Akçakoca (Düzce)

2

akcakoca-haritaAkçakoca (Düzce)

Şehir Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve Düzce’ye bağlıdır. İlin en büyük ilçesi konumundadır. Şehirde iklim olarak deniz iklimi görülür. Yaz ayları sıcak geçen bu şehir kuzey rüzgârlarına karşı açıktır. İklim böyle olunca bitki örtüsü gür ve zengin olmuştur. Ormanda kayın, gürgen, kestane ve diğer ağaç çeşitleri bulunur.

 

Akçakoca’da Konaklama Seçenekleri

Düzce Akçakoca’da lüks kongre otellerinden,uygun fiyatlı otellere kadar bir çok konaklama yeri bulabilirsiniz. Karadeniz bölgesinde otel ve pansiyon hizmeti olarak kaliteli işletme yapısına sahip olan bölge aynı zamanda çadır & kamp alanlarına’da sahiptir.

inkumu-konaklamaAkçakoca Otelleri

Akçakoca Pansiyonları

 

Akçakoca Fotoğrafları

[nggallery id=74]

Akçakoca’da Nereler Gezilir ?

Ceneviz Kalesi Mesire Alanı

Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu yerde doğa ve tarih aynı yerdedir. Mavi bayraklı plaj ve mesire alanı olan bu yerin manzarası harikadır. Deniz tarafında bulunan kalenin duvarları tamamen yıkılmıştır. Kalenin içinde bir su sarnıcı bulunur.

Fakıllı mağarası

Şehre uzaklığı sadece 8 km olan bu mağaranın uzunluğu 1012 metredir. Mağara damlataşı bakımından oldukça zengindir. Mağaranın ziyarete açık bölümü sadece 350 metredir.

Aktaş Şelalesi

Şehre uzaklığı 11 km olan bu şelale gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Acarlar Langoz Gölü

Biraz uzak aşağı yukarı 80 km uzaklıkta olan bu göl ve orman koruma altına alınmıştır. Langozda bulunan hayvanlar sülün, yaban ördeği ve çulluktur. Burada tatlı su balığı avcılığı da yapılır. Bu gölde tekne ve su bisikleti turları vardır. Yemek yemek için piknik yerleri ve yürüyüş yapmak için de parkın yanında bir yürüyüş parkuru vardır.

Kurugöl Kanyonu

Şehre uzaklığı 14 km olan bu yer bol oksijeni ve asırlık kavak ağaçları ile doğa ve yürüyüş yapmak isteyenler için bulunmaz bir cennettir.

Cumayanı

Şehir merkezine 3 km uzaklıkta olan bu yerde Selçuklular zamanından kalan hamam kalıntısı ve cami bulunur. Bu yerde asırlık çınar ağaçlarını ve ermiş Ahmet Dede Türbesini de ziyaret edebilirsiniz. Burada piknik yapma olanağınız da bulunuyor.

Sarı Yayla Şelalesi

Şehre uzaklığı 10 km olan bu yer doğa yürüyüşleri için harika olanaklar sunar size.

Topuk Yaylası

Bu yer Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kamp ve dinlenme yeri olarak bilinir. Şehre uzaklığı 67 kilometredir. Doğası harikadır.

Melen Çayı

Bu çay Melen köyündedir. Bu bölgede rafting sporunun yapıldığı tek yer burasıdır. Şehre uzaklığı 17 km dir.

Efteni Gölü

Burası göçmen kuşların yolları üzerinde bulunur. Burada 35’e yakın kalıcı kuş türü dâhil olmak üzere toplam 150 kuş yaşar.

Mehmet Arif Köşkü ve Akçakoca Tarihi Evleri

Köşkün 100 yıllık bir geçmişi vardır. Bu köşk şehrin örf ve adetlerini yansıtır. Konağın panjurları yeşil ve toplam 28 odası bulunur. Mehmet Arif Bey Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı zamanında onun çalışma arkadaşlarından biri olarak bilinir.

Güzel Dere Şelalesi

Doğal bir ortamda bulunan şelale şehre 65 km uzaklıkta bulunur. Bu yerde piknik yapmak için yerler bulunur.

Yığılca

Bu yerde Saklıkent Şelaleri, Gökçeağaç ve Sarıkaya Mağaraları bulunur. Şehre 55 km uzaklıkta bulunur. Dinlenmek için güzel bir doğa manzarasına sahiptir.

Yedigöller

Güzel doğa harikası yere ulaşmak için aşağı yukarı bir saatten fazla bir yolu göze almanız gerekiyor. Bu milli parkın içinde irili ufaklı olmak üzere doğa harikası heyelan gölleri ve zengin bir bitki örtüsü bulunur. Burada kampçılık ve piknik yapabileceğiniz gibi burada bulunan bitki, yosun ve mantarlar ile ilgili gözlemler ve incelemelerde yapabilirsiniz.

Samandere Şelalesi

Burası tabiatın bir anıtı olarak tescil edilmiştir. Burada yürüyüş parkurları, piknik ve kamp alanları ve ormanda dinlenme yerleri ile güzel dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konuralp

Burası Düzce’ye ait olan antik bir kenttir. Buranın özelliği tiyatrosundan kaynaklanmaktadır. Roma dönemine ait eserler buradadır. Lahit mezarlar, su kemerleri, surlar ve heykel sütunlar önemli bir yer tutar.

Karadeniz Ereğli Müzesi ve Halil Paşa Konağı

Bu müzede 3000’i aşkın arkeolojik eser sergilenir. Müze Halil Paşa Konağı içinde bulunur ve 3 katlıdır. Müzenin içinde Roma, Bizans ve gerek dönemine ait mezarlar, sütunlar, kaplar, takılar ve değişik madeni eserler bulunur. Selçuk, Osmanlı, Bizans ve birçok devlete ait sikkeler bulunur.

Cehennem Ağzı Mağaraları

Yunan mitolojisinde ki güç tanrısı olan Herkül’ün yeryüzündeki 12. ve son görevini yerine getirdiği yer olan burası Hades’in Ölüler Ülkesi olarak bilinir. Mağara halk arasında Herkül, Koca Yusuf ve Dımdım olarak ta adlandırılır. Mağara’nın büyük bir bölümü su ile kaplıdır. Bir yamacın üzerinde bulunan bu mağaraya dik bir merdiven ve geçitle inilir.

Konuralp Müzesi

Müze Roma antik şehri üzerine kurulmuştur. Müzede 3 tane, eserlerin sergilendiği salon bulunur. Bu salonda Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenir. Müzenin bahçesinde Roma dönemine ait mezarlar, lahit ve sütunlar ve başlıklar bulunur. Antik tiyatro 40 basamaklıdır ve beyaz yerel kalkerli taşlardan inşa edilmiştir. Tiyatro son zamanlarda düzenlenen festival ve konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Hemşin Cami

Şehre uzaklığı 15 kilometre olan cami 150 yıllıktır. İki kattan oluşan bu caminin ilk katında taş malzeme kullanılmıştır. İkinci katında ise yapı tamamen ahşaptır.

Akçakoca’nın Amasra’ya Uzaklığı

Düzce Akçakoca Amasra’ya 190km yaklaşık olarak 3 saatlik uzaklıkta bulunmaktadır. İstanbul’dan Amasra’yı ziyarete geliyorsanız Akçakoca üzerinden gelerek UNESCO dünya misarı geçici listesinde yer alan Akçakoca Kalesinden, Karadenizin tek MAvi Bayraklı Plajı Olan Kalenin hemen yanında bulunan Akçakoca plajınıda görebilirsiniz.

09 Ekim 2014 |

2 üzerinde düşündüm “Akçakoca (Düzce)

  1. hulya dedi ki:

    amasra inkumu turu öncesinde istanbuldan nereye gidebilirz nereyi gezsek güzel olur diye düşünürken karşılaştığımız site bilgi ve yazılar için çok teşekkürler resmen batı karadeniz turu yaparak ilerledik

  2. akcakocalı dedi ki:

    Amasra’yı ve akçakoca’yı bir arada tanıttığınız için teşekkürler gerçekten istanbuldan gelenlerin önce akçakoca’da bir soluklanıp daha sonra safranbolu amasra bölgesine geçmeleri gerekiyor yıllar önce akçakoca bir turizm yeriyken daha sonra nednse zarar gördü. Bu belki restoranların yada konaklama yerlerinin yüksek fiyatlarından kaynaklandı bilemiyoruz ama bir sıkıntı var. Umarım bu durum karadenizin turizmini genel olarak etkilemez ve eskisi gibi birlik içinde doğamızı mavi bayraklı denizimizi ve diğer güzelliklerimizi tanıtırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe