açılış Saati :

12:00 – 14:00
15:00 – 18:00

Personel Yemek Saati :

14:00 – 15:00 arasındadır

29 Haziran 2020 |

Amasra Yelken Kulübü

1

Amasra’da 6-15 yaşlarındaki çocuklara yelken kursu aldırabileceğiniz tek kulüp.

Ayrıca her yıl düzenlenen yelken yarışmalarına lisanslı sporcu yetiştiren, Amasra’nın gelecekteki kaptanlarının, yelkenci ve sörfçülerinin eğitim aldığı bir kulüptür.

Amasra Yelken Kulübü İletişim Telefon Numarası

0(378) 315 32 03

Harita Konumu

20 Haziran 2020 |

Amasra Deniz Feneri

0
Karadeniz’in en eski fenerlerinden biri. Amasra’yı Karadeniz’in dalgalarına ve rüzgarına kapatan
adanın üzerinde 77 metre yüksekte çakıyor. Yapım yılı 1863. Fenercinin oturduğu lojman binasına
bitişik olan kulenin 3 metrelik kısa boyu Karadeniz’e tepeden baktığı için önemsiz kalıyor.
Ahmet Demirci, Amasra deniz fenerinde dördüncü kuşak olarak çalışmaya devam ediyor.
Merceği devvar ve kurmalı olarak çalışıyor. Kurularak yukarı çekilen ağırlık, aşağı indikçe fener kristalinin dönmesini sağlıyor. Gece birkaç kez kurulması gerekiyor.
Eskiden gaz yakılarak aydınlanan ve 1980’li yıllarda elektrikle çalışır hale getirilmiş olan deniz feneri, elektrik kesildiği zaman yine eski yöntemle çalıştırılıyor.
Doğudan, Batıdan, Kuzeyden, nereden gelirseniz gelin, dünyamızın 41 derece 45 dakika KUZEY, 32 derece 23 dakika DOĞU noktasında Amasra feneri 10 saniyede bir sizi 20 deniz mili uzaktan görebileceğiniz şekilde çakarak
karşılayacaktır.

Amasra Feneri Nerede?

Fenerin bulunduğu Boztepe Adasında bulunmaktadır. Doğu’sunda Tavşan Adası’nı batı yamaçlarından da güneşin batışını seyredebileceğiniz, şansınız varsa önünüzden yunus sürülerinin de geçebileceği Amasra’nın en güzel seyir teraslarından biridir.
16 Haziran 2020 |

Ankara Amasra Arası Kaç Km?

1

Ankara’dan Amasra’ya Nasıl Gidilir ? Kaç Km Uzaklıktadır.

Ankara Amasra Arası Kaç Km?

Ankara’dan Amasra 3 saat 40 dakika sürmektedir ve 300Km uzaklıktadır. Yani Ankara’ya en yakın denizdir Amasra / Bartın.

Yeni açılan tünel sayesinde yolculuk 20dk daha kısa sürmektedir.

Yol Durumu

Ankara’dan Bolu (Yeniçağ) yol ayrımına kadar otoban yolundan gelebilirsiniz. Devamında genellikle çift gidiş geliş (Duble) yol bulunmaktadır.

09 Haziran 2020 |

Günübirlik Evler için Kat Maliki Muvafakatnamesi

0

Kat maliki muvafakatnamesi

Bir apartman dairesinde Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında izin verilen bir işyeri açmak isteniyorsa, apartmandaki tüm kat maliklerinden muvafakatname almanız gerekiyor. Binanın bir bağımsız bölümünde açılması istenen işyeri için binada oturan diğer kat maliklerinden izin alınması gerekiyor. Tabi bu izin de resmi bir dayanağı olması açısından yazılı ve imzalı olarak alınmalı.

Muvakatname nedir?

Muvafakatname, bir husus hakkında izin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulunan yazılı belge olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre apartman dairesinde bir işyeri açmak için kat maliklerinden izin alınması gerekiyor. Kat maliki muvafakatname örneği aşağıda yer alıyor.

İş yeri kat maliki muvafakatname örneği

İşyeri açma muvafakatnamesi

Binamızın …… nolu dairesinde ……………………………. pansiyon olarak faaliyet göstermesine muvafakat ediyoruz.

Malikler

1.nolu daire

Tc kimlik no ……………………….

Adı ………………………………

Soyadı ……………………………

İmzası……………………………..

2.nolu daire

Tc kimlik no ……………………….

Adı ………………………………

Soyadı ……………………………

İmzası……………………………..

3.nolu daire

Tc kimlik no ……………………….

Adı ……………………………….

Soyadı …………………………….

İmzası……………………………..

4.nolu daire

Tc kimlik no ……………………….

Adı ………………………………

Soyadı …………………………….

İmzası……………………………..

5.nolu daire

Tc kimlik no ……………………….

Adı ………………………………

Soyadı …………………………….

İmzası……………………………..

6.nolu daire

Tc kimlik no ……………………….

Adı ………………………………

Soyadı …………………………….

İmzası……………………………..

30 Mayıs 2020 |

Günübirlik Kiralanan Evlerde Ruhsat Alımı İçin Gerekli Belgeler & Cezaları Hakkında

8
amasra-apart-kumsal-apart-pansiyon-5999

Günübirlik Kiralık evler, 3572 Sayılı Kanun gereği Ruhsat alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Günübirlik Kiralık Evlerde Ruhsat almayan ve KBS (Kimlik Bildirim Sistemi) üzerinden Konaklayanların Kimlik Bildirimi yapmayan ev sahibine veya Kiralama işini yapan Emlakçıya Ceza Kesilecek.

GÜNÜBİRLİK KİRALANAN YERLER KONULU İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ
T.C.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
İller İdaresi Genel Müdürlüğü

Sayı : 26554408.010.06.01/6094 26/11/2013
Konu : Günübirlik Kiralanan Yerler

……………..VALİLİĞİNE

Yerleşim yeri adresi beyanında bulunma, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 nci maddesinde düzenlenen zorunlu bir bildirimdir. Geçici konaklamada bildirim ise 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu hükümlerine göre yürütülmekte, kişilerin beyanları çerçevesinde geçici konaklama hizmeti veren işletmeler tarafından yerine getirilmektedir. 1774 sayılı Kanun`da öngörülen usule aykırı bildirim yapılması veya bildirimin hiç yapılmaması idarî yaptırıma tabidir. Kimlik bildirme hizmetleri uzun bir süredir online sistemler vasıtasıyla işletmeler tarafından genel kolluk birimlerine yapılmakta ve kolluk birimlerince denetlenmektedir.
Yukarıda açıklanan şekilde kullanılan apart daire veya rezidansların aynı zamanda öğrencilere yönelik yurt ve pansiyon gibi hizmetler içinde kullanıldığı görülmektedir.Yurt veya pansiyonların,10/08/2005 tarihli ve 25902 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine tabi birer işyeri niteliğinde oldukları, yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan çalıştırılamayacağı açıktır. Yurt ve pansiyon olarak kullanılan bu gibi yerler hakkında söz konusu mevzuata göre hareket edilmesi gerekmektedir.
Genel güvenlik açısından önemli bir risk alanı oluşturan bu yerlerdeki güvenlik açıklarının giderilmesi, suç ve suçluyla mücadelede etkinliğin artırılması, uygulamada yaşanan sorunların çözümlenebilmesi, kanuni, idarî ve mali tedbirlerin alınması bakımından aşağıdaki tedbirler uygulanacaktır:
Günübirlik kiraya verilen apart daire, rezidans veya apart şeklindeki yurt ve pansiyon niteliğindeki yerlere yönelik denetimlere ağırlık verilecektir. Belirtilen apart daire ve rezidanslar ile işletmecileri ya da sahipleri hakkında yapılan tespitler gecikmeksizin ilgisine göre bundan sorumlu kurumlara bildirilecektir.
Buralarda mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat çerçevesinde kişi hak ve özgürlükleri ihlal edilmeden gerekli işlemler yapılacaktır.

Günübirlik konaklamalarda kullanılan apart daire, rezidans ve benzeri yerlerin 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu hükümlerine tabi oldukları açıktır. Bu Kanun ile 13/07/1974 tarihli ve 14944 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren Kimlik Bildirme Kanununun Uygulanması İle İlgili Yönetmelik hükümlerine göre konaklama yerini işletenler, konaklayanların kimlik bilgileri ile tesise geliş ve ayrılış kayıtlarını örneğine ve usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak ve genel kolluk kuvvetlerinin her an incelemelerine hazır bulundurmakla sorumludur. Buna aykırı hareket edenlere aynı Kanunun 15 inci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır.

Mülki İdare Amirleri başta olmak üzere ilgililer tarafından konunun titizlikle takip edilerek, yetkili idarelerce günübirlik kiralanan yerlere ilişkin işlemlerin yukarıda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak yürütülmesini ve uygulama sonucundan Bakanlığımıza bilgi verilmesini önemle arz ve rica ederim.

Muammer GÜLER

İçişleri Bakanı

Günlük kiralık ev ruhsatı nasıl alınır?

Günlük kiralık evler hakkında yapılan yasal düzenlemelere göre, günlük kiralık evler pansiyon statüsüne alınarak bu evler için ruhsat alınması gerekiyor.

Vergi kaybı önleyen bu düzenleme ile günlük kiralanan tüm işletmelerde geçici ikamet yerleri olarak kimlik bildirme sistemine dahil edildi.

Günlük evlerin pansiyon ruhsatıyla kayıt altına alınmasıyla konaklayan müşterilerin kimlik bilgileri emniyete bildirilecek. Pansiyonlar kanun değişinceye kadar her akşam konaklayan müşterilerinin kimlik bilgilerini bağlı bulunduğu polis merkezine bildirecek. Peki, günlük kiralık ev ruhsatı nasıl alınır?

 

Günlük kiralık ev ruhsatı için gerekenler:

 

UMUMA AÇIK İSTİRAHAT VE EĞLENCE YERLERİ’NİN RUHSATLANDIRILMASINDA ( OTEL – PANSİYON – YURT) İSTENİLEN BELGELER

1.   BAŞVURU FORMU.

2. ADRES BELGESİ ( Tapu Fotokopisiyle İmar İşleri Müdürlüğü Numarataj Servisinden Alınacak-Kira Kontratı ve Yangın Tüpü Faturası Bu Adrese Göre Düzenlenecek)

3. TAPU FOTOKOPİSİ. (TAPUDAN DEĞİŞİKLİK OLMADIĞINA DAİR ONAY YAPTIRILACAK TASDİKLİ SON ÜÇ AYLIK)

4.  BİNANIN YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ. (BELEDİYE VEZNESİNE İMAR SURET HARCI  YATIRILARAK İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ İSKAN SERVİSİNDEN ONAYLATILACAK.)

5.  KİRA SÖZLEŞMESİ NOTERDE YAZILACAK. .(MAL SAHİBİYLE)

6.  YANGIN TÜPÜNÜN ALIM FATURASI ( CE BELGELİ ) VE BELEDİYE   VEZNESİNE YANGIN RAPORU HARCI YATIRILARAK , HALKLA İLİŞKİLER MASASINA DİLEKÇEYLE BAŞVURARAK İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNDEN YANGIN RAPORU YAZDIRILACAK.

7.  İLGİLİ ODASINDAN ALINACAK BELGE ( ODA FAALİYET BELGESİ)

8. İLGİLİ ODASINDAN ALINACAK BELGE (SİCİL TASDİKNAMESİ )

9.  YERLEŞİM YERİ VE ADRES BELGESİ.(Nüfus Müdürlüğünden Alınacak)

10.  ÇALIŞMA SAĞLIK KARNESİ VE RAPORUNUN FOTOKOPİSİ (SAĞLIK KARNESİ BELEDİYEMİZ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İNCİLİPINAR MAH. RECEP YAZICIOĞLU PARKI YANI).

11. SABIKA KAYDI.(ADLİ SİCİLDEN)

12. EĞER ŞİRKETSE İMZA SİRKÜLERİ ,TİCARET SİCİL GAZETESİ, ŞİRKET ANA SÖZLEŞMESİ FOTOKOPİLERİ

13. 1 ADET ECZA DOLABI VE MALZEMESİ OLACAK

14. DEVİR YAPILACAK İSE DEVİR SÖZLEŞMESİ.

15. NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ.(3 ADET.) 3 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF

16. MALİYE YOKLAMA FİŞİ

17. SGK BEYANI DOLACAK ÇALIŞANLARIN KİMLİK FOTOKOPİSİ

18. YERLEŞİM PLANI ÇİZDİRİLECEK

19. OTEL-MOTEL-TATİL KÖYÜ VB. DİĞER YERLERDEN LİSANSLI GERİ KAZANIM TESİSLERİYLE VEYA VALİLİKTEN GEÇİCİ DEPOLAMA İZNİ ALMIŞ TOPLAYICILARLA YAPILAN SÖZLEŞME (BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ)

20. ÖĞRENCİ YURDU İSE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇILIŞ İZNİ  BELGESİ FOTOKOPİSİ

21. MUVAFAKATNAME KAT MALİKLERİNDEN ALINACAK

 

RUHSAT ALMAYANA CEZA 

Ülke çapındaki bin 275 Polis Merkezi, sorumluluk bölgesindeki günlük kiralık evleri sıkı biçimde denetleyecek. Polis, ev sahiplerini ruhsat çıkartmak üzere belediyelere yönlendirecek.

Uyarıya karşın ruhsat almadan pansiyon hizmeti vermeyi sürdüren günlük kiralık evler, mülki amirin kararı ile geçici sürelerle mühürlenecek. Ev sahiplerine Kabahatler Kanununun “emre aykırı davranış” suçundan 183 TL idari para cezası kesilecek.

 

KİMLİK BİLDİRİMİ ŞARTI

Bakanlar Kurulu karan ile 30 yatak ve üzerinde konaklama hizmeti veren işletmelere uygulanan Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi (GIYKIMBİL) günlük evleri de içine alacak şekilde değiştirilecek. Pansiyon hizmeti veren tüm işletmeler GIYKIMBİL sistemine dahil edilecek.

Pansiyonlar kanun değişinceye kadar her akşam konaklayan müşterilerinin kimlik bilgilerini bağlı bulunduğu Polis Merkezine bildirecek.

 

29 Mayıs 2020 |

Amasra Bartın Konumu – Haritası

0

Amasra – Bartın Konumu – Amasra Nerededir ?

Amasra Bartın ilinin Kuzey’inde yer alan 6600 nüfuslu bir ilçedir.

amasra-bartin-haritasi

Amasra Bartın’a Bağlı bir ilçedir.

amasra tr

Genel Harita Konumu (İstanbul ve Ankara’ya Uzaklıkları)

Amasra Kent Merkezi Haritası

26 Nisan 2020 |

Amasra Turkey Town City Map & Informations (Black Sea) in English

0
 • A short history of Amasra
 • What to do in which season?
 • What to eat in Amasra and where to eat?
 • Where to go sightseeing in Amasra?
 • What to buy?
 • Where to swim?

History in 5 minutes

Old Amasra photos (Up; full city, Down Büyük Liman Plajı)

Strabon believes that the city of Amasra, which was firstly known as Sesamos city in the history, was founded by the Gasgas, which was a branch of the Scythians, or the Amazons that cleared the Hittites away from the Western Black Sea.

 • Phoenicians (12thcentury BC) The Phoenicians, who occupied an important position in sea trade, traded important trees such as boxwood, chestnut and walnut in this region.
 • Ionians(8thcentury BC)The Poseidon Temple, of which the ruins you can see at Boztepe, was built during this period.
 • Persians(2ndcentury BC) The first coin under the rule of Queen Amastris was issued in this period. While the god of Mithra appears on the front side of the coin, the depiction of Amastris is placed on the other side.
 • Romans and Byzantines(From 73 to 70 BC) These are the civilizations that left most of the historical and cultural heritage to Amasra. Bedesten, Fatih Mosque (Old Church), Chapel, Amasra Castle, Kemere and Kemerdere Bridges were built during this period.
 • Genoese(13thcentury) The Genoese established trade colonies in the Mediterranean Sea, Black Sea, Atlantic Ocean and the Northern Europe between the 11thand 15thcenturies. Amasra is one of those colonies. The riggings of the Genoese families and the ruins of the Genoa Castle can still be seen inside the castle.
 • Ottomans (15thcentury) Since there were able seamen and high-quality wood found in Amasra, which was seized under the leadership of Mehmet the Conqueror, the Ottoman navy gained a large number of ships in Amasra.

Amasra throughout the year

In summer – June, July, August

The swimming season begins after June 15th. You can swim in Kucuk Liman (Small Port) during northeaster and in Buyuk Liman (Great Port) during southwester. After the sunset, you can see people chatting and singing songs on the beaches of Amasra. During the summer season, you can watch the laser show performed after sunset in the garden of the Amasra Museum, where you and your children can learn while having fun. As part of Maritime and Cabotage Day activities, you can participate in swimming, greasy pole and tug of war competitions held on the 1stof July in Buyuk Liman area.

In winter – December, January, February

Winter time in Amasra (Beutiful Blacksea Town by the ocean, Photo Credit: Kemal Onur Ozman)

Winters are harsh and tough in Amasra. While sometimes it turns white, sometimes it indulges in southwester wind. This is the time when the fishermen make their living from the sea. The best fish (anchovy, horse mackerel, whiting fish) can be eaten in these months. One cannot get enough of that beauty hidden in those wild waves!

In autumn – September, October, November

You can enjoy watching the town of Amasra turning from the shades of green to the shades of red and yellow in this period. An unforgettable, romantic holiday opportunity with the sound of waves and fresh fish along with the peace and tranquillity begins then. In this period, when the fishermen return to the sea, the price of fish reduces while it gets tastier.

Since the time, when the Genoese commander handed over the keys of Amasra to Mehmet the Conqueror in October 17th(1460), Celebration of Amasra’s Conquest are still held every year, traditionally.

In spring – March, April, May

You can discover all shades of white, pink and green in the flowers that grow in the Black Sea region. You can eat the most delicious fish and salad in this season before summer. You can discover the unique beauty and colours of sunset from the Baris Akarsu Park. The Kemerdere Bridge, which is about to be demolished due to lack of care, can also be visited in the spring.

 

Did you know about

that Amastris was the first queen (Persian Queen) to issue coins in her own name,

that according to the beliefs of Amastra’s people, Amastris used to have a private bath in Direkli Kaya,

that the word of Amastris meant strong woman,

that the salat al eidain (prayer during religious festivals) and Friday prayers have traditionally been practiced by drawing the sword in Fatih Mosque since the conquest of Amasra,

and that the nearest coast to Ankara (Turkey’s Capital city) is Amasra?

 

Who said what about Amasra?

Plinius described Amasra as “Elegant and Beautiful”, Niketas described it as “The Eye of the World”, Genoese as “The Castle of Flowers” and Diogenes as “A balance” while Mehmed the Conqueror expressed his surprise about Amasra by saying these words: “Oh my tutor! Could this be the eye of the world?

 

Do not leave Amasra without having

 • Tea or coffee at the Aglayan Agac (Weeping Tree) Café located by the sea across the Rabbit Island, while enjoying both the nature and history together,
 • Famous Coven Ekmegi (Soapwort Bread) at the restaurants and do not forget to buy some for your beloved ones from the Public Bakery,
 • Amasra Pidesi (Pita with vegetables or minced meat on it) at the Amasra Sofrasi Restaurant,
 • Traditional Turkish breakfast at Turkan Hanim’in Yeri by the beach,
 • Seasonal seafood and unique Amasra salad at Canli Balik Restaurant (Mustafa Amcanin Yeri) where they use traditional cooking methods,
 • Water buffalo yogurt with honey after having fish and Amasra salad,
 • Mussels at Carlos,

What to Buy in Amasra?

 • Well-known boxwood spoons of Master Cevat from the Kuskayasi Souvenir Shop in historical Cekiciler Market of Amasra,
 • Famous fish pan,
 • Hand carved fruit bowl and the honey dipper made of Amasra’s local wood.

Do not leave without

 • Seeing the Bedesten Area of Amasra by bike or on foot,
 • Making a selfie in front of the Rabbit Island and sea view of Amasra from the highest point of Boztepe,
 • Going on a Amasra boat tour around the Amasra peninsula,
 • Seeing the Roman soldier and eagle located in Kuskayasi Roadside Monument built in honour of Germanicus for the states and friendship,
 • Dancing and having fun at the shop of Ruhi Hoca, while wandering around the Historical Cekiciler Market!

Where is Amasra and How to Get There?

Amasra, which has the population of 7000 people and 3000 years of history, is a district of Bartin Province located in the Western Black Sea.

How close Amasra to other Cities?

 • From Ankara to Amasra= 309 km
 • From Istanbul to Amasra = 450 km
 • From Izmir to Amasra= 805 km
 • From Eskisehir or Bursa to Amasra= 488 km
 • From Karabuk or Zonguldak to Amasra= 103 km
 • From Sinop to Amasra=380 km
 • From Bartin to Amasra=15 km

 

Closest Airports to Amasra 

 • Zonguldak (District of Caycuma): 53 km
 • Ankara (Esenboga): 326 km
 • Istanbul Sabiha Gokcen: 423 km

 

Places to See Around Amasra

You can reach the bays around Amasra by renting a bus/car from Somakli Tour Rental Company.

Beaches

 • Bozkoy Beach (13 km. East Coast of Amasra)

It is an untouched beach with its golden sand and lush nature.

 • Inkumu Beach (30 km. West Coast of Amasra)

It is one of the longest coastlines of the Western Black Sea and the town has varied camping and accommodation opportunities.

 • Cakraz Beach (15 km. East Coast of Amasra)

The beach located in the resort town of Cakraz comes to the forefront with its social opportunities as well as its cleaning and natural beauty.

 • Kurucasile (43 km. East Coast of Amasra)

The town located on the eastern side of Amasra is famous for its boat-yacht manufacturing.

 • Guzelcehisar (35 km. West Coast of Amasra)

It is a coast town hosting 3 million year-old lava rocks.

 • Akkonak (19 km. East Coast of Amasra)

It is a natural wonder with campsites.

 • Gideros Bay (58 km. East Coast of Amasra)

It is a pool-like natural wonder.

 

Other places/Beaches worth seeing:

 • Kizilkum, Mugada, Tekkeonu, Hatipler, Tarlaagzi, Felengit Bay, Kapisuyu and Gockun

 

Nearby Waterfalls:

 • Gergece Waterfall (18 km)
 • Golderesi Waterfall (28 km)
 • Ulukaya Waterfall (69 km)
 • Ilica Waterfall (119 km)

Nearby Summer Pastures:

Bartın Amasra Ulus Ardıç Yaylası

 • Uluyayla (72 km)
 • Ardic Pasture (65 km)
 • Gezen Pasture (73 km)

 

Amasra Lighthouse: Amasra Lighthouse, one of the oldest lighthouses in the Black Sea Region, was built by the French in 1863. It flashes 77 meters above the Boztepe Islandthat blocks the waves and winds of the Black Sea from reaching Amasra. The weight lifted upwards while setting the lantern with clockwork mechanism allows the lamp crystal to rotate as it goes down.

 

There are remains of a church and stairs carved to the rocks in the Rabbit Island. It is known that the Orthodox Patriarch Kyros lived here. The rabbits, which were taken to the island in the 1960s and adapted to the island in a short time, are still on the island, and you can catch a glimpse of them, while on the boat tours or through binoculars from Boztepe.

 

The French, who undertook the construction of the pier in the Ottoman period in exchange for the operations of the coal mines, completed the construction by using the cut-off stones left from the ruins of the castle walls. The castle walls can still be seen in the old pier port.

 

Amasra Museum: The building, which was built as a Maritime Vocational Highschool in 1884, started to be used as a museum in 1976. Amasra Museum, which contains some works from Hellenistic, Roman, Byzantine, Genoese and Ottoman periods, became an educational and entertainment place through video visualizations and sunken ship hall made after the restoration of 2017.

 

Amasra Castle: It is known that especially during the Genoese Period some repairs some improvements were made on Amasra Castle, which was built during the Byzantine Period. The castle consists of two main masses. One is the Sormagir Castle located in Boztepe and the other one is the Zindan Castle on the northeast side. Amasra Castle is on the UNESCO Temporary List of World Heritage under the title of ‘Trading Posts and Fortifications on Genoese Trade Routes from the Mediterranean to the Black Sea’.

 

Ancient Theater:It is estimated that the Ancient Theatre, which is thought to have been built during the Roman period, has the capacity of 5000 people. Today, only the entrance door of the theatre is visible.

 

Bedesten (State Assembly): The exterior dimensions of 45×118 meter of this structure, which is thought to have been built in the late 1st century AD, indicate that this structure was used as the State Assembly Palace. Afterwards, this area was named Bedesten as it was used for commercial purposes.

 

The first coal mine in Amasrawas opened in 1843. Today, coal drawing processes are still carried out. progress.

  

Tourist Attractions

Kucuk Liman(Ancient Port)

It is the area where the ancient port from the Roman period is located. Today, the ruins of the ancient port are somewhat visible. In addition, this area was used as an airport during World War I.

Direkli Kaya (Old Lighthouse)

It is estimated that the 7 m high structure, which is built on a rock 20 m from the Kucuk Liman (Ancient Port), belongs to a lighthouse or an observation tower over the port.

Chapel (Small Church)

Special patterns were used on the window ledges of the chapel, which was built in the inner castle in the 9thcentury by using a brick-stone-mesh system, the reminders of “the Prophet’s Ascension to the Chest” scene are portrayed on the Ambon Vault.

The chapel was put into service as a Culture House after being restored in 2002 by the Amasra Museum.

Genoa Castle and Rigs

It is seen that the Genoese (Italians), who had good relations with the Ottoman Empire and took over the Amasra Castle, left many traces of the Genoese rigs in the Amsra Castle.

Fatih Mosque (Old Church)

The church building from the 9thcentury was converted into a mosque soon after the Ottoman conquest of Amasra.

Since no blood was spilled during the conquest, the sermons in Fatih Mosque are traditionally given by drawing the sword.

Kemerdere Bridge

The bridge with a length of 8 meters and a height of 5 meters is thought to have been built during the Roman period and used as a water passage.

Kemer Bridge

It is the Roman bridge that connects the Zindan Island and Amasra. Despite having been restored in different periods, it is still standing firmly. This bridge, under which the boat manufacturing/repair places were located until the beginning of the 2000s, was opened to provide water flow to the Kucuk Liman Area.

 

Kuskayasi Roadside Monument

It is the eagle and Roman soldier figures carved into the rock during the time of Roman Emperor Tiberius Claudius Cermanicus (M.S.41-54). The monument is located 5km away from Amasra, on a historical hiking route and on the old Bartin road.

Women’s Market (Galla)

 

It is the market place where women have been selling fresh vegetables and fruits, homemade cheese and jams traditionally for the last 200 years. You can visit it every Tuesday and Friday through all year.

 

Historically Significant Places in Amasra

 1. Amasra Museum
 2. Small Port (Ancient Port)
 3. Small Baths
 4. Byzantine Bath
 5. Ancient Dock
 6. Chapel (Little Church – Art House)
 7. Genoa Castle and Rigs
 8. Amasra Castle
 9. Fatih Mosque
 10. Kemere Bridge
 11. The Ruinf of Poseidon Temple
 12. Rabbit Island and the Ruins of Church
 13. Amasra Lighthouse
 14. Example of an Ottoman House in Amasra
 15. Direkli Kaya
 16. Cekiciler Market
 17. Women’s Market (Galla Bazaar)
 18. Edhem Aga Mansion
 19. Tekketepe Tomb
 20. Amasra Adobe House Model
 21. Historical Port and Old Beach Border
 22. Ruins from the Roman Period
 23. Bedesten (State Assembly)
 24. Kemerderesi Bridge (0.7km)
 25. Ancient Theatre
 26. Baris Akarsu Cemetery
 27. Kuskayasi Roadside Monument (5km)

 

Copyright

This map was prepared by Kemal Onur OZMANand Petra Havrdova. We would like to thank Magdalena Klaus for her contributions. Translation by Gül Berivan Karaldi Ekiz.

All rights reserved © 2019. Copying and distributing without permission is prohibited. For suggestions and opinions on the map please contact kemalonurozman@gmail.com

For more information

 

 

14 Mart 2020 |

Amasra Müzesi

1

Amasra Müzesi Amasra.com.tr’ nin Amasra’da görülmesi gereken 10 yer listesi içerisinde yer almaktadır.

3000 yıllık tarihiyle Amasra’nın ilk ve tek müzesi olan Amasra Müzesi, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar bir çok tarihi eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Amasra’nın tarihi eser zenginliği sebebiyle hem açık hem kapalı alanda sergilenen eserler Amasra tarihi hakkında bilgi vermektedir.

2017 yılında yenilenen müzede lazer gösterileri bulunmakta, çocuklar için ise hem eğlendirici hemde öğretici alanlar oluşturulmuş. Aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

Amasra Müzesinden Fotoğraflar

 

Müze Bahçesinden Fotoğraflar

 

1884 yılında Deniz lisesi olarak inşa edilen bina, 1976 yılında Müze olaran Kültür Bakanlığına devredilmiştir.

Müzede Arkeolojik ve etnografik 4 bölüm bulunmaktadır.

Amasra Müzesi Nerededir – Nasıl Gidilir ?

Amasra Müzesi “Amasra’ya Tarihi Bartın Yolu’ndan gelirken ilçe girişinde konumlanmıştır.

Pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında açıktır.

Müzenin İnternet Sitesi: Amasra Müzesi

 • Adres: Kum Mh. Çamlık Sokak, 74300 Amasra/Bartın Province, Turkey
 • İletişim Telefon Numarası: +90 378 315 10 06

 

Amasra Müzesi İnteraktif Harita Konumu

Amasra Müzesi Giriş Ücreti:

Müze giriş ücretleri her yıl değişebilmektedir lütfen +90 378 315 10 06 ‘den iletişime geçerek öğreniniz.

 

02 Mart 2020 |

Kemerdere Köprüsü

0

Amasra’nın Güney yamacında bulunan Kemerdere Köprüsünün  8m. uzunluğa ve 5m. yüksekliğe sahip olduğu, bindirme tekniği kullanılarak inşa edildiği görülmektedir. Bu köprünün Roma Döneminde su yolu olarak kullanıldığı düşünülmektedir (Bartın Valiliği, 2011; Aydın, 2017, Özman, 2018).

Köprünün restorasyonu 2018 yılı Haziran ayında başlamıştır. En yakın zamanda Amasralıların ve Amasra’yı ziyarete gelen turistlerin ziyaretine açılacaktır.

Amasra’da bulunan en önemli kültürel miraslarımızdan birisi olan Kemerdere Köprüsü günümüzde yıkılma tehlikesi altındadır.

Kemerdere Köprüsü’nün Harita Konumu

Amasra Şehir stadyumu’na 500m uzaklıkta bulunmaktadır Amasra Bedesten Bölgesi’ndedir.

Diğer fotoğraflar;

01 Mart 2020 |

Direkli Kaya

0

Amasra’lılar tarafından Kraliçe Amastris’in havuzunun olduğuna inanılan bölüm. Bizans döneminde Liman olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. 

Bizans ve Cenevizliler döneminde Amasra Direkli kayanın aşağıdaki grafikle benzer bir şekilde kullanıldığını düşünebiliriz.

Roma Dönemini feneri ve gemileri (Görselleştirme Miles Kelly)

Amasra Direkli Kaya Fotoğrafları (Gece – Gündüz ve Tarihi Fotoğraflar)

  amasra-boztepe-direkli-kaya 

Harita Konumu

21 Ekim 2019 |

Gideros Koyuna Ulaşım – Fotoğraflar ve Yorumlar

1

Amasra’dan Sinop’a uzanan eşsiz doğal güzelliklere sahip yolda yolculuk yapmayı düşünüyorsanız Gideros Koyu’na kesinlikle uğramalısınız. Doğanın inanılmaz gücünü ve etkileyiciliğini bu yolda keşfedebilirsiniz. İçeri doğru uzanan ve gölü andıran yapısıyla Karadeniz’in en güzel koylarından birisidir.

 • Kişi Başı Koya Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Amasra Merkezine Olan Uzaklık: Yeni açılan tünellerle beraber 58km (1 saat 10dk.) uzaklığa kadar düşmüştür
 • Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor ama ücretli
 • Deniz Suyunun Temizlik Seviyesi: Çok Temiz
 • Market, Restoran: Sadece restoran mevcuttur.
 • Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Hayır

Gideros Kastamonu Fotoğları

Amasra’dan Gideros’a Ulaşım

Amasra’ya 58km uzaklıkta olan gideros koyu görülmesi gerekn özel ve doğüa harikası yerlerden birisidir.

Gideros Otel

Gideros koyunda sadece bir otel bulunmaktadır. Bu sene el değiştiren otel iletişim telefon numarası :+90 (366) 866 12 79 (Değişmiş olma ihitimali vardır)

Amasra – Gideros Otobüs veya Mesafe ?

Amasra’dan Cide’ye giden otobüslerle ulaşım sağlanabilir ama çok nadir kalkmaktadırlar. En iyisi özel aracınızla yolculuk yapmanızdır.

18 Eylül 2019 |

Hatipler Plajı – Mugada

0

Bartın Mugada Köyü Yakınlarındaki Issız Plaj ve Küçük Çöl

Amasra’dan yaklaşık 1,5 saatlik araç sürüşü mesafesinde bulunan Hatipler Plajı, sessiz bir deniz ve sahil isteyenler için güzel bir yerdir.

Hatipler’de Çadır Kurulur mu ?

Evet özel aracınızla gelerek çadır kurabilirsiniz ancak özel bir çadır işletmesi bulunmamaktadır. Plaj kenarında yöresel pansiyon işletmesi bulunmaktadır dilerseniz işletme sahipleriyle de iletişime geçerek çadırınızı yakın bir yere kurarak işletme olanaklarından yararlanabilirsiniz

Hatipler Plaj Fotoğrafları

 

13 Eylül 2019 |

Mugada Plajı

1

Bartın Amasra Mugada Plajı Bölgede doğal güzelliğinden söz ettiren nadir yerlerden birisidir.

Mugada Plajına Nasıl Gidilir ?

İnkumu yolunu takip ettiğinizde Güzelcehisar kavşağından ayrılın. yolu takiben 25 dk sürecek olan yem yeşil doğaya hazır olun, yemyeşil meyve ağaçları mis gibi kokan çiçekler ve ardından güzel bir plaj.

Mugada Plaj Fotoğrafları:

Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: Ücretsiz

Amasra Merkezine Olan Uzaklık: 10-20km

Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor ve ücretsiz

Temizlik Seviyesi: Orta Seviye

Market, Restoran: İkiside var

Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Hayır

Mugada Plajı Harita Konumu ve Yol Tarifi

12 Eylül 2019 |

Küre Dağları Milli Parkı

0
ılıca şelalesi

Küre Dağları Genel Bilgiler

 • Küre Dağları Milli Parkı  Türkiye’de ki 41 milli parkından birisidir,
 • Avrupa’nın 100 orman sıcak noktasından birisidir,
 • 2000 yılından beri koruma altındadır,
 • 37 bin hektar alana sahiptir, 132 bin hektar tampon alan mevcuttur,
 • içerisinde 20.000 kişi yaşamını sürdürmektedir.
 • Karstik yapısı kanyonları, şelaleleri ve mağaralarıyla öne çıkmaktadır.
 • 1000’den fazla bitki taksonu bulunmaktadır.
 • Uzmanlar Küre Dağları Milli Parkının,  Mağara ve Kanyonlar Milli Parkı diye anılmasının yanlış olmayacağını dile getirmektedir.
 • Çatak kanyonu, Aydos kanyonu, Valla Kanyonu ve bazı küçük kanyonlarda mevcuttur.

Küre Dağları Millî Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin batısında Küre Dağları üzerinde yer alan millî parktır. Park Kastamonu ve Bartın il sınırları içerisinde kalmaktadır. İdarî olarak milli park çevresindeki ilçe merkezleri ise Azdavay, Pınarbaşı, Ulus, Kurucaşile, Amasra ve Cide’dir.

Küre Dağları Milli Parkı, yakın çevresini oluşturan tampon bölgelerle birlikte 103575 hektar’lık bir alanı kaplamaktadır. Milli parkın kendisi ise 34018 hektar büyüklüğünde ve Batı Karadeniz Karst Kuşağı içinde yer almaktadır.

   1G4A7103 ılıca şelalesi 1G4A7138 1G4A7119  1G4A7013  1G4A7110

Çeşitli faktörlerle giderek tahrip olan Küre Dağları ve üzerindeki ormanların batı bölümü bitkisel çeşitlilik yönünden çok zengindir. Milletlerarası kuruluşların Karadeniz bölgesi içinde, korunması öngörülen bu dağların en hassas bölümü, 1999 yılında bir milli park haline getirildi.

Akdeniz iklim bölgesinin tehlikedeki bölgelerinden sayılan bu geniş alanın bir bölümünün böylece korunmaya alınması , çevredeki daha büyük alanların korunmasına yönelik bir ilk adım oldu.1990’lı yıllarda Avrupa’da acil şekilde korunması gereken, yani yok olmaya doğru giden tabiî alanlar, 20 sıcak nokta başlığı altında bir listeye alındı. Türkiye’deki 8 ayrı hassas noktadan, bu listeye girebilen ancak Küre Dağları oldu.

Bölgenin korunmasındaki en büyük hedef, bölgenin, bölgede yaşayanların geçimlerini baltalamayacak şekilde, çevre örtüsüne hayli zarar veren bakır madencilği ve taşocakları ile tarla açmak için yapılan tarım faaliyetlerinden uzak tutulmasıdır.

 

Ilıca Şelalesi 

Bölgenin en güzel şelalerinden birisidir. Her yıl en çok ziyaretçi çeken noktadır.

Küresel çevre fonu destekli, Avrupa’da ki sayılı korunan alanlardan birisidir.

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü

Uzun Devreli Gelişme Planı’nda tanımlanan Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü Birimleri Doğa Koruma, İzleme ve Değerlendirme Birimi; Ziyaretçi Yönetimi, Eğitim ve Halkla İlişkiler Birimi, Park Yapıları Uygulama ve Altyapı Birimi, İdari ve Mali İşler Birimi’dir. Bu birimlerde farklı meslek disiplinlerinden toplam 49 kişinin çalışması öngörülmüştür.

Bunlara ek olarak alanın etkin yönetimi için Amasra, Ulus, Pınarbaşı ve Cide il30çe merkezlerinde 4 tane Milli Parkı ofisi oluşturulacaktır.

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’nün yanı sıra bölgenin yönetiminde söz sahibi olacak iki komite önerilmiştir;

 • 1. Küre Dağları Milli Parkı ve Planlama Alanı Danışma / Yönlendirme Komitesi
 • 2. Küre Dağları Milli Parkı ve Planlama Alanı Uygulama Destek Komitesi

Bartın ve Kastamonu’nun doğa harikası parkı… 10’larca çeşit endemik bitki türü, 100lerce bitki, hayvan ve doğal bir yaşam…

Milli Parkın Tanıtım Belgeseli – İz TV

11 Eylül 2019 |

Safranbolu Fotoğrafları

1

Safranbolu Fotoğrafları

UNESCO dünya mirası adayı Karabük Safranbolu şehri Amasra’nın önünde güzel bir örnek olarak duruyor. Geçtiğimiz yıl UNESCO dünya mirası adaylığına seçilen Amasra Kalesi safranbolunun yolundan ilerlemeli… İşte eşsiz safranbolu fotoğrafları.

08 Eylül 2019 |

Cenova Şatosu (Amasra Kalesi)

0

Amasra Kaleiçi mahallesinde bulunan Cenova şatosu harabe görünümündedir. Şato Osmanlı döneminin ilk yıllarında da aktif olarak kullanılmıştır (Cenovalılar ve Osmanlı’nın arası iyi durumdayken).

22 Temmuz 2019 |

Fatih Camisi

0

Tarihi Özellikleri ve Önemi

9. yy.da Amasra Kalesi içinde yapılmış eski bir Bizans Kilisesidir. Amasra’nın 1460 yılında, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi sırasında camiye çevrilmiştir.

Mimari Özellikleri
Dönemin tüm yapı özelliklerini taşıyan yapının Narthex (İlk Cemaat) bölümü ile Ambon (Apsis) çıkıntısı sonradan mekâna katılmıştır. 19×11 m boyutlarındaki caminin, 1887 yılında dört duvarı dışında mekânı örten ve yer yer yıkılma tehlikesi gösteren beşik tonoz çatısı kaldırılmış, yerine ahşap tavan ve çatı yapılarak büyük bir onarımdan geçirilmiştir.

Amasra Fatih Camisi Tanıtım Videosu

Türkiye’de ve diğer İslam ülkelerinde rastlanılmayan “Cuma hutbesinin kılıç çekilerek okunması” geleneği

günümüzde Fatih Camii’nde yaşatılmaktadır.

Cuma Hutbesinin Kılıç Çekilerek Okunması’nın Nedeni Nedir?

Bilindiği gibi, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in savaş kıyafetleriyle gittiği Mekke’de Cuma hutbesini kılıcını kınından çıkararak okuması; yıllarca “Sünnet” kabul edilerek bütün camilerde uygulanmaya başlamıştı. Geçen 1400 yıllık sürede bu gelenek zamanla unutulmuş olsa da, Amasra Fatih Camii’nde hala sürdürülmekte ve hayli ilgilerini çekmektedir.

Amasra Fatih Camisi Fotoğrafları

 

 

11 Temmuz 2019 |

Asyam Tayland Dondurma

6

Amasra Büyük Liman Plajı girişinde (Sesamos Cafe) Tayland Usulü Dondurma dükkanı açıldı. Amasra’da bu lezzeti ve dondurma yapım sanatını kaçırmayın!

Harita Konumu

07 Temmuz 2019 |

Kuşkayası Yol Anıtı (Bartın-Amasra Antik Yolu Üzerinde)

1

Bartın’dan Amasra’ya ulaşmadan 4 km uzaklıkta (Eski Yol) bulunan Roma Dönemi’ne ait yol-dinlenme anıtıdır. Amasra merkezinden doğa yürüyüşü yapabileceğiniz? (Düzeltme:Bu antik yol Tünel yolu inşaatı sırasında bölünmüştür) Amasra Seyahat dolmuşlarını kullanarak ya da özel aracınızla alana kolayca ulaşabilirsiniz

Kuşkayası Yol Anıtı Fotoğrafları

Kuşkayası’na Nasıl Gidilir ?

Kuşkayası’nda kayaya oyulmuş kartal ve Roma Askerinin heykeli bulunmaktadır. Amasra‘ ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bir mekandır dünyada eşi benzeri olmayan Kuşkayası Yol anıtı Roma Askerleri için dinlenme ve su ihtiyaçlarını giderme rekreasyon alanı olarak planlanmıştır…

 Kuşkayasındaki Yazıtlar Hakkında

Roma İmparatoru Tiberius Claudius Cermanicus (M.S.41-54) zamanında, Doğu Eyaletleri İnşaat Ordusu (Legion) Komutanlığı yaptıktan sonra kaydıhayat şartıyla Bithynia-Pontus Valiliğine atanan Gaius Julius Aquilla tarafından yaptırılmış Amasra’da bulunan karayolu dinlenme yeri ve anıtıdır.

Krateria – Amastris ara yolunun son dinlenme noktasında, Amasra‘ya 4 km. mesafededir, yapıldığı zaman muhtemelen bir de anıtsal çeşmeyi kapsıyordu. Fakat sonradan bu çeşme yıkıldı ve suyu, biraz aşağıda, halen Askersuyu diye bilinen yerde uzun zaman bir pınar olarak kullanıldı. Anıt manzumesi şimdiki durumda, çok muntazam kaya dilimleri üzerine işlenmiş birbirini tamamlayan iki kitabeyi, bir insan figürü ile bir kartal figürü içeren “orta kabartma” tekniğiyle oyulmuş bir kompozisyon, oturma sedirlerini ve birkaç kaya nişini kapsamaktadır.

Tüm bunlar, yekpare kayaya oyulmuş, yol kalıntısı boyunca sıralanmıştır. 260×140 cm. boyutunda ve 50 cm derinliğinde kemerli bir nişin içinde kalan normal insan büyüklüğündeki başsız kabartmanın İmparator Claudius’a mı, yolu yaptıran Aquilla’ya mı ait olduğu bilinmiyor.Toğa giyimli vücut, hareketsiz işlenmiştir. Ayaklar da kopmuş vaziyettedir. Bu nişin sağında Toskan üslubunda kalın oyma bir sütunun başlığına bir kartal oyulmuştur. Bu. Legionların sınırsız gücünü temsil etmektedir. Bir insan büyüklüğündeki başı kopuk kartalın sütun kaidesi 200 cm yüksekliğinde 55 cm çapındadır ve niş kaidesiyle aynı nizamda dört köşe bir tabana bağlıdır.

Kitabelerden ilki, insan figürünü çerçeveleyen nişin üstündeki levhada, diğeri ise kabartmalardan uzakta ve batıdadır. Her iki yazı birbirini tamamlamaktadır(Sakaoğlu N. Amasra’nın 3000 Yılı).

29 Haziran 2019 |

Amasra’lı Olimpiyat Sporcusu Aemilianus!

0

Amasra’da bulunan bir mezar taşında MS 155 yılına ait olimpiyatlarda madalya kazanmış bir sporcucunun heykeli bulundu.

“Otuzuncu yaş yılında, adımı Aemilianus olarak babam koymuştu.  Soylu bir aileden gelen Geminos, dadım ve mürebbiyemdi. Tanrı Euios için ateşle yakılarak kutlanan şenliklere mistik bir inanışla bende katıldım. Güreşte, mızrak atmada, pankreasta, disk atmada, koşuda, atlamada ve bütün ritmik top oyunlarında ustaydım.Eğitimcim bütün bu sporlarda beni başarıya hazırlayandı. Satirde Kyzikos ve Pergamon’a üstün geldim ve Kyzikos çelengini bizzat taşıdım. Oysa kıskanç Moira, Pergamon Çelengini benden esirgedi. Vücudumu ise ecel, Dor ilinde yok etti. Eğitimcim Geminoz, kemiklerimi Amastris’e götürüp çelenklerle bezeli taş bir sandık içinde edebiyete terk etti…”

Mezar taşını Amasra Müzesinde görebilirsiniz.

 

19 Haziran 2019 |

Tekkeönü Plajı ve Yat Yapım Limanı

0
 • Başlık: Kurucaşile Tekkeönü Plajı
 • Plaj Hakkında Açıklama: Kurucaşile İlçesine 2km uzaklıktaki Tekkeönü beldesi Tekne ve Yat Yapımcılığıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bölgede bulunan plaj genelde yerli halkın kullanımındadır.
 • Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Amasra Merkezine Olan Uzaklık: 30-50km
 • Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet mevcuttur.
 • Temizlik Seviyesi: Orta seviye
 • Market, Restoran: İkiside var
 • Şezlong, Şemsiye Kiralanabilir mi ?: Evet
13 Haziran 2019 |

Tarlaağzı Sahili – Plajı ve Yat Limanı

0
 • Kişi Başı Plaja Giriş Ücreti: 3-5TL (yaz tatilinde)
 • Giyinme Kabini ve Duş Bulunuyor mu ?: Evet bulunuyor,  ücretli
 • Amasra Merkeze Uzaklık: 5-10km
 • Temizlik Seviyesi: Orta
 • Market, Restoran Market ve Restoran var.

Amasra merkezine aracınızla 15dk uzaklıktaki temiz ve berrak suyuyla turistleirn ilgisini çeken Tarlaağzı plajı.

Amasra’nın yıllardır verdiği Termik Santral mücadelesinin başladığı nokta. Amasra’ya düşününlen Türkiye’nin en büyük termik santrallerinden birisi bu köye plajın hemen yanına yapılması planlanıyor.

Tarlaağzıyla ve Termik santral mücadelesiyle gerekli bilgiyi http://tarlaagzikoyu.tr.gg/ internet adresinden öğrenebilirsiniz…

Tarlaağzı köyü Güvenli Yat – Tekne Limanıyla kış aylarında birçok Amasra bandıralı teknenin korunaklı adresidir.

12 Haziran 2019 |

Edhem Ağa Konağı

2

19. yüzyılı sonuna kadar Amasra’da inşa edilmiş en güzel konaktır. Karadağ prensi Nikola’nın Kotor’daki köşkünden esinlenilerek yapılan bu konak 1890 yılında tamamlanmıştır. Yerli ampir üslupta olup Bulaklı ustalar tarafıdan inşa edilmiştir.

Karadağ’ dan Amasra’ya gelen madenci Edhem Ağa (ölümü 1921), 1864′ te Tarlaağzı Köyünde kömür ocağı açan ilk müslüman sermayedardır.
Epeyce bir servet edindikten sonra…

Edhem Ağa Konağı (1889)

Karadağ’ dan Amasra’ ya gelen madenci Edhem Ağa (ölümü 1921), 1864′ te Tarlaağzı Köyünde kömür ocağı açan ilk müslüman sermayedardır.
Epeyce bir servet edindikten sonra…ailesi için tasarladığı evi yaptırmak üzere kayınbiraderi İbrahim Ağa’ yı (ölümü: 1909) bina emiri olarak görevlendirmiş ve söylenceye göre kendisine bir fes dolusu altın Osmanlı lirası vermiştir.

İbrahim Ağa, 1886′ da İstanbul’a giderek eniştesinin önerilerine göre krokiler çizdirirken mimara, Karadağ prensi Nikola Kotar daki (Dalmaçya) yazlık köşkünün tanımını da vermiştir. Boyut ve tasarım belirlenince, Safranbolu’ nun Bulak Köyünden Rum ve Türk ustalar getirtilmiş; bir yandan da Filyos kıyısındaki su hızarlarında çam keresteler biçtirilmeye, taş ve kireç teminine başlanmış; Bulak’lı ustalar, Edhem Ağanın küçük liman kıyısında satın aldığı arsaya 1887′de temel atarak iki yılda üç katlı binayı tamamlamışlardır.

Türk Ampiri denen üslupta özgün bir yapı olan evin taş kemerli dış kapısından ön taşlığa, buradan da basık kemerli cümle kapısından giriş katına geçilmektedir. Bu katta, “Taşlık” denen geniş bir holle mutfak, hamam ve yemek odası vardır. Giriş katının yol cephesine, üstü, orta kat için teras olmak üzere kargirden iki dükkan eklenmiş bulunmaktadır. Ahşap merdivenle çıkılan orta kat ve üst katta (L) biçiminde birer sofa ile dörder oda, tuvalet ve abdestlik bölümleri yer almaktadır. Orta kat sofasından limana bakan terasa, üst kat sofasından da mermer balkona çıkılmaktadır. Teras ve balkon kapılarının yanları mermer sütunlarla, balkon ayrıca mermer alınlıkla, kat araları da mermer silmelerle zenginleştirilmiştir. Kat odalarından doğu cephedekiler kışlık tasarlandığından taş yaşmaklı şömineler, banyolu gömme dolaplar, batıya bakan odalarda da camekânlar vardır.

Dıştan kârgir duvarlı yapının iç bölgü duvarları ahşap dolma ve kireç sıvalı, döşeme ve tavanlarla gömme duvar dolaplar çamdır. Sofa ve odaların Tekne tavanları düz olmakla beraber kenar frizleri sade işlemelidir. Alt kat pencereleri düz, orta ve üst kat pencereleri kemerli süvelidir. Aynı dönemde yapılan benzer üsluptaki kent yapılarında saçaklar ahşapken bina Emin İbrahim Ağa, “yapı saçağından yıkılır!” ata sözünü dikkate alarak her biri 130 kg ağırlığındaki yekpare ve paraçollu saçak sergi taşlarıyla ana duvarların korumaya alınmasını sağlamış, yine bir söylenceye göre çok güçlü kuvvetli olan ve inşaat işlerinden anlayan İbrahim Ağa, bu sergi taşlarını yerlerine bizzat yerleştirmiştir.

Binanın çatısı, şemsiye biçiminde olup çatının tüm ağırlığı, atma latalarıyla ortadaki 30 cm çaplı ahşap kolona bağlanmıştır. Bu taşıyıcı kolon, yapıya bastırılmayarak çatı yükü askıya alınmıştır. 1968 depreminde kısmen hasar gören yapı, teknik rapora dayalı olarak ve özgün yapısı korunmak suretiyle İbrahim Ağa’nın oğlu Celil Tamer ve Ethem Ağa’nın torunu Agah Simberk tarafından onarılmış, duvarları takviye edilmiştir.

Tescilli eski eser olan Edhem Ağa evi özgün biçimiyle korunmuş olmakla birlikte su kuyulu ve tulumbalı arka bahçesi ve doğu cephesindeki büyük avlusu 1974′ te Belediye tarafından kamulaştırılarak Pazar Yeri yapıldığından doğal çevresini yitirmiştir. Edhem Ağa Evindeki aile yaşantıları kuşaktan kuşağa yüzyılı aşkın bir süredir devam etmiş olup 1889-1921 döneminde Edhem Ağa ile eşi Dilber Güliye Hanım ve çocukları; 1921-1942 arasında Edhem Ağanın oğlu Hakkı Bey (Özkömür) ile eşi Seniye hanım ve kızları; 1942′den sonra da Edhem Ağa’ nın kızı Nebile Hanım (Simberk) ile eşi Süleyman Bey ailesi ve ahfadı ikamet etmektedir.

Necdet SAKAOĞLU

-Edhem Ağa Konağına Nasıl Gidilir ?

Edhem Ağa Konağı  Amasra Kadınlar pazarına 20m uzaklıkta Şehir Merkezinde bulunmaktadır.

-Turizme Açıkmıdır ?

Edhem Ağa Konağı Küçük Liman bölgesinde kalır. Konak şuanda ev olarak kullanılmaktadır Turizme açık değildir ancak dışarıdan fotoğraf çekimi yapılabilir. Gönderilmemiş Mektuplar filmi bu konakta çekilmiştir. Kadir İnanır – Türkan Şoray birbirleriyle bu konaktan doğru haberleşmektedirler. Konağa Ulaşım için aşağıdaki yol haritasına gözatabilirsiniz.

10 Haziran 2019 |

Mugada (Bartın)

11

mugada-bartin-amasra

Amasra’ya 35 km Bartın’a ise sadece 15 km uzaklıkta olan Mugada köyü görülmeye değer eşsiz doğası, 2 farklı plajı ve mütevazi restoranlarıyla Karadeniz’de eko turizmi yaşatan bir kasabadır.

 

Mugada Otelleri ve Pansiyonları Konaklama Yerleri

Mugada’da konaklamanın en iyi yolu çadır yada bungalow’lardır. Çadır kurap kamp yapabileceğiniz Mugada plajı‘na yaklaşık 200m. uzaklıkta bulunan işletmeler mevcuttur.

Mugada merkezinde ev pansiyonculuğu yapılmaktadır konaklama için çevre köylerde bulunan yöresel pansiyonlardan da yararlanabilirsiniz.

 

Mugada Tatil Köyü Fotoğrafları 

mugada-bartin-amasra-9 mugada-bartin-amasra-14 mugada-bartin-amasra-3

 

 

 

 

 

 

Ankara’dan Mugada’ya Ulaşım

Ankara Mugada tatil köyü arası yaklaşık 4 saat sürmektedir. Bartın İnkumu istikametini takiden Mugada – Güzelcehisar yol ayrımından ayrılmanız gerekiyor.

 

Kamp İçin Uygun mu?

Evet, mugada sahili ve köyü kamp alanları için uygundur. Aracınızla gelirseniz bölgedeki kamp yerlerine park ederek isterseniz işletmelerin çadırlarını kiralayabilir isterseniz kendi çadırınızı kurabileceğiniz bir alan bulabilirsiniz.

20 Mayıs 2019 |

Amasra’da Arkeolojik Kazılar Devam Ediyor

0

Amasra’nın 3 bin yıllık tarihi tarla ve binaların altında!

Amasra’nın bedesten bölgesinden ve tarihi şehir merkezinden  3 bin yıllık tarih fışkırıyor.

Milattan önce  300üncü yıllarda kurulduğu bilinen Helenistik devamında İyonya, Roma, Bizans ve Ceneviz döneminden eserlerin yer aldığı Amasra’da Amasra Müzesi’nin yürüttüğü çalışmalar devam ediyor.

Helesnik Dönemin başlangıcı çoğu kez Büyük İskender’in ölüm tarihi olan MÖ 323 olarak alınır. Dönemin sonu ise Yunanistan Yarımadası’nın Roma Cumhuriyeti tarafından işgal edildiği MÖ 146 olarak kabul edilir. Bazı tarihçiler ise Büyük İskender’in imparatorluğu’ndan kalan son devlet olan Ptolemaios Hanedanlığı’nın Aktium Savaşı’nda yenilgiye uğrayıp yıkıldığı tarih olan MÖ 31-30 tarihini Dönem’in sonu olarak kabul ederler(Green P).

Amasra  Müze Müdürü Aydın  “Amasra, eski Yunan ve Roma kentleri gibi bir antik kent ve  o dönemlerin bir eyalet merkezi konumunda “Tarım alanlarının altında kalan  yüzde 40’lık antik kentin korunması, kollanması, bunun gelecek kuşaklara sağlıklı  bir şekilde aktarılması insanlığın kültür tarihi, kültürel miras açısından  oldukça önem arz eden bir husustur” ” bilimsel kurtarma kazılarını başlattığımız  ilçede bu antik kenti gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: Green P. Alexander The Great and the Hellenistic Age, sayfa: xiii. Green P.

23 Nisan 2019 |

Çöven Ekmeği

2

Amasra’nın ve Bartın’ın yöresel ekmeğidir. Kepekli ekmeklere nazaran daha güzel tadı vardır. Taze kalma süresi normak ekmeklere nazaran 2-3 gün daha fazladır.En büyük özelliği 150 derecelik fırında çöven kabında pişmesidir…

Amasra’ya geldiyseniz kesinlikle tadmanızı tavsiye ederim. Çöven ekmeğini Amasra’daki ekmek fırınlarda bulabilirsiniz…

14 Nisan 2019 |

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur Vedalaştı

0

BAŞKAN TİMUR “ HAKKINIZI HELAL EDİN”
Amasra Belediye Başkanı M.Emin Timur Yaklaşan 31 Mart Yerel seçimlerinde Tekrar aday olmayarak görevinden ayrılacağı günü bekliyor.
Başkan Timur İşçilere 10 yıl önce verdiği sözü yerine getirememenin üzüntüsü içinde Belediye Çalışanları ile bir araya gelerek veda konuşması yaptı. Başkan Timur Amasra Belediyesi Toplantı salonunda gerçekleşen Oturumda “ 2009 yılında bir söz vermiştim ,şuan içinizde bulunan bazı arkadaşlarımız verdiğim bu sözün şahididir. Demiştim ki işçiler alın teri kurumadan maaşlarını alacaklar bunun sözünü veriyorum demiştim.Maalesef bunu gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşıyorum. İki dönem Belediye Başkanlığım esnasında buna muvaffak olamadım. Yaklaşan 31 Mart seçimlerinde tekrar aday olmam karşılığında işçilerin maaş alacaklarının ödenmesini ve bunun sözü verilmesi durumunda tekrar aday olabileceğimi ifade ettim. Ancak bunun sözünü alamadığım için yeniden Belediye Başkanlığına aday olmadım.


Acısı ve tatlısı ile birlikte 10 yılımız geçti. İstemeden kalplerinizi kırdıysam özür dilerim. Ben sizlere hakkım geçti ise Hakkımı helal ediyorum, sizlerde bana haklarınızı helal edin” dedi. Başkan Timur ve işçiler kısa süreli sohbetin ardından sıra ile Başkan Emin Timur ile vedalaştılar.

31 Mart 2019 |

Amasra ve Bartın Direndi! Termik Santral planı İPTAL EDİLDİ!

0

Danıştay, Amasra’daki termik santral için ‘ÇED olumlu’ raporunu geçersiz saydı! BARTIN’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan termik santral için verilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu raporu Danıştay 14. Dairesi tarafından bozuldu.

Danıştay 14. Dairesi oy birliği ile“Kömür Hazırlama Tesisi Projesi ile Hema Termik Santrali, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası Projesi’nin ve Hema Limanı projesinin entegre proje niteliğinde olduğu, dolayısıyla bu projelerin çevresel etkilerinin kümülatif olarak ve aynı ÇED sürecinde değerlendirilmesi gerekirken, entegre bir projenin tüm etkilerinin bir bütün olarak en başta değerlendirilmesi ve alınacak tedbirlerin de ona göre belirlenmesi olanağının ortadan kaldırılmasına sebebiyet verecek şekilde, projenin parçalara ayrıldığı dikkate alındığında Kömür Hazırlama Tesisi ve Hema Limanı projesinden ayrı olarak verilen dava konusu Hema Elektrik Santrali, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası Projesiyle ilgili ÇED Olumlu kararında hukuka uyarlık bulunmadığından davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında hukuki isabet görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle Zonguldak İdare Mahkemesi’nin 20 Nisan 2018 günlü kararının” bozulması yönünde karar verdi.. yönünde karar verdi.

24 Şubat 2019 |

Skylife Amasra Yazısı – 4 Mevsim Görmeli Bu Güzelliği…

0

 

İnsan, yaşamına derin çizgilerin nerede atılacağını bilseydi; oralara ilk gidişini, o kentlerle ilk karşılaştığı anı belleğine silinmez bir görüntü olarak nakşederdi

Yıldızların şiirlerdeki harfler gibi gökyüzüne dizildiği bir sonbahar gecesiydi.

Bartın’dan sonra, sanki bir yılanın sırtına binmiş ve dolana dolana dağlardan inmiştik.

Karanlık, denizin yüzünü göstermemişti. Sonra birden bütün ışıklarını yakmış bir gemi gördüğümü sanmıştım.

Limanda bekleyen uzun bir gemiyi andırıyordu kasaba. Ertesi sabah dalga sesleri beni uyandırdığında artık o geminin bir yolcusu olduğumu düşünmüştüm.

Biliyorum ki, adını Amasra’ya veren ve deniz ticaretinin yollarını izleyen prenses Amastris de; gemileri karadan kızaklarla Haliç’e indirip İstanbul’u alan Fatih Sultan Mehmet de; bir zamanların ünlü denizcisi Drake’in gemisi Golden Hind’in aynısını Çakraz’daki yapımevinde yeniden yaratan Hüseyin Çoban da; Amasra’yı dalgalı saçlarının arasında bir yavru yunus gibi saklayan Nezahat öğretmen de; kasabanın geçmişini tarihin derin sularından bir midye toplayıcısı gibi çekip çıkaran Necdet Sakaoğlu da o gemiyi gördüler.

Gördüler ki, Amasra bir tutku oldu onlarda da…

Amasra benim onu ilk gördüğüm o günden bu yana, iyice ünlendi. Gezi dergilerinden, gazetelerin turizm eklerinden, film karelerinden, TV dizilerinden eksik olmaz oldu. Kolay keşiflerin meraklıları tepeden iner gibi doldular kasabaya, tıpkı yıllar önce kalesinin iç kesiminin evlerle dolması ve ruhunu zedelemesi gibi…

Bense, kalabalıkların çekildiği zamanlarda ya da onlara uzak yerlerden seyrettim Amasra’yı.

Yazın, özellikle haftasonları binlerce konuğu olur kasabanın. Kumsallar, balıkçı lokantaları, Çekiciler Çarşısı tıklım tıklım dolar.

Amasra’da yağmurları sevdim, Tavşan Adası’nın yanından geçen yunus sürülerini, Boztepe’de ilkyaz yağmuru damlalarını yüklenen zambakları…

O zambaklar ki, Amasralılar onlara susam derler. Her ne kadar Sakaoğlu bu sözcüğün “Sesami, Sesam ya da Sesa”dan türemiş olduğunu söylese de; halk kasabanın ilkçağlardaki adı olan Sesamos’un adını bu yabani çiçeklerden aldığına inanır.

Bugünlerden başlayarak sis, sabahın erken saatlerinde pamuktan bir yorgan gibi evlerin ve ağaçların üzerine inecek. Kuşkayası’nda dinlenen kertenkeleler çekilecek, böğürtlenler ve mantarlar toplanacak. Yaz lokantaları yavaş yavaş kepenklerini kapatacaklar. Yelken Kulübü’nün küçük optimistleri okullarının yolunu tutacak. Sert rüzgarların ve Amastris’in gözyaşlarını anımsatan yağmurun mevsimi başlayacak çünkü. Onlara kimse kızmasın, olmasaydılar Karadeniz bu denli yeşil olabilir miydi?

Mendireği aşıp yükselen güz dalgalarının ardından, Karadeniz’in sesine fırtınanın hırpaladığı yorgun yaban kuğularının kanat sesleri eklenecek. Karla birlikte Küçük Liman’a inecekler ve orada uzun süre kalacaklar. Ceneviz Kapısı’ndan geçen tarih meraklısı üniversite öğrencileri üzerindeki Cenova armalarını defterlerine çizecek. Balıkçı tekneleri ağlarını toplaya toplaya, peşlerinde martı sürüleriyle geri dönecekler.

Sonra bahar yeniden geri dönecek Amasra’ya. Soğuklar kırılacak. Kaleiçi’nde oturan Zülfiye Hanım’ın ayakkabılara, çaydanlıklara ve ne bulursa onların içine ektiği çiçekler boy atacak. Kayıklar boyanacak, elden geçecek.

Aşıklar, Kefaser tepesinin ucuna bir uçurumun kıyısından yürüyerek varacak ve el ele tutuşup yeşil bir çanak gibi duran Küçük Liman’ı ve onun kolyesi olan Kemere Köprüsü’nü seyredecekler.

Bence Amasra’yı dört mevsimde de görmeli. Denizin uysal bir çocuk gibi kumsala yanaştığı kısa yaz günleri yetmemeli size. Bartın-Amasra yolunun gelinliğini giymiş ağaçlarla bayram yerine döndüğü, ballıbabalarla, sümbüllerle, zambaklarla bezendiği ilkbaharda; sarışınlığı ıslak bir taç gibi başına geçirdiği, güneşin Küçük Liman’ın avucunun içinde battığı sonbaharda; ve elbette vahşi, inatçı, başkaldıran yüzüne tanık olacağınız kış mevsiminde de gidin. Ama hangi mevsimde orada olursanız olun, Amasra’yı sokak sokak gezmeli, sokak sokak sevmelisiniz. Dönmeden önce, günbatımında kıyıdaki lokantalardan birinde salatayla birlikte balık yemelisiniz bir kere daha.

Yalnız parmaklarınıza dikkat edin! Balığın lezzeti parmaklarınıza bulaşabilir!

Yazı: Erhan Çataltaş

SKYLİFE  EKİM-2003

 

01 Şubat 2019 |

Amasra’da Çekilen Dizi ve Filmler

1

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Film, geçmişe dayalı dostlukları olan otuzlu yaşlardaki Ender ve Çetin’in yaşamlarından bir kesiti konu alıyor. Çetin, yıllar sonra Ankara’ya dönmüş ve Çetin’le bir ev tutarak tekrar bir araya gelmiştir. Bu sırada yakın arkadaşları Fikret de Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelmiştir. Bu tatilde bir trafik kazasında anne ve babasını kaybeden Fikret’in yeniden Almanya’ya dönmesi gerekir fakat ortada bir sorun vardır: artık yalnız kalan kız kardeşi Nihal.

Nihal, Ankara Üniversitesi’nde öğrencidir ve okulunun bitmesine iki yıl vardır. Fikret’in Nihal’i emanet edebileceği kişi ise Ender ve Çetin’dir. Fikret, Nihal’i arkadaşlarına emanet eder ve Almanya’ya geri döner. Artık evde üç kişi yaşıyordur. Nihal anne ve babasını kaybetmiş olmanın yarattığı travmayı yaşarken Ender ve Çetin’le iletişim kurmak istemez. Fakat zamanla bu üç kişi arasında mecburiyetin de etkisiyle ismi konulamayan farklı bir yakınlaşma doğar…

Koyverdin Gittin

Axel Oğuz Almanya’da babasıyla yaşamaktadır. Ailesinin geri kalanını hiç görmemiştir ve akrabalarıyla tanışmak istiyordur. Ancak babası buna oldukça karşıdır. Oğlunun akrabalarıyla tanışmamasında diretmektedir. Oğuz babasına rağmen motoruna atlayıp Amasra’nın yolunu tutar. Amacı burada yaşayan dedesi ve akrabaları ile tanışmaktır. Amasra’ya gelen Axel Oğuz burada Fidan’la tanışır. Hemen aşık olan adamın Amasra’da kalmak için artık 2 sebebi vardır. Babasıyla dedesinin arasını bozan olayı öğrenerek ikisini tekrar barıştırmak ve Fidan’a yakın olabilmek… Amaçlarına ulaşana kadar Türkiye’den ayrılmaya hiç niyeti yoktur.

Başrollerini Halil Ergün, Ümit Acar, Burçin Abdullah ve Doruk Özdemir’in paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Korhan Yurtsever, Cemile K. Karadaş ve Tülay Kocatürk üçlüsü üstleniyor. Filmin senaryosunda ise yönetmenlerden Yurtsever ile birlikte Serap Gazel’in imzası var.

Gönderilmemiş Mektuplar

Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Cem babasını ölmeden önce son bir kez görebilmek için Türkiye’ye geri döner. Geri döndüğünde babasının henüz ölmüş cenazesiyle karşılan talihsiz adam ev halkı ve çevresi tarafından yadırganarak karşılanır. Cem’in kardeşi yıllar önce 12 Eylül döneminde ölmüştür ve ailesi bu ölümün sorumlusu olarak Cem’i görmüştür. Talihsiz Cem tesadüf eseri ilk aşkı Gülfem’in kızıyla karşılaşır. Ceren bir radyo programı sunucusudur ve Cem’i radyo programına davet eder. Bu program esnasında yıllar önce kapanan bir sayfa tekrar açılacak, Cem’in Gülfem’e yazdıpı fakat göndermediği aşk mektupları ilk kez ortaya çıkacaktır..

 

2. Bölüm

 

01 Ocak 2019 |

Amasra Adliyesi

0
 Telefon : 0 378 315 27 00

 Faks      : 0 378 315 20 22

Rezervasyon İletişim Telefon Numaraları :

0 (378) 315 20 56  –  0 (378) 227 17 42

Amasra Adliyesi Harita Konumu

Adres : Kum Mahallesi

Genç Plinius Cad.

Bedesten Mevkii

Amasra / BARTIN

 

Amasra Adliyesi Fotoğrafları

 

Fotoğraflar: Bartın Adelet.gov.tr

31 Aralık 2018 |

Amasra Yılbaşı Eğlencesi

0

Yılbaşı Yaklaşıyor! Amasra’da eğlenceli vakit geçirmek için merkezde konaklayabileceğiniz otel, pansiyon ve apart daireleri listeledik!

Amasra’da aileler için en uygun konaklama seçeneği Apart evlerdir. Kiraladığınız evde akşam yemeğini hazırlayıp yedikten sonra Amasra sahilindeki yılbaşı kutlamasına katılabilir ve en uygun bütçeye süper bir tatil geçirebilirsiniz!.

Amasra Apart Evleri Amasra Otelleri Amasra Pansiyonları
Amasra’da tam ve yarım pansiyon konaklama hizmeti sunan işletmeler ve yorumları, 3-4 Yıldızlı Amasra otelleri (Amasra’da 5 yıldızlı otel bulunmamaktadır). En yakındaki 5 yıldızlı otel Akçakoca’da. Detaylı bilgiler için akçakoca sitesini ziyaret edebilirsiniz. Çiftler ve kalabalık gruplar için uygun, kaliteli ve temiz konaklama olanağı.

 

 

 

2019 Yılı Amasra’da Canlı Müzik Yapan Restoranlar ve yeni yıl eğlencesi Listesi

Amasra Restoranları 

 

amasra-tuana

turkuaz-yilbasi-eglencesi

30 Aralık 2018 |

Levrek Fileto Tarifi

0
Tavada Amasra usulü levrek fileto tarifi için malzemeler

• 200 g levrek fileto
• 1 adet soğan
• 3 dal frenk soğanı
• 1 çay kaşığı kekik tohumu
• 2 dilim limon
• 1 çay kaşığı zerdeçal
• 2 yemek kaşığı zeytinyağı
• 4-5 adet kiraz domates
• Bir tutam tuz

Tavada levrek fileto Nasıl Yapılır
 • Kapaklı bir tavanın dibine ince doğranmış soğanları yerleştirin. Üzerine filetoları yerleştirin. Domatesleri de ikiye kesip filetoların kenarlarına dizin.
 • Ayrı bir kasede kekik tohumunu, tuzu, zerdeçalı ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı tavanın içindeki malzemelerin üzerine dökün. En son dilimlenmiş limonları filetoların üzerine yerleştirin. Orta ateşte 15 dakika pişirin. Ocaktan alın, ince kıyılmış frenk soğanı serpip hemen servis yapın.

Fotoğraf: baliktarifi.com

27 Aralık 2018 |
tr_TRTürkçe
Oda Rezervasyon