Su Perisi Heykeli

1

Amasra Müze Müdürlüğü başkanlığında, Kum Mahallesi’nde gerçekleştirilen temizlik, tarihi yapıların ortaya çıkarılması ve alanın belirlenmesine yönelik sondaj çalışmaları devam ediyor.

Sondaj ekipleri, en son sondaj bölgesinde, yerin 3 metre derinliğinde muhtemelen Milattan Sonra 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen bir “su perisi heykeli”ne rastladı. Heykel, Müze Müdürlüğü görevlileri tarafından özenle koruma altına alındı.

Amasra Müze Müdürü Zübeyde Kuru, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bedesten olarak bilinen bölgenin turistik bir cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların hızla sürdüğünü belirtti. Kuru, temizlik ve sondaj çalışmalarının büyük bir özenle devam ettiğini ve bölgede önemli bulgular elde ettiklerini vurguladı.

 

Ayrıca, Amasra Kalesi’nde de temizlik çalışmalarının başlayacağını dile getiren Kuru, bu çalışmaların önemine değinerek, kalede bulunan bitkilerin taşların aralanmasına neden olduğunu ve görsel kaynakları bozduğunu ifade etti. Bu sorunu çözmek amacıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen bir firma aracılığıyla mekanik temizlik çalışmalarının başlayacağını ve ardından ilaçlı temizlik işlemlerine geçileceğini söyledi.

Kuru, bu çalışmaların 3 aşamalı bir plan dahilinde gerçekleştirildiğini de ekledi.

Heykelle ilgili bilgi veren Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı ise sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunarak, “Bartın, Amasra, Gymnasium kazılarımızda, MS 2. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen ve Nymphe olarak adlandırılan, 1.53 cm yüksekliğindeki heykel ortaya çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

10 Eylül 2023 |

1 üzerinde düşündüm “Su Perisi Heykeli

  1. Sabit dedi ki:

    Çok güzel bir kadınmış. Eser hangi uygarlığa ait?hiçbir bilgi verilmemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe