Ulus

1

Ulus İlçesi

Genel Bilgiler
Ulus’un tarihinin MÖ 3000 yıllarına kadar dayandığı öngörülmektedir. MÖ 800 ile 2000 yılları arasında bölgeye göçler olmuştur.

Hititler uzun süre bu bölgede barınmışlardır. Anadolu Selçukluları zamanında Ulus Candaroğulları Beyliği’nin sınırları içinde kalmıştır.

bartin-ulus-merkez-2 bartin-ulus-merkez bartin-ulus-merkez-3

Ulusun Coğrafi Yapısı ve Bitki Örtüsü

İlçe genelde engebeli araziye sahiptir. Bölgenin esas bitki örtüsü ormandır. Denizden ortalama yüksekliği 200 metre olup, yüzölçümü 713 km² dir.

Turizm yönü henüz keşfedilmemiş 4000 kişinin yaşadığı doğa ile iç içe Bartın’a bağlı bir ilçedir.

Bartın Ulus ve Ulukaya Köyünden Kış Manzaları

bartin-ulus-kure-dag-evi kure-milli-parki-dag-evi bartin-ulus-ilcesi

(Kış Fotoğrafları: Gülbahar Yıldırım )

Ulukaya Şelalesi

Ulus’ta Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan şelaledir. Ulus – Pınarbaşı yolunun 17. km’sindedir. Drahna Kanyonu’nun yakınlarında, Ulu-kaya Köyü’nde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun oluşturduğu Şelale yaklaşık 15 metrelik yükseklikten akar. Efsaneye göre şelale suyunu tadan kişi aşk acısını unutur.

amasra-selalesi amasraya-en-yakın-selale amasraya-yakin-selale

Ulukaya Şelalesine Nasıl Gidilir? 

Amasra’dan Ulukaya Şelalesi yolculuğu yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Ulus şelalesi, ormanları, mesire alanları ve diğer doğal güzellikleriyle Amasra’ya geldiyseniz görmeden ayrılmamanız gereken bir ilçedir.

Ankara’dan Ulus’a Ulaşım

Ankara’dan Ulukaya şelalesine ulaşım yaklaşık olara 4 saat sürmektedir. Ulus – Ulukaya gezinizden sonra Amasra’ya Kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

11 Ocak 2015 |

1 üzerinde düşündüm “Ulus

  1. mira sev dedi ki:

    küre dağları milli parkına giriş yaptığımız köy şelaleler estetik ağaç evler ve sıcak kanlı insanlarla bartın amasra harika bir yer sayenizde çevresinide görme fırsatı yakaladık ulusta konaklama yerleri oteller ve pansiyonlar hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe