Küre Dağları Milli Parkı – Tarihi Önemi

Küre Dağları Milli Parkı – Tarihi Önemi işletmesi km uzaklıktadır. Harita uygulamalarıyla ulaşmak için Atatürk Caddesi 24-28, 37770 Pınarbaşı/Kastamonu Province, Turkey koordinatlarını doğrudan kullanabiliriniz.

Yorum puanı :

1 yorum

Milli Parklar, Rekreasyon Alanları & Parklar, Tabiat Parkları 'te listelendi.


İletişime geç Listeleme Sahibi

İletişime geç Listeleme Sahibi

Bunu almak için listeleme, aşağıdaki formu doldurup listeleme sahibiyle iletişime geçin.

Açıklamalar

Amasra – Bartın Küre Dağları Millli Parkı Bölgenin Kısa Tarihi

Yörenin kayıtlı tarihi Hititlerle başlar ve bunu önce Frigyalılar sonra Lidyalılar izler. M.Ö. IV. yüzyılda Perslerin eline geçen bölge daha sonra Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından, Anadolu’nun bütünü ile birlikte ele geçirildi. M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun eline geçinceye kadar Pontus Krallığı tarafından yönetilen bölge Paflagonya olarak anılmaktaydı. Roma İmparatorluğu’nun M.Ö. 395 yılında bölünmesinden sonra, BizanslIların egemenliğine geçti. M.S. 1105 yılında Danişmendliler tarafından ele geçirilen bölge o zamandan bu yana Türk egemenliği altındadır. Anadolu Selçukluları tarafından bir süre kontrol edilen bölgede, Çobanoğulları, Candaroğulları gibi Türk Beylikleri hüküm sürdü. 1461’de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan bu coğrafya 1923 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer almaktadır.

Yüzlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgede ormanların enginliği ve güzelliği birçok yazar tarafından şu ifadelerle betimlenmiştir: “Güzel ovaları yüksek dağları…”, “…çiçekli bölgeler içinden akan akarsular…” “…bir ağaç deryası…”. Strabon, Xenophon, Evliya Çelebi, Uluslu İbrahim Hamdi Efendi ve Gustav Hirschfeld bu yazarlardan bazılarıdır.

İlk coğrafyacılardan biri olan Strabon, 2000 yıl önce yazdığı Geographika adlı kitabında “en iyi cins şimşir ağacı Amastris (Amasra) topraklarında yetişir” deyip bölge ormanlarına daha o zamanlardan dikkat çekiyor. Evliya Çelebi ise Seyahatnamesinde bölgeyi “ağaç deryası” olarak betimliyor. Osmanlı dönemi coğrafyacı ve seyyahlarından Uluslu İbrahim Hamdi Efendi, bölgenin ormanlık iç kesimlerini anlatırken şu ifadeleri kullanıyor: Uluyayla ı/e Cökbeli ormanları, değil Osmanlı ’ya, bütün cihana yeter.

Yorum gönder

Yorumunuzu eklemek için lütfen Oturum aç yada Kayıt ol.

tr_TRTürkçe