Amasra Kalesi

4

Amasra Kalesi – UNESCO Geçici Dünya Miras Listesindedir

Amasra Kalesi Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Cenevizler ve Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde ciddi onarımlar görmüştür.

Amasra’da 2 farklı kale bulunmaktadır. Birincisi Zindan Kalesi ikincisi ise Sormagir Kalesi’dir.

 Amasra Kalesi UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesine Eklendi

Dünya Miras Merkezi tarafından ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ adıyla 15.04.2013 tarihi itibariyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenmesi kararı alınmıştır.

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması kapsamında hazırlanan liste ve sözleşmeler doğrulrusunda bir varlığın Dünya Miras Listesi’ne alınabilmesi için söz konusu varlığın UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerden bir veya birkaçını karşılamasının yanında otantiklik, bütünlük ve iyi korunmuşluk gibi diğer koşulları da karşılaması ve içermesi gerekmektedir.
Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde 16.07.2013 tarihinde UNESCO tarafından onaylanan geçici listeye eklenmiştir.

Amasra Kalesinden Kış Fotoğrafları

Amasra Kalesinin Harita Konumu

Amasra merkezinde bulunmaktadır. Amasra’nın bir bölümü Kale İçerisinde halen gündelik yaşamlarına devam etmektedir.

16 Ocak 2023 |

4 üzerinde düşündüm “Amasra Kalesi

 1. erdem dedi ki:

  Amasra kalesi tüm ihtişamıyla tüm değeri ve güzelliği haketiyor tarihi değeri çok iyi korunmuş bir kaç noktada restorasyonla ilgili hatalar olsada düzeltileceğini düşünüyorum bence bartın ve amasra için ön plana çıkarılması gereken inanılmaz bir tarihi eser gerek konumu gerekse içerisindeki şirin evleriyle süper…

 2. cevher dedi ki:

  çok güzel bir yer fotoğraflarda mükemmel olmuş amasraya gelipte kale içerisinde dolşamamak olmaz tüm eşyalarınızı pansiyona bırakın ve kendinizi kale içerisinde serbest bırakın her gördüğünüz araya girip dolaşın tarihi içinize çekin mükemmel bir yer.

 3. ergül dedi ki:

  amasra ziyaretimizde bizi bizden alan nokta sanırım kalesiydi içerisindeki güzle ve kötü yerleşimleri ayırırsak genel anlamda tarihin izlerini taşıyan giriş kapıları ve ve devasa kayalar tarihin kalıntılarını çok iyi yansıtıyordu çok beğendik..

 4. sertan dedi ki:

  Amasra kalesi kesinlikle UNESCO’ya girmeli girerse karadenizin kalkınmasını gözle göreceğiz safranbolu’dan Amasra’ya gelen turların artışı paket geziler vs. Bayram kalabalığında otelle ilgili o kdar sorun yaşamamıza rağmen kale içerisinde turlamak bizi dinlendirdi diyebilirim sonra ailece verdiğimiz kararda en uygun yerlerin aslında merkezde kalınabilecek oteller olduğuna karar verdik manzara ve vee kale tarihi çok iyi,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe