Bartin-kastamonu-kure-daglari-panorama-bartinbiz-6.jpg
Bartin-kastamonu-kure-daglari-bartinbiz.jpgBartin-kastamonu-kure-daglari-panorama.bartinbiz.jpgBartin-kastamonu-kure-daglari-bartinbiz-4.jpgBartin-kastamonu-kure-daglari-bartinbiz-2.jpgkuredagi.jpgturkey-national-parks.jpgkure-mountain.jpgkure-daglari-kemal-onur-ozman.jpgkure-daglari-bartin.jpg

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı işletmesi km uzaklıktadır. Harita uygulamalarıyla ulaşmak için 74-01, Bartın Province, Turkey koordinatlarını doğrudan kullanabiliriniz.

Yorum puanı :

1 yorum

Milli Parklar 'te listelendi.


İletişime geç Listeleme Sahibi

İletişime geç Listeleme Sahibi

Bunu almak için listeleme, aşağıdaki formu doldurup listeleme sahibiyle iletişime geçin.

Açıklamalar

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı  Türkiye’de ki 41 milli parkından birisidir,

Avrupa’nın 100 orman sıcak noktasından birisidir,

2000 yılından beri koruma altındadır,

37 bin hektar alana sahiptir, 132 bin hektar tampon alan mevcuttur,

içerisinde 20.000 kişi yaşamını sürdürmektedir.

Karstik yapısı kanyonları, şelaleleri ve mağaralarıyla öne çıkmaktadır.

1000’den fazla bitki taksonu bulunmaktadır.

Uzmanlar Küre Dağları Milli Parkının,  Mağara ve Kanyonlar Milli Parkı diye anılmasının yanlış olmayacağını dile getirmektedir.

Çatak kanyonu, Aydos kanyonu, Valla Kanyonu ve bazı küçük kanyonlarda mevcuttur.

Ilıca Şelalesi 

Bölgenin en güzel şelalerinden birisidir. Her yıl en çok ziyaretçi çeken noktadır.

Küresel çevre fonu destekli, Avrupa’da ki sayılı korunan alanlardan birisidir.

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü

Uzun Devreli Gelişme Planı’nda tanımlanan Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü Birimleri Doğa Koruma, İzleme ve Değerlendirme Birimi; Ziyaretçi Yönetimi, Eğitim ve Halkla İlişkiler Birimi, Park Yapıları Uygulama ve Altyapı Birimi, İdari ve Mali İşler Birimi’dir. Bu birimlerde farklı meslek disiplinlerinden toplam 49 kişinin çalışması öngörülmüştür.

Bunlara ek olarak alanın etkin yönetimi için Amasra, Ulus, Pınarbaşı ve Cide ilçe merkezlerinde 4 tane Milli Parkı ofisi oluşturulacaktır.

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’nün yanı sıra bölgenin yönetiminde söz sahibi olacak iki komite önerilmiştir;

1. Küre Dağları Milli Parkı ve Planlama Alanı Danışma / Yönlendirme Komitesi

2. Küre Dağları Milli Parkı ve Planlama Alanı Uygulama Destek Komitesi

Bartın ve Kastamonu’nun doğa harikası parkı… 10’larca çeşit endemik bitki türü, 100lerce bitki, hayvan ve doğal bir yaşam…

 

09 Haziran 2014

Alanın Önemi

Batı Karadeniz’in karstik dağlık alanları üzerinde yer alan nemli ormanların en güzel örneklerini sergileyen Küre Dağları, 1 998 yılında WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa ormanlarının korumada öncelikli alanlarından (sıcak noktalar) biri olarak kabul edildi ve alanın yasal koruma statüsüne kavuşturulması için çalışmalara başlandı. Alanda yapılan teknik çalışmalar ve yerel ilgi grupları ile yapılan görüşmelerden sonra Küre Dağları’nın batı kesimi, 07.07.2000 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla milli park ilan edildi. Bu karar, WWF’in III. Binyıla girerken başlattığı “Yaşayan Gezegen Kampanyası”çerçevesinde, “Türkiye’nin Dünyaya Armağanı”olarak kabul edildi.

Alan, WWF’in doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli ekolojik bölgelerinden biri olan “Kuzey Anadolu ve Kafkasya Ilıman Kuşak Ormanları” içinde yer alır. Küre Dağları’nda, nesli tehlike altında olan 60 bitki taksonu bulunur. Korunması amaçlanan biyolojik çeşitliliği güvence altına almak için “tampon bölge” kavramı Türkiye’de ilk kez Küre Dağları Milli Parkı ile gündeme gelmiştir.

Küre Dağları, Türkiye’de mutlaka korunması gereken Dokuz Sıcak Nokta’dan biri olmasının yanı sıra 305 Önemli Doğa Alanı (ÖDA) arasındadır. Sahip olduğu floristik zenginlik ve uluslararası sözleşmelerce korunması gereken doğal yaşam alanları ile Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alam’ndan biri olarak belirlenmiştir.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde 930 bitki taksonunun bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 1 57’si endemiktir ve bu endemik türlerin 60’ı tehlike altındadır. Ayrıca bölgede vaşak (Lynx lynx), yaban kedisi (Felis sylvestris), susamuru (Lutra lutra), bozayı (Ursus arctos)ve ulugeyik (Cervus e/aphus) gibi 48 memeli türü ve küresel ölçekte tehlike altında olan küçük akbaba (Neophron percnopterus) dahil 129 kuş türü yaşamaktadır.

  • Üyelik Başlangıcı: 23 Şubat 2014

23 Şubat 2014

vayy milli park mı neden hiç haberimiz olmadı 🙁 çok güzel görünüyor bir sonraki ziyaretimde kesinlikle gideceğim…

22 Ekim 2013

bartındaki arkadaşımın tavsiye edip fotoğraflarını gösterdiği mekan acaba kamp alanı var mı ki yukarıda ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz ufak market vs. yoksa hazırlıklı mı çıkmak gerekiyor kamp alanına…

Yorum gönder

Yorumunuzu eklemek için lütfen Oturum aç yada Kayıt ol.