Ekorota Bartın Projesi Turizm İşletmecilerine ve Yöneticilere Anlatıldı

0

EKOROTA BARTIN PROJESİ KAMU YÖNETİCİLERİ VE TURİZM İŞLETMECİLERİNİNE ANLATILDI

Bartın Üniversitesi’nin Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteğiyle yürütmekte olduğu “EKOROTA BARTIN; DOĞAL VE KÜLTÜREL KORİDORLARIN HARİTALANMASI” adlı proje çalışmasının açılış toplantısı 18 Şubat Perşembe günü Bartın Valiliği 12 Divan Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, ilçe kaymakamları, kamu yöneticileri, özel sektör ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşların katıldığı toplantıda Bartın’ın turizmini geliştirecek, kültürel ve doğal değerlerin korunmasını sağlayacak “Ekorota Bartın Projesi” tartışıldı.

Toplantıyı Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Erdoğan Atmiş yönetti. Prof. Dr. Atmiş açılış konuşmasında kısaca projenin hangi amaçla yapıldığını anlattı.

ekorota-bartin-projesi-2  ekorota-bartin-projesi-4 ekorota-bartin-projesi-5

Toplantı Ankara’daki terör saldırısı nedeniyle 1dklık saygı duruşu ile başladı.

ekorota-bartin-projesi-6  ekorota-bartin-projesi-8  ekorota-bartin-projesi-10 ekorota-bartin-projesi-11 ekorota-bartin-projesi-12 ekorota-bartin-projesi-13 ekorota-bartin-projesi-14 ekorota-bartin-projesi-15  ekorota-bartin-projesi-17 ekorota-bartin-projesi-18 ekorota-bartin-projesi-19 ekorota-bartin-projesi

Daha önce Küre Dağları Milli Parkı çevresindeki köylerin köy tasarım rehberlerinin oluşturulması için hazırladıkları projenin devamı niteliğinde olan bu çalışmanın sadece kıyılarda yoğunlaşan ve yaz mevsimiyle sınırlı kalan Bartın turizminin 12 aya yaygınlaştırılması ve yöredeki tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunması için hazırlanan bir proje olduğunu anlattı. Bunun için; proje kapsamında Bartın’da turizm temaları oluşturulacağını, bu temalar doğrultusunda da turizm rotaları oluşturulacağını söyledi. Bu kapsamda ÇEKÜL Vakfı’yla işbirliği yapıldığını söyleyen Atmiş, proje sonunda Bartın’daki turizm işletmecilerinin yüzünü güldürmek ve kırsal kalkınmaya destek sağlamak istediklerini belirtti.

Projenin teknik tanıtımını Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sevgi GÖRMÜŞ yaptı. Yrd. Doç. Dr. Görmüş konuşmasında “Diğer proje ile Bartın için sıkıntılı olan anlam, temel ve kavramı dile getirdik. Bu proje ile stratejik ve kavramsal çalışmaların yanı sıra ve uygulamayı kapsayan detaylara indik. Bu proje ile Bartın il ölçeğinde sosyal ve kültürel detaylar ele alınacak. Bunu iştirakçi kurumlar ve diğer paydaşlarla işbirliği içinde ve bütünsel temalar oluşturarak yapacağız. Proje kapsamında koridor ve rotalar belirleyeceğiz. Projenin çıktıları; Rota haritası, Rehber kitap ve Tanıtım broşürü olacak.” dedi. Görmüş; projenin başında Bartın’da somut olmayan kültürel miras olarak; “Köçek oyunları, roman kültürü, hıdrellez, köy odaları sohbetleri, balık mevsimi, keşkek geleneği, hasat dönemi, tel kırma, ipek tablo dokumacılığı” gibi konuların öne çıktığını, ayrıca; “Kömür rotası, Paflagonya rotası, Ceneviz deniz rotası, gastronomi rotası (yerel yemek ve orman yan ürünleri: kestane, ceviz, böğürtlen…), yerel/kırsal mimari rotası, yaban rotası, kuş sesleri rotası, mavi rota, yeşil rota, bellek rota, orman müzesi, dokuma müzesi, maden müzesi” gibi rota ve müzelerin önerilebileceğini belirtti.

ÇEKÜL Vakfı Kent Çalışmaları Birimi’nden Esra Karataş ise dünya ve Türkiye’de rota planlamasının nasıl geliştiğini ve yöresel turizmin gelişiminde ne tür bir önem taşıdığını anlattı. ÇEKÜL Vakfı olarak kültürel rota planlama konusunda yaptıkları çalışmalardan bahseden Kartaş; bunlar içinde Kelkit ve Yeşilırmak yöresinde yapmış oldukları çalışmaları örnek olarak anlattı. Karataş “Kültürel rotalar, doğal ve kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasında bir araç olarak neden ve nasıl kullanılabilir?” sorusunun yanıtlarının araştırılması gerektiğini belirtti.

Toplantının son kısmında katılımcıların fikirleri alındı. Özellikle turizm işletmecilerinin ildeki turizmin sorunları hakkında bazı sitemlerinin öne çıktığı bu kısımda, projenin Bartın’da turizmin gelişmesi konusunda oldukça yararlı olacağı konusunda uzlaşı sağlandı.

Toplantının kapanış konuşmalarını proje destekçisi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri İbrahim Kuzu ve Proje sahibi Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan yaptı. BAKKA Genel Sekreteri Kuzu; “Turist geliyor ama konaklama süreleri kısa ya da daha çok kıyı kesimlerde yapılan bir turizmi görüyoruz. Biz BAKKA olarak Bartın’da turizmin geliştirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu konuya yönelik bütün projelere açığız” dedi.

Toplantı Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın konuşmasıyla sona erdi. Prof. Dr. Kaplan konuşmasında “Üniversitelerin görevinin bu tür projeler üretmek ve bulundukları yerdeki kırsal kalkınmaya destek olmak olduğunu” söyledi. Bartın’da kongre turizminin geliştirilmesinin önündeki en büyük engelin standartlara uygun yatak kapasitesine henüz ulaşılmamış olması olduğunu söyleyen Prof. Kaplan, “Eğer bu kapasiteye ulaşılabilirse Bartın’da üniversitenin varlığı sayesinde kongre turizminin de hızla geliştirilebileceğini belirtti.

23 Şubat 2016 |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe