Amasra’da Gezilecek 13 Yer (Fotoğraflı)

8

2024 Amasra’da gezilmesi gereken tarihi ve doğal mekanları içeren Kent Haritası’nı ücretsiz indiriniz.

1.Büyük Liman Plajı Caddesi (Turgut Işık Caddesi)

Amasra’nın Büyük Liman’da bulunan plajını boydan boyaya yürüyerek farklı açılardan güzel manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu cadde üzerinde bulunan Kuşkayası Hediyelik Eşya dükkanından yöreye özgü el işçiliğiyle hazırlanmış ürünlerden satın alabilirsiniz.

Büyük Liman Plajına en yakın konaklama yeri için www.kumsalapart.com.tr‘ye göz atabilirsiniz.

 

2.Kadınlar Pazarı (Amasra – Merkez)

Adını kendi ürünlerini satan kadınlarımızdan almıştır. Kadınlarımız kendi yetiştirdikleri fasulye, domates, salatalık, biber, çilek, lahana gibi taze sebze ve meyveleriyle taze süt, yoğurt, tereyağı gibi ürünleri kurulan pazarlarda satarlar. Galla Pazarı Bartın merkezinde bulunmaktadır ve Salı-Cuma günleri açıktır. Amasra merkezinde benzer bir pazar Belediye Binasının hemen yanında yaz boyunca açık olmakla birlikte en çok çeşit Salı-Cuma günü sergilenmektedir.

 

 

3.Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra – Bartın (Eski) karayolu üzerinde, Amasra’ya 4 km. uzaklıktadır. Roma imparatoru Tiberius Claudius Cermonious zamanında Bitinya-Pontus valiliğine atanan Galius Julius Aguilla tarafından imparatorun anısına yaptırılmıştır. Eser duvara oyma olarak işlenmiş Roma askeri ve Kartal olarak tasarlanmıştır.

 

4.Amasra Müzesi

1884 yılında Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan fakat yarım kalan bahriye okulu 1975 yılında bakanlık tarafından alınarak tamamlanmış 1982 yılında da Amasra Müzesi olarak faaliyete geçirilmiştir. Helenistik, roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği 2 arkeolojik ve 2 Etnografik teşhir salonu bulunmaktadır. 2016 yılında restore edilen Amasra müzesi binası ve bahçesinde lazer gösterileriyle eser tanıtımları yapılmaktadır.

  

5.Amasra Kalesi

Kale Roma döneminde yapılmış, Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlılar döneminde büyük onarımlar görmüştür. Sormagir ve Zindan kalesi adında iki ana kütleden oluşmaktadır. Kalenin kuzeydoğu kesiminde Büyükliman Kapısı, batısında küçükliman kapısı, güneyinde zindan Kapısı bulunmaktadır. Boztepe’deki Sormagir kalesi “Kemere” denilen köprüyle Amasra’ya bağlanır. Kalenin tepesinden Amasra’nın güzelliklerini, doğasını, tarihin kokusunu içinizde hissederek seyredebilirsiniz.

6.Küçük Kilise

İçkale kesiminde, eski bir küçük kilise iken 15. yy’da mescide dönüştürülmüştür. 9. yy’da Bizanslılar tarafından yapılmıştır.

  

7.Cenova Şatosu

Amasra Kalesi içinde bulunan Cenova Şatosu harabe konumundadır. Osmanlı Döneminin ilk yıllarında aktif olarak Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. Şato giriş kapısında Cenova ailelerine ait armalar yer almaktadır.

8.Edhem Ağa Konağı

Edhem Ağa, Karadağ’dan Amasra’ya gelerek 1864’te kömür ocağı açarak ailesi içinde 1887 yılında Türk ampiri denilen uslupta Küçük Liman kıyısında üç katlı bir konak yaptırmıştır.

  

9.Fatih Camisi
Amasra kalesi içinde 9. yy’da yapılmış bir Bizans kilisesidir. Amasra’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi sırasında camiye dönüştürülmüştür. Cami imamı Fatih Sultan Mehmet Han’ın kiliseyi ele geçirmesinden bu yana hutbeyi kılıçla okutmaktadır.

  

10.Bedesten Bölgesi

Roma döneminde yapılmış büyük bir bazilikadır. Eski pazar yeri olarakta söylenebilir.

  

11.Tekke Tepe Türbesi

Eski bir ada olan bu tepecik, Eski Amasra mezarlığının ortasında dua ve dilek noktasıydı. Başka kentlerdeki “Hıdırlık” lar gibi Amasra’nın kutsalı da burada bir nakşibendi dergahı, çevresinde de şeyhlerin ve dervişlerin mezarlıkları vardır.

Tekke vakfının mütevellileri ve şeyhleri, babadan oğula Alemdaroğulları ailesindendi…

12.Barış Akarsu’nun Mezarı

Rahmetli Amasra’lı Şarkıcı Barış Akarsu‘nun mezarı. Mezarlığa yol tarifi için linke tıklayınız.

13.Kemere Köprüsü

Amasra’nın en eski yapılarından birisidir. Köprü yığma taş tekniği ile Roma döneminde inşa edilmiştir. Bu köprünün üzerinde Tavşan Adası’nı arka fona alarak fotoğraf çektirmeyi unutmayın!

Bu köprünün En iyi manzarasına sahip Apart’ı kiralamak için Amasra Ruhi Palas‘a göz atmanızı öneririz

13.Boztepe Bölgesi ve Eşsiz Amasra Manzarası

Amasra’nın en güzel manzaralarından birisine sahiptir bu bölge daha doğrusu ada. Boztepe Adası’na Roma Döneminde inşa edilen tarihi Kemere Köprüsü’nden geçebilirsiniz. Adanın çevresi UNESCO dünya mirası adayı surlarla çevrilidir. Köprüyü geçtikten sonra Kuzey (Sağ taraf) a doğru dik bir yamaçtan tepeye çıkabilir Amasra tavşan adası ve Küçük liman bölgesinin panoramik manzarasını yakalayabilirsiniz.

14.Çekiciler Çarşısı

Amasra hatırası bir şeyler satın almak istiyorsanız Çekiciler Çarşısına uğrayabilirsiniz. Çin malları ve ara sıra yöreye özgü el sanatlarının yapılıp satıldığı dükkanlarda siz de kendinize uygun bir şeyler satın alabilirsiniz. Tel kırma çeşitleri, kanaviçe örtüler, el oyması ağaç işleri, ahşap süs eşyaları gibi çeşitli ağaç işlemelerinden ve el dokuma kumaşlarından yapılmış süs ve eşyalarına kadar ihtiyacınıza uygun birçok ürünler bulmanız mümkündür.

  

15 Şubat 2024 |

8 üzerinde düşündüm “Amasra’da Gezilecek 13 Yer (Fotoğraflı)

 1. Deniz Çelik dedi ki:

  Teşekkürler liste görülmesi gereken heryeri gezdik, amasra gerçekten harika bir yer umarım çevre koylarla daha iyi bağlantı içerisinde daha güzel daha yeşil bir yer halinde ilerlemeye devam eder

 2. Ahmet Keser dedi ki:

  Amasra’da gezilmesi gereken yerlerin listesi için teşekkürler, bilgilerin hepsini yazıcıdan yazdırdım bayramda umarım çok kalabalık olmaz, ramazan bayramında görüşmek dileğiyle!!

 3. Cihan Çit dedi ki:

  fotoğraflarla beraber 2017-2018 yılında amasrayı tekrar ziyaret etmemizi sağladınız, her zaman amasra’dan memnun ayrılmak, ankara’lıların en çok ziyaret ettiği akdeniz gibi talan edilmemiş ve sahiplenilmemiş arazilerle huzur bulduğumuz bir yer.

 4. Misafir dedi ki:

  Göldere şelalesi ve amasra plajı nerede

 5. Algın dedi ki:

  gezilebilir yerlerin listesi ve emeğiniz için teşekkürler Amasra gerçekten mükemmel bir ilçeymiş

 6. Fedriks dedi ki:

  Merhaba, Amasrayı 2017 yılı haziran ayında gezme fırsatım oldu ailecek. Gerçekten görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki yerlerden tek tek bahsetmek istiyorum.

  Tarihi Çekiciler Çarşısı : Değişik bir havası var. Hediyelik eşya alınabilir. Fakat 40 tl olarak aldığınız bir ürünü iki dükkan yan tarafta 25 tl ye alabiliyorsun

  Gürcüoluk Mağarası: Merkezden yaklaşık olarak 30 dk da gidilebiliyor. Fakat boş yere gitmiş oluyorsunuz. Mağara bir kaç yıl önce turizme açılmış fakat gereken ilgiyi görmediği için tekrar kapatılmış durumda. Mağarayı görmek için gittiğinizde yol bitiyor ve yönlendirici bir tabela yok. Ben ise tesadüfen orada hayvan otlatmakta olan Makaracı köyünden 78 yaşındaki maden emeklisi Recep amcanın yardımları ile bulabildim. Mağara ve çevresi hakkında bilgi alabildim kendisinden.

  Kuşkayası Yol Anıtı: Aracınızı yol kenarına park ettikten sonra 150 metre kadar orman içinde yapılmış ahşap merdivenlerden yapılmış çok güzel bir yoldan çıkarak ulaşılabiliyor. İçinde bulunduğu orman ve deniz manzarasından dolayı görülebilir.

  Amasra Müzesi: Gerçekten görülmesi gereken bir yer. Çok iyi düzenleme yapılmış. Görmenizi tavsiye ederim.

  Amasra Kalesi: Kalenin manzarası çok güzel. Amasra ayaklarınızın altında kalıyor. Tabiki bildiğimiz anlamda gerçekten surlar ve iyi restore edilmiş bir kale beklentisi içinde olmamak lazım.

  Küçük Kilise: İçine girmek yasaktı giremedik. Fakat bina mimarisi çok güzel ve küçük ve şirin bir yapı.

  Edhem Ağa Konağı: Şehrin tam merkezinde eski bir yapı. Fakat anlam veremedim. İçinde aile oturan ziyaret edilemeyen bir yer neden gezilip görülecek yerler listesine ekleniyor. Balkonlarında ve bahçesinde kurutulmak için çarşaflar asılan tarihi eser olur mu?

  Küçük ve tatlı bir sahil kasabası ve mutlak görülmesi gereken bir yer. Limanda ekmek arası balık yemeden de gelmemek lazım.

 7. Zeynep Demir dedi ki:

  Amasra’yı keşfetmek isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken bir rehber! Hem tarihi hem de doğal güzellikleri içeren bu rehber, gezimizi planlamak için harika bir kaynak. Fotoğraflar sayesinde yerleri daha iyi görebiliyoruz ve hangi noktaları ziyaret etmek istediğimize karar vermek daha kolay oluyor. Kesinlikle tavsiye ederim!

 8. Ayşe Yılmaz dedi ki:

  Amasra’nın tarih ve doğa ile iç içe geçmiş atmosferini yansıtan harika bir rehber! Gezilecek yerler hakkında bu kadar detaylı bilgi bulmak gerçekten harika. Fotoğraflar da sayfanın görselliğini tamamlıyor. Bir sonraki Amasra gezimde bu rehberi mutlaka yanımda taşıyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe