Kurucaşile ve Çevresi

1

kurucasile-amasraKurucaşile İlçesi ve Çevresi

Bartın’a bağlı Amasra ve Ulus’tan sonra gelen bir ilçedir Kurucaşile. Kurucacaşile Merkezinde ve Tekkeönü bölgesinde bulunan tershaneler yurtiçi ve yurtdışından bir çok özel tekne siparişi almaktadır. Bölge Yat yapımı ve Ağaç işçiliği ile meşhurdur.

 

Amasra – Kurucaşile – Cide Yolunda Gezilebilir Yerler

Kapısuyu Plajı

Kurucaşile ilçe merkezine 3 Km uzaklıktaki Kapısu köyü’nde bulunan bu kumsal 1 kilometre uzunluğunda doğal plajıyla Kurucaşile’ li yerliler kadar çevre il ve ilçelerden gelen insanlar tarafından da beğenilmektedir .

Yüzme için güvenli yerleri bulunan bu plajda konaklamayı düşünüyorsanız ihtiyacınızı karşılayabilecek 2 adet pansiyon ve 1 adet restoran bulunmaktadır.

Karaman Plajı

Amasra – Kurucaşile yol güzergahında ve Bartın’a 45 ,Kurucaşile merkezine 17 Km uzaklıkta bulunan Karaman plajı 200 metrelik kumsala sahiptir. Bölge yaz aylarında bir çok kişi tarafından ziyaret edilir.

Liman Bölgesi (Kurucaşile Merkez) 

İlçe merkezinde Liman mevkiinde bulunan iki küçük plaj özellikle ilçe merkezinde denize girmek isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Yaklaşık 50 yıl önce bayan & erkek plajı olarak ayrı olan bu iki yer daha sonra karşık olarak hizmete açılmıştır. Fakat genellikle ilçe halkı limanda bulunan fenerin etrafında denize girmeyi tercih etmektedir.

Yeraltı Plajı

İlçe merkezine 4 km uzaklıkta ve Cide İlçesi sınırları içerisindeki bu plaja ancak tekne ile gidilmektedir.

Gökçekale Koyu

Kurucaşile-Cide yolu güzergahında bulunan bu koy ilçe merkezine 7 Km uzaklıktadır.Cide ilçesinin mülki sınırlarıda kalmakla beraber gerek sığ ve güvenli denizi ve gerekse olta balıkçığına uygun olması dolayısıyla Kurucaşile’li vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Tekkeönü Plajı ve Yat Tershaneleri (Kromna)

Ovatekkeönü sınırları içerisinde bulunan tekkeönü plajı yaklaşık 300 metre doğal sığ kumsalı ile yaz aylarında yoğun ilgi gören plajlardan biridir.

Çambu yalısı

Hisar köyünde mevcut kalenin batı bölümün de yer alan bu şirin koyumuz ikiyüz metrelik çok güzel bir kumsala sahiptir. Başta çevre köylerimizden gelen insanlarımız olmak üzere yaz aylarında yoğun talep gören kumsallarından biridir.

Gölderesi Şelalesi

Kurucaşile ilçe merkezine 18 km.uzaklıkta bulunan bu şelaleye kanatlı köyünden 3 km lik orman yolu katedilerek gidikebilmektedir. Görülmeye değer bu şelale yaz aylarında doğa severler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Kapısu Deresi

Kapısuyu deresi Kurucaşile ve Cide İlçesi ile beraber Bartın Ve Kastamonu il sınırını oluşturmaktadır.Başköy köyüne kadar kenarında piknik yapılabilecek alanlarda bulunan bu dere tracking sporu içinde de son derece uygundur.

Kurucaşile’nin Amasra’ya Olan Uzaklığı

Amasra Kurucaşile Arası Mesafe 44 km, arabayla yaklaşık olarak 50dk. sürmektedir.

Yol güzergahı bir çok yabancı turizm kitaplarında Türkiye’de bisikletle yada araçla geçilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Olabildiğince yeşil ve mavinin bir arada olduğu Karadeniz Sahil yolu boyunca sizleri bekleyen birçok gizli plaj ve koylarda kaybolacaksınız…

 

 

08 Mayıs 2014 |

1 üzerinde düşündüm “Kurucaşile ve Çevresi

  1. karadeniz dedi ki:

    merhaba bartını olarak size teşekkür etmeden geçemiyorum tatil yerleri arasında kurucaşile’den şelalelere hepsini açıkça yazmışsınız çok güzel olmuş umarım çok yakında kurucaşile otelleri ve pansiyonlarıda tatil turizmi konusunda kendilerini geliştirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe