Küre Dağları Önemi ve Değerli Noktaları

Küre Dağları Önemi ve Değerli Noktaları işletmesi km uzaklıktadır. Harita uygulamalarıyla ulaşmak için koordinatlarını doğrudan kullanabiliriniz.

Yorum puanı :

1 yorum

Milli Parklar 'te listelendi.


İletişime geç Listeleme Sahibi

İletişime geç Listeleme Sahibi

Bunu almak için listeleme, aşağıdaki formu doldurup listeleme sahibiyle iletişime geçin.

Açıklamalar

Turistik ve Rekreasyonel Değerler

Uluslararası öneme sahip biyolojik çeşitlilik değerleri, farklı doğal yaşam alanları, kanyonları, mağaraları, düdenleri, şelaleleri, ulusal öneme sahip tarihi, mimari ve kültürel değerleri ile Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli doğa koruma alanlarından biridir.

Başta Valla Kanyonu ve llgarini Mağarası olmak üzere Pınarbaşı’ndaki Ilıca Şelalesi, Azdavay’daki Çatak Kanyonu, Cide ve Şenpazar’daki Aydos Kanyonu, Ulus’daki Ulukaya Kanyonu ve Şelalesi ve ayrıca Armutlu Çayırı ve Arıt’ta bulunan Cürdek Kayası etkileyici görünümler sergilemektedir.

Milli parkın içindeki doğal değerlerin yanı sıra tampon bölgesinde yer alan 123 köyün çoğu kültürel özellikleri ve korunmuş yöresel mimarisi ile görülmeye değer yerlerdir. Milli parkın güneyinde kalan Ulus köyleri, Pınarbaşı köyleri, doğusundaki Azdavay ve Şenpazar köyleri, kuzeyde kalan Cide Loç Vadisi ve Kurucaşile köyleri ile kapalı bir havzada yer alan Arıt köyleri muhteşem peyzaj özellikleri ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

(Küre Dağları Milli Parkı Kitapçığı)

Yorum gönder

Yorumunuzu eklemek için lütfen Oturum aç yada Kayıt ol.

tr_TRTürkçe