amasra-kabak-burmasi-tarifi-yoresel.jpg

Kabak Burması

Kabak Burması işletmesi km uzaklıktadır. Harita uygulamalarıyla ulaşmak için koordinatlarını doğrudan kullanabiliriniz.

Yorum puanı :

1 yorum

Yöresel Yemekler 'te listelendi.


İletişime geç Listeleme Sahibi

İletişime geç Listeleme Sahibi

Bunu almak için listeleme, aşağıdaki formu doldurup listeleme sahibiyle iletişime geçin.

Açıklamalar

MALZEMELER VE ÖLÇÜLERİ (12 KİŞİLİK)

1 kg. un, 1 adet yumurta, ½ tatlı kabak (Orta boy), 1 kâse ceviz içi, 1 paket margarin, 2 kg. şeker, ½ limon.

HAZIRLANIŞ VE SUNUM

Önce un içine bir yumurta kırılıp yeteri kadar su ile yoğrularak kulak memesi yumuşaklığında özlü bir hamur elde edilir. 10 dakika bekletildikten sonra beş eşit parçaya bölünen hamurdan yufkalar açılıp örtü üzerine yayılır.
İç malzemesi olarak, kabağın kabukları soyulup içi temizlendikten sonra kalın bir rende ile rendelenir. Kabağın içine havanda dövülen ceviz içi ve bir bardak toz şeker katılıp karıştırılarak hazırlanır. Daha sonra, ilk açılan yufkadan başlanarak hazırlanan iç malzemesi (beş yufkaya eşit miktarda) yufka üzerine serpilir. 4 eşit parçaya bölünen yufka, el ile uç kısmından başlayıp biraz sıkıca bükülüp rulo biçimine getirilir. Önceden yağlanan tepsi ya da siniye ortasından başlamak üzere daire şeklinde sararak yerleştirilir. Diğer yufkalar da aynı şekilde tepsiye dizilir.

Daha sonra üzerine fırça ile erimiş yağ sürülür ve fırına verilerek rengi pembeleşinceye kadar pişirilir. Daha önce, şekerin bir tencere içinde dört-beş bardak suyla ateşte eriyinceye kadar (5–10 dk.) kaynatılıp karıştırılması, içine de yarım limon suyu sıkılmasıyla elde edilen ve soğutulan şerbet tepsi üzerine gezdirilir. Üzerine bir bez örtülerek şekerin çekmesi sağlanır. Daha sonra servis yapılır.

 

  • Üyelik Başlangıcı: 24 Ağustos 2013

24 Ağustos 2013

fena değil kabaktan sanıyorım bn bi ısınamadım 🙂

Yorum gönder

Yorumunuzu eklemek için lütfen Oturum aç yada Kayıt ol.

tr_TRTürkçe