Bartın

0

BARTIN

Bartın adının kaynağı kentte bulunan Bartın Çayı’nın eski adı olan ‘’Parthenios’’. ’’Sular ilahı veya Muhteşem akan su’’ anlamlarına gelir. ‘’Parthenia’’ adıyla anılan kent, zamanla adı Bartın’a dönüşmüş.

Bartın, tarihi değerleri ve doğal güzellikleri barındıran bir kent. Ara ve dar sokaklarında bulunan eski ahşap Bartın evleri, Küre Dağları Milli Parkı’nın giriş yerlerinden biri olması, arkeolojik tarihi değerlerin bulunması Karadeniz’in gezilebilecek en güzel şehirlerinden biri.

Ulaşım

Bartın, turizm açısından oldukça önem taşıyan bir ilimizdir. Şehire ulaşım genellikle karayolları üzerinden yapılır. Ulaşımı sağlayan karayolu batıda Çaycuma – Devrek (Zonguldak), Mengen – Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük – Gerede (Bolu) üzerinden E-80 otoyolu ile E-5 devlet yoluna ulaşmaktadır. Türkiye’nin her yerinden bu ilimize ulaşım mümkün.

Bartın evleri

Bartın evleri Osmanlı Dönemi’nin sivil örneklerini yansıtmaktadır. Safranbolu evleri ile bir benzerliği yoktur. Evler genellikle iki ya da üç katlıdır ve mümkün olduğunca çok pencerelidir. Evlerin pencereleri, tavanlar ve merdivenleri süsleme ögeleridir.(Fotoğraf)

Bartın Tel Kırma

1890-1900 yılları arasında ilk defa görülmüş. Yöre halkının zevkini, duygularını, düşüncesinin bütünleşmesi ile günümüze kadar taşınmış. Bartın’ın mahalli düğün kıyafetlerini giymiş genç kızlar gelin evinde yüksek bir yerde oturup kıyafetlerini sergilerdi ve başını örten tel yazmadır. Tel kırma ilk zamanlar çarşaf, kırlent, çeşitli örtüler üzerine işlenirdi. Günümüzde yaygınlaşıp gelişerek şal, mendil, abajur, giysi aksesuarları vs. gibi çeşitli ürünlerde uygulanmaktadır.

Galla Pazarı (Kadınlar Pazarı)

Bartın’da her Salı ve Cuma günü kurulan pazarda yetiştirilen meyve ve sebzelerin satışını kadınlar yapmaktadır. İstediğiniz ürünleri organik ve taze bulabilirsiniz. 

Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi

Kemal Samancıoğlu ölmeden önce evini Bartın Belediyesi’ne bağışlamış. Kemal Samancıoğlu’nun hizmetlerini ve çalışmalarını aktarmak amacıyla başlatılan müze, halkın elinde sergilenmeye değer tarihi ve eski eşyaların bağışlanması istenerek 29 Nisan 2008 yılında açılmıştır.

Bartın’da Nereler Gezilir?

AMASRA

Denize doğru uzanan bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve anakaraya bağlı ve bağımsız adaları bulunur. Yerel sanatları, tarihi kalıntıları ve yerleri bulunduran, eşsiz güzellikteki ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden birisidir. Ayrıca merhum sanatçı Barış Akarsu’nun memleketidir. Ulaşımı Bartın Eski Terminal mevkiinden yarım saatte bir kalkan minibüsler aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

Amasra Müzesi

Müze tek katlıdır ve ikisi arkeolojik, ikisi etnografik olmak üzere dört teşhir salonu vardır. Eserlerin çoğunluğu Amasra ve çevresinden çıkarılmıştır. Müzenin bahçesinde Helenistik, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir.

Amasra Kalesi

Bizans dönemine ait olan Amasra Kalesi, özelikle Ceneviz döneminde değişikliklere uğramış ve 14–15 yy.larda Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde de ciddi onarımlar görmüştür. UNESCO tarafından Dünya Geçici Miras Listesi arasına alınmıştır.

Tarihi Çekiciler Çarşısı

Amasra’da ahşap oymacılığı büyük önem taşır. Tarihi Çekiciler Çarşı’sında el yapımı ahşap hediyelik eşyaları en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Ağlayan Ağaç

Boztepe’de yer alır ve ağacın ağlamasının sebebi nemden dolayı yapraklarının çiselemesidir. Orada bulunan çay bahçesinde manzaraya karşı çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Tekne turu ile Tavşan Adası

Liman kısmında bulunan gezi teknesiyle bir Amasra turu yapabileceğiniz gibi eğer tekne sahipleriyle anlaşabilirseniz kendinize özel bir tur da ayarlayabilirsiniz. Tekne turlarıyla Amasra’nın farklı bir yüzünü keşfedebilir, Tavşan Adası, Kemere Köprüsü, Tarihi Liman ve Korsan Mağarası’nı değişik bir açıdan görebilirsiniz.

ULUS

Bartın’ın 37 km doğusundadır. Bugüne kadar üç il değiştirmiş olan Ulus, Bartın’ın il olmasıyla Bartın’a bağlanmıştır. Yeşilin her tonunu da burada görmek mümkündür. Ulaşımı Bartın merkezinden kalkan minibüslerle sağlayabilirsiniz. Ulus’a giden karayolu ile Azdavay-Pınarbaşı ilçesine de uğrayabilirsiniz.(Azdavay-Ulus yolundan bahsedilebilir)

Uluyayla 

Ulus merkezinden 33 km uzaklıktaki ‘’Uluyayla’’ doğa güzellikleri ile birlikte dikkat çeken yerlerden birisidir. Yemyeşil doğa alanları, boylu ağaçları ile gürleşen ormanlar, engebeli arazileri ile trekking ve off-road meraklıları için oldukça uygundur. Özellikle yaylanın girişine yakın yerinde bulunan mağarada yarasaları görebilirsiniz.

Ulukaya Şelalesi

Ulus ilçesine 17 km. uzaklıkta ve Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 metre genişliğinde bir kaya oyuğundan çıkan suyun 20 metre yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Şelale bir kanyonun içinden çıkmakta olup bu kanyon yaklaşık olarak 1 km. uzunluğundadır. Kanyonda yarım tünel şeklinde Drahna ile ulaşım sağlanmaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı 

Küre Dağları Millî Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin batısında Küre Dağları üzerinde yer alan millî parktır. Park Kastamonu ve Bartın il sınırları içerisinde kalmaktadır. Özellikle milli park sınırları içinde bulunan Horma, Valla, Çatak ve Aydos kanyonları kendi aralarında ilginç ve özel bir ekosistem de oluştururlar. Valla kanyonu, 1000 metrenin üzerindeki duvarları ve fırtına şeklinde esen sert rüzgarlarıyla ulaşımı hayli zor bir noktadır. Milli park sınırları içinde kalan bir diğer tabii oluşum da Ilgarini Mağarası’dır. Bütün bu özellikleriyle, Türkiye’deki tabiat yürüyüşü mekânları arasında önemli bir yere sahip olan park, 8 Ekim 2012’de Pan Parks sertifikası almıştır.

GÜZELCEHİSAR

Güzelcehisar adını Osmanlı Dönemi’nde yaşayan Güzelcekız’dan almıştır. Güzelcehisar deyince akla ilk gelen ‘’lav sütunları’’dır. Boyları 30 metrenin üzerindedir. Türkiye’de Jeolojik Miras Envanteri Önerileri içerisinde bulunmakta ve dünyanın ender gelişmiş oluşumlarındandır.

Bartın’a olan uzaklığı 17 km dir. Ulaşım İnkum duraklarındaki minibüsler ile sağlanmaktadır. Fakat minibüs ile gittiğiniz zaman orada bir gün kalmak durumundasınız. Kampçılar için uygun bir yerdir. Güzelcehisar Kalesi bulunmaktadır ve kaleye patika yolundan gidebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve denizi ile keşfedilmeyi bekleyen önemli yerlerden birisidir.

MUGADA

Bartın’dan ulaşım merkezde bulunan minibüslerle sağlanır. Ulaşım yaklaşık 45 dk. sürmektedir. Mavi ve yeşilin en güzel uyumunu burada görebilirsiniz. Piknik yapılacak alanları, çadır kamp yerleri ve temiz kumuyla yaz aylarında görülmesi gereken yerlerden birisidir. Sunduğu manzaralar ile fotoğraf meraklılarına birçok farklı kareler yakayabilirsiniz.

KURUCAŞİLE

Bartın’ın 62 km kuzeydoğusunda Zeytin ve Sandal burunlarıyla sınırlanmış bir sahil kasabasıdır. Sahil yolu çok engebeli ve virajlıdır. Ulaşım merkezden kalkan minibüsler ile yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Henüz doğası tahrip edilmemiş Tekkeönü Koyu’nda yeşilin her tonunu ve denizin maviliğini görmeye değer yerlerden birisidir. Tekne ve yat yapımcılığı tarafından ün salmış bir küçük gemi inşa sanayi beldesidir. Kurucaşile’de birçok plaj bulunmaktadır ve bu plajlar oldukça temizdir.

Gölderesi Şelalesi

Görülmeye değer eşsiz doğal güzelliklerden biridir. Kamp yapmak isteyenler için uygun bir yer. 

Yöresel yemekler: Halkın hayata bakış tarzı, gelenek ve görenekleri, pişirme teknikleri ve iklimin büyük bir payı vardır. Bartın yemekleri etli, sebzeli, sütlü, hamur işli, çorba, zeytinyağlı ve tatlı çeşitlerinden oluşur. Kabak çiçeği dolması, Pum pum çorbası, Yumurtalı ıspıt, Amasra Salatası ve Ballı manda yoğurdu tatlısı vs. bunlardan birkaçıdır.

Festivaller: Bartın’ın her yıl Haziran ayının ilk haftasında düzenlediği Çilek Festivali’nde çeşitli konserler ve yarışmalar düzenlenmektedir.

Alışveriş: Tarihi Çekiciler Çarşısı’ndan ahşap hediyelikler, tel kırma, çilek sucuğu ve döneri, kestane gibi ürünler alabilirsiniz.

Bunları yapmadan;

  • • Tarihi ahşap Bartın evlerini görmeden,
  • • Yalı tarafından tekne turu yapmadan,
  • • Bartın-Safranbolu yolunda bulunan çınar ağacı tünellerini görmeden,
  • • Amasra’da balık ve salata yemeden,
  • • Kuşkayası Yol Anıtı’nı görmeden,
  • • Çeşitli plajlarında denize girmeden,
  • • Güzelcehisar Lav Sütunları’nı görmeden,
  • • Uluyayla ve Ulukaya Şelalesi’nde trekking yapmadan,
  • • Tavşan Adası’na tekne turu yapmadan  DÖNMEYİN!

 

22 Ocak 2015 |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe